şükela:  tümü | bugün
8526 entry daha
 • değişim istemeyenlerin, değişim isteyenlere yönelttikleri tüm suçlamalar ile, kendi yapageldikleri eylemleri tasvir ettiği tartışmanın nesnesi olan partidir.

  akp’nin işine geliyormuş. havuz medyası ne derse tersini yapmalıymışız. bunun manipüle edilmeye ne kadar elverişli bir ortam yarattığını gören yok. evren, turgut sunalp’e destek açıklaması yaparken, kendi bakanları özal’a karşı mıydı gerçekten?

  bilmem fark ettiniz mi 2.147’inci seçimin sonunda ama erdoğan %100’e oynamıyor. chp seçmeni ve 2015’ten itibaren de hdp seçmeni, oy almayı hedeflediği bir seçmen değil. bu yüzden de, chp’nin oyunu büyütemeyeceği bir senaryo, onlar için en iyisi. büyük tarlayı elinde tutuyor; kendi tarlasına mütecaviz tutumlar sergileyen en riskli lider de hapiste. zira meclis çoğunluğunu kaybettiler bir kere bu yüzden.

  adalet yürüyüşü de akp seçmeninin umrunda değil. cumhuriyet mitingleri de değildi, tekel de değildi, gezi de; kimlikleri gereği olumlu bakma ihtimalleri hiç olmadı o eylemlere. tekel işçilerinin bile çoğu akp’liydi. erdoğan’ın stratejik başarısı ile, chp bu tür “gövde gösterilerine” hapsedildi. değişim istemeyenler için de, adalet mitingini yapmak, grup toplantısında “laf sokmak” iktidardan bile önemli.

  akp inanılmaz seküler bu konuda. değişim istemeyenlerde bedenleşen zihniyet ise, gerçekten mitler üzerinden, hesabı öte tarafa bırakır gibiler. bu dünyada bi hedefleri yok; doğruyu söylemek yeterli (ki kk her zaman doğruları da söylemiyor).

  akp, kurultaya giriyor diye anamuhalefet partisi, tabii ki sataşacak, kk’nın kalma ihtimaline binaen, chp’ye kan kaybettirecek açıklamaları yapacak. chp kurultayları her zaman gündem olmuştur akp’de. koç aday çıktığında, akp genel başkan yardımcısı çelik “biz baykalcıyız” diyordu; baykal seçildi. kk sataşmaları da bundan. bu ince’ye destek değil; muhtemel gördükleri sonuca karşı, izleyegeldikleri stratejiyi sürdürmek amacındalar.

  kk’nın bin seçim sonunda gerçekten chp’nin üstündeki cam tavanı kırma ihtimali bulunduğunu düşünüyor musunuz? bir kere oy arttırdı, onda da fiilen çöken dp ve genç parti oylarını batıda kendine kattı. aydın’da, çanakkale’de, kütahya’da bu sayede çok ciddi oylar kazandı, birkaç ilde birinci oldu. bu savcı sayan’la bile mümkün olabilecek bi artıştı. demirel hayattaydı daha ve cindoruk’la ikisi, chp duayenleriymiş gibi konuşuyorlardı.

  %25’e sabitlenen, birçok ilde sıralamasını kaybeden bir parti, akp’nin en çok işine gelecek partidir. neo-mhp de yerelde chp’den oy kopartarak, akp’nin birinci çıkmasını sağlayabilir. eskişehir, çanakkale, aydın vs. gitmiş gözüküyor şu anki halde.

  chp’de, ortak ideallere sahip çıkan ama yırtıcı olan bir başkan ve ekip ile kan kaybı giderilebilir ve bunun üstünde bir performans ile, bir sonraki genel seçim için gövde gösterisi yapılabilir.

  her yönüyle kaybedilmiş bir yerel seçimden sonra yapılacak kurultayın bir anlamı yok. akp’nin gelmekte olan ekonomik kriz kapıya dayandığında gitmesinin anlamı olmayacağı gibi.
 • örneğin izmir'de ben, ailem ve çevremdeki birçok kişi bir daha aziz kocaoğlu'na oy vermeyiz diyoruz. kılıçdaroğlu gitmeden de chp'ye oy vermeyiz diyoruz. ancak başa muharrem ince gelir de, aziz kocaoğlu adaylığı daha önceden açıklandı diye geri adım atılamazsa o zaman aziz kocaoğlu son bir kez oyumu alır.

  değişime işte bu kadar muhtaç bir partidir.