şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
  • cikip normallesme adi altinda hayat tarzina mudahele edilmesine iki laf etmesi gereken partidir.

kiraathanelerde sikis tikis halde elden ele batak oynamak serbest, ama barda oturmak yasak.

sen hakkini savundugunu iddaa ettigin kitlelerin hakkini savunmuyorsan hangi yuzle gidip oy istiyorsun onlardan? akillarinca bunlar zaten cepte deyip muhafazakar tabana oynama kafasindalar. cepte falan degiliz abicim, bir suru alternatifiniz cikiyor ortaya muhalefette de. yillardir alkole gelen zamlara bir kelime laf etmediniz...
  • muhafazakarligin artik norm oldugu ulkede cikip da ickili yerleri acin ulan diye bas bas bagirmaya gotu yemeyecek olan parti.

ulan istanbul'u almak icin soyadi imamoglu olan biri gerekti, daha ne konusuyorsunuz? chp duzen partisidir, bu kadar basit.
  • chp'nin şu an gittiği yol doğrudur bana göre. ulusalcı baskıdan kurtulmuş, baykalcı dönemin statüko yanlısı antidemokratik kadroları tasfiye edilmiştir.

ne toplumla, ne insanların inancı ile problemi olmayan, darbeci zihinlerin aşıladığı, atatürk'e ihanet eden, "kemalist!" "atatürkçü!" ideoloji adı altında kendi hegomanyasını sürdürenlere karşı parti içinde mücade edilmiş ve kazanılmıştır. ruscu maocu ama nasıl oluyorsa atatürkçü tiplerin destek olmaması da bu yüzden işte.

bir devir sonra erdi, sosyal demokratlar öz eleştiri yaptı, gerçekten statükodan kurtuldu ve halkçı, barış sever, demokrat bir çizgiye geldi. bu kadar şeytanlaştırma çabaları işte bu yüzden. ülkenin tam da ihtiyacı olan laik, her kesime mesafeli ama inançlara saygılı, demokrat, halkın sorunlarına çözüm arayan ve kimseyi ötekilemeyen bir dil.

boşalan statükoyu ülke tarihinin görmediği şekilde yozlaşmış, dindarları da yozlaştırmaya başlamış, insanları dinden bile soğutan, kendi bekası uğruna toplumu kutuplaştırıp parça pinçik eden, halkın bir kısmına nefret kusan başka bir oluşum almıştır. okadar tanıdık ki yaşananlar, yaşı biraz yetenler gazete manşetlerinin bile sadece yer değiştiğini görür ve görüyor.

"atatürkçü" adı altında insanlara hayatı zehir eden zihniyet, şimdi "islamcı" gibi kimlikler kullanıp kendilerine meşruiyet alanı sağladığını göremiyorsan; kusura bakma da sende sıkıntı var kardeşim. bu topluma bu baskıcı zihniyetlerden bir hayır gelmez.

90 yılların o karanlık dönemi, şiddet, vesayet, özgürlük düşmanı kimlik siyaseti, jakobenlik, adaletsiz baskıcı rejim yer değiştirmiştir. 28 şubatcılarla islamcılar güç için kol kola girmiş statükonun devamı için halkın bir kısmına nefret kusmaktalar.

chp oy arttırsın arttırmasın, ben hep bu dönem kurduğu politika için kemal kılıçdaroğlu'nu saygı ile anacağım. ülkenin en zor zamanlarında demokratlığını bozmadı ve barışcıl bir politika kurdu. herkesi birleştirmeye çalışıyor ve ben samimiyetine inanıyorum... o kadar iftiraya ve engellemeye rağmen, ayakta duran bir lider bana göre. insanların içini bilemem, siyasetçi ise zaten 3 kere 5 kere düşünürüm. beni ilgilendiren şu an ki duruşu ve ben bunu beğeniyorum.

muhafazakar kesim de kendi öz eleştirisini yaparsa ülke normalleşir artık... bir rövanşist yaklaşım daha bir neslin huzursuz bir hayat sürmesi demek... kimsenin kimseyle uğraşacak dermanı yok. her düşüncedeki insanlar fakirleşiyor. sayıları daha fazla olduğu için akp liler daha fazla fakirleşiyor. burada 3 5 ergenin yada intikam ateşiyle yanan kriptonun söylediği gibi değil, toplumsal bir barışa ihtiyaç var... bunun en büyük öncüsü olabilecek insan da şu an kılıçdaroğlu. yerel seçimde konuşulabilecek her kesimle konuştu ve bunu yapabileceğini tüm ülkeye gösterdi.

baykal gitti, sıra ülke siyasetinde kalan diğer dinazorlarda... sonra hep beraber emekli olup gençlere yol açın lütfen...

toplumda kimsenin kimseyle sıkıntısı yok... karşı kapım kara çarşaflı, üst katım farklı, alt katım farklı... herkes bir biri ile balkondan sohbet ediyor karantinada, birbirine aşure dağıtıyorlar, özel bir yemek yapılırsa bir tabak götürülüyor... birbirini bayramlıyorlar... yaşlılara ihtiyacı soruluyor, kimsenin kimseyle derdi yok. kimse ezanı da susturmuyor, bayrağı da indirmiyor... başkasın kızına göz koyan da yok. toplum bu şekildeyken ülkeye bu siyaset yakışmıyor.

suni gündemlerle, bir kişinin koltuğunun derdine, bir grubun ideolojik çekişmesi ile ülkeyi felakete sürüklemeyiz umarım daha fazla...

not: partilileri bu kadar savunmuyor, işim gücüm var bana ne olduysa artık... partilileri daha kılıçdaroğlunu anlamadı bence. az savunun sesiniz çıksın... ama trol gibi değil, kucaklayarak, barışarak, empati yaparak... karşınızda fethedecek bir halk yok, popülizm altında ezilmiş, gerçeklerle önüne perde çekilmiş bizim insanımız var. anlatacaksınız doğru bildiğinizi, tane tane...

saygılar....

edit: telefondan yazdım, bir ara imla hatalarını düzeltirim... imlacılar atlamasın hemen mesaj kutuma.
  • vekaleten başkanlık yapanlar hariç başkanlarının görevde kalma süreleri;

mustafa kemal atatürk___1923-1938___15 sene
    ismet inönü____________1938-1972___34 sene
    bülent ecevit___________1972-1980___8 sene
    deniz baykal___________1992-2010___18 sene
    kemal kılıçdaroğlu___ ___2010-halen___10 senedir devam ediyor.

not: deniz baykal döneminde arada 1 sene altan öymen var, yazmadım.
  • halka inmiş partidir. halkın chp’nin seviyesine çıkması gerekirken.
  • bir izmir yerlisi olarak mevcut delege yapısını , sistemini bize karşı yapılan hakaret ve saygısızlık olarak görüyorum. hemşehrilerim izmire yatırım yapılmamasından , bakımsız kalmasından yakınmasından önce bu durum ile uğraşmalı. zira kendi partisi bile izmirlileri adam yerine koymazken , iktidar partisi neden bizi adam yerine koysun ?
  • kim bu adam . partide ki görevi nelerdir. aklımda deli sorular.

(bkz: kemal kilicdaroglu'nu iten adam)
  • yaptıkları gezi 7 yaşında videosunda, türk askeri için yapılan korunaklı kalekolları protesto ederken ölen medeni yıldırım'ı da gezi şehidi diye pazarlayan ülkenin kurucu partisi. önceleri olduğu gibi elini kolunu sallaya sallaya karakol basıp yüzlerce türk askerini şehit edemeyecekleri için bu kalekolların yapımının durmasını isterken ölen bu kişiyi bana bu ülkenin kurucu partisi allayıp pullayıp pazarlıyor. yazık.

https://www.youtube.com/watch?v=rxsfr5pxsak
  • milletvekili ve siyasetçilerinin(il-ilçe başkanlıkları,gençlik kolları başkanı vs.) tahmini %70-80 arası hdp'ye uygun profillerdir.

siyasetçilerinin söylediklerine şöyle bir baktığımda bunu net görebiliyorum.
    kale içerden fethedilmiş,sahiplerinin,gerçek üyelerinin ve atatürk'ten kaynaklı gönülden destekleyenlerin ruhu duymuyor.
    (bkz: atatürk'ün gençliğe hitabesi)

hiç abartmıyorum,chp çatısı altında siyaset yapanların %90'nına altı ok nedir desen kem küm eder.
    adım kadar eminim;
    %70'i net bir şekilde 6 ok'u sayamaz.
    net bir şekilde sayacak kişi oranı %30'u geçmez. o %30'a baktığın zaman ise %25'i 6 ok ilkelerini pass geçer,uygulamaz,laftadır.
    %5'i ise kurucu atatürk'ten kaynaklı parti'yi destekler,ayrılmaz.
    (bkz: atatürk'ün ilkeleri)

evet,gerçek atatürkçülerin hiçbiri şu anda bu parti'ye oy vermiyor. o %5-10'u geçmeyecek,hala chp' yi destekleyen atatürkçüler ise manevi bağlılıktan veriyor,atatürk'ün emaneti olan bu parti'ye oy vermezse eğer atatürk'e ihanet ediyormuş gibi hissedeceği için,bir anlamda zorunluluktan veriyor. ee biraz da kemalist olmaktan kaynaklı kopamıyor diye düşünüyorum.

ver,veriyorsun da niye ses çıkartmıyorsun? ver,veriyorsun tam kopamıyorsun madem de niye ilkeler çiğnendiği halde salağa yatıyorsun,itiraz etmiyorsun? o yönde siyaset yapmalarına izin veriyorsun?
    (bkz: devletçilik)

bilmem farkında mısınız ama içinde pkk cenazesine katılanlar,pkk terör örgütü demeyen diyemeyen,terör örgütü ile masaya oturan,atatürk'ün kurduğu partide siyaset yapıp onun silah arkadaşı olmaktan kaçınan/utanan yüksek egolu insanlar var ki günümüzde atatürk dirilse 'atatürk' ün yoldaşıyım' diyen o kişiye,ne diyeceğini ve sonrasında ne yapacağını az bir atatürk'ün hayatını okuyan bilir; değil yoldaşlık,hain diyerek kafasına sıkmaz/sıktırmazsa eğer,ben bu hayata dair hiçbir şey öğrenememişim,atatürk'ün devletçilik anlayışını yanlış anlamışım demektir.
    (bkz: chp'lilerin pkk'lıların cenazesine katılması)
    (bkz: y-chp'nin pkk yandaşı olması)
    (bkz: chp'nin açıkça pkk ve hdp'yi desteklemesi)
    (bkz: hdp'ye oy atıp pkk'yi destekleyen atatürkçü chp'li)
    (bkz: bakırköy'de pkk chp kardeşliği)

pkk bir terör örgütüdür. pkk'nın kurulma amacı,türkiye cumhuriyeti devletini bölmektir. pkk'nın bu devlete maddi-manevi zararı çok olmuştur. alçakça,kansızca birçok kanlı eyleme imza atmıştır.
    (bkz: pkk)
    (bkz: pkk terör örgütü)

atatürk'ün kurduğu siyasi partinin bölücüler ile anılması,eminim ki onun kemiklerini sızlatıyordur.

yıl 2020; cumhuriyeti kuran kurucu parti ile cumhuriyeti yıkmak amacıyla kurulan,pkk ile resmi bağı olmasa bile,geçmişte [(bkz: pkkyi teror orgutu olarak tanimlamiyoruz)şeklinde] açıklamaları olan partiyle,dolaylı olarak da bu ülkenin topraklarında gözü olan ve yıkmak isteyen hdp ile ortaklıkla ilgili ekşi sözlük'te konuşulanlar/tartışılanlar:
    (bkz: chp hdp pkk eylem işbirliği ihtimali)
  • sivil bir darbeye maruz kaldığımız ve yönetilemediğimiz şu dönemde ne yapmakta olduğunu merak ettiğim siyasi parti. son kırk sekiz saatte önce bundan böyle sokağa çıkma yasağı uygulanmayacağı açıklandı (sağlık bakanı), sonra sokağa çıkma yasağı ilan edildi (iç işleri bakanı), sonra yasak twitter’dan kaldırıldı (rte). üç milletvekilinin vekillikleri anayasaya aykırı olarak düşürüldü. muhalefet de toplum gibi alıştı, birkaç cılız açıklamadan başka bir şey yok.