şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • ülkeyi kaosa sokan akp,hic bir seye yanasmayan -hatta meclis baskanini akp'li sectirecek kadar bos siyaset yapan-mhp ve pkk ile isbirligi icinde olan hdp iken bütün suç chp'dedir. sizin ben atatürk nefretinizi , demokrasi düşmanlığınızı , modernlikten kopup orta çağa koşma sevdanızı sikeyim . orospu çocukları sizi . bu başlığın altına gelip kusan ağzınızı sikeyim sizin şerefsiz ülke düsmanları . memleket bölünecek adamlar hala chp şöyle chp böyle derdinde . amına kodugumunun piçi seni .
 • oraya bir oy daha yazmanizi rica edecegim.

  turkiye'den ayrilali neredeyse 10 yil oldu. son 10 yildir toplam ancak uc dort ay gecirmisimdir turkiye'de. onumuzdeki 10 yil da boyle olacak buyuk olasilikla. yani bu secimlerin benim uzerimde dogrudan bir etkisi yok.

  buna ragmen secimde oy kullanmak icin gidis donus 1500 km yol yapacagim. bir gece konaklama, yemek, benzin masraflariyla oldukca tuzlu olacak oy vermem.

  yapacagim masraflari ve yolda harcayacagim 15 saati simdiden helal ediyorum kendilerine.

  gelen mesajlar uzerine ek: oy vermek icin konsolosluga gidecegim, turkiye'ye degil. yine de konsolosluk yasadigim yere yaklasik 750km mesafede.
 • anadolu'da akp'yi bbp ve sp ile yarıştıran şehirler var.
  chp'nin buralarda halka inebilmesi için mitinglerinde yahudi yakması gerekli...

  debe editi: tüm muhalifler sandıklara sahip çıksın. bunlar iktidarı bırakmamak için her yolu deneyecekler.

  ne yazık ki biz tembel insanlarız, oy kullanmakta bile üşengeciz. seçim sandıkta kazanılır. ve verdiğin oyu sonuna kadar takip edeceksin ki bazı şeyleri değiştirebilirsin.
  ülkeyi soyanlar sandıkları mı soymaz, tembel olursan kıçında ki donu bile alırlar farkında olmazsın!

  kendimi bildim bileli siyasetin ve sandıkların içinde olan biri olarak söylüyorum bunları.
  (bkz: oy ve ötesi)
 • asgari yerine askeri yazan malların eleştirmeye çalıştığı parti*.
 • uzun vade yatırımı nedir nasıl yapılır gibi sorulardan haberi olmayan sığırların eleştirdiği parti.

  aynen sayın ekmek kafalı proje 2035 diyorsa 2034'de oy verin 1 senede yapılmasını bekleyin aynen.

  ulan şu vizyondaki adamlar oy veriyor kafayı yersin, karınca kadar kafası var ibnenin gelmiş fikir beyan ediyor. modern dünyanın bu kısmına hastayım. adam sığır, 5 kilometreden selektörle belli ediyor sığır olduğunu ama modern dünya, geliyor fikir beyan ediyor.

  (bkz: aklı yok fikri var)
 • genel başkana rest çeken ve aday olan muharrem ince'yi yalova'dan birinci sıra aday gösteren partidir. neden konuşulmadı bu konu hiç merak ediyorum. var mıdır türkiye'de genel başkana rest çeken ve aday olan bir kişiyi ertesi seçimde, rest çektiği genel başkan yerindeyken milletvekili adayı gösterebilecek bir parti? cevapları bekliyorum.

  bu durum bile demokrasi, anlayış farkını gösterir. demokrasi; demokrağğğsi, sandık, özgürlük kelimelerini sayıklamakla olmuyor uygulayarak, yaşayarak, özümseyerek oluyor. partinin çok eksiklikleri olsa bile bu anlayış farkı bile bu bok çukurunun içinde birçok kişi için yeterli.

  edit: "mhp'den koray aydın da aynı şekilde aday." şeklinde cevap geldi, kıvırmadan yukarıdaki cümlelerimi değiştirmeden yazayım: bilmiyordum. ayrıca çok da memnun oldum bu yanılgım için tam da "demokrasi diye sayıklayan partiler" dışarıda kalmış oldu bu sayede, gerçekten ülkesini seven toplumun çıkarını kendi çıkarının önüne koyan partiler bir yönüyle daha ayrılmış oldu. yuzbasinin oglu'na teşekkürler.

  edit2: cevap veren herkese çok teşekkürler. ancak ısrarla ümit özdağ yazan arkadaşlara belirteyim ki ümit özdağ yukarıdaki tanımıma uymuyor. wiki
 • bundan 5 yıl önce hayatta oy vermem dediğim partiydi. ne zaman ki kürt solunun aslında kürt sağı hatta muhafazakar faşist sağ olduğunu gördüm, ne zaman ki kemal kılıçdaroğlu'nu oturup adam gibi dinledim o zamandan beri oyum chp'nin oldu. hatta gittim partiye üye bile oldum.
 • hani klişe bir söz vardır, "sen x'i seversin ama cenazene y gelir" diye. işte bugün tam o gün. bugün cemaat'in kanalları kapatılırken chp milletvekilleri orada. kim bu cemaat? yıllarca chp'ye darbeci suçlaması yapan bir oluşum. aynı cemaat, akp ile el ele verip askerleri hapise tıkarken silivri mahkemeleri önünde de chp'liler vardı. kimin için? chp'yi amerikancı olmakla suçlayan paşalar için. yetmedi mi? cizre'ye 8 gün sokağa çıkma yasağı uygulandığında da chp baskıdan zarar gören sivil halkın yanındaydı. kim onlar? chp'yi yıllarca devletin partisi olmakla suçlayıp, yüzde 1 bile oy vermeyen kürtler.

  işte chp bu. vaktiyle kendisine düşman olmuş olsa bile mazlumların yanında, vicdanların sesi, herkes için adalet arayanların buluştuğu adres.
 • 2015 seçimleri öncesi doğru bir politikayla "sol popülizm" (asgari ücretin 1.500 tl yapılması, emekliye 2 maaş ikramiye, kredi kartı borç faizlerine düzenleme vs.) yapıyor. bizde popülizm neoliberal hegemonyanın da etkisiyle kötü bir şeymiş gibi algılanageldi. oysaki günümüzde örneklerini latin amerika'da da gördüğümüz sol-sosyal demokrat popülizm deneyimleri bu hegemonyanın kırılmasını sağladığı gibi toplumun genelinin sosyo ekonomik çıkarlarına da daha uygun.

  chp uzun bir aradan sonra 70'lerdeki gibi sol popülist bir söylem geliştirerek akp hegemonyasında gedikler açıyor. chp'yi 70'lerde buna yönelten sosyalist solun basıncıydı, bugün de aynı basıncı haziran isyanıyla sola yaklaşarak dönüşen kitle yaratıyor.

  (bkz: sol popülizm)
 • gazeteciler eğer adam öldürürse, tecavüz ederse tutuklanmasın dediğini zanneden akl-ı evvellerin oy vermeyeceğini belirttiği parti.
  sen verme zaten. ak parti'ye oy atmaya devam et. hem başkanı da küçücük bıcır.bıcır.

hesabın var mı? giriş yap