şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
 • deniz baykal'in son aciklamalariyla, chp'nin kapilarini merkez saga actigini ogreniyoruz. bu dogru hamleyle chp artik dogru yerini bulmustur. sol bir parti oldugu seklindeki mitlerden arinan chp'nin geleceginin ne olacagi ilgiyle takip edilmelidir.

  http://www.hurriyet.com.tr/…/4469696.asp?m=1&gid=69

  bundan sonra chp denince oncelikle su sorularin cevaplarinin kafamizda netlesmesi gerekmektedir:

  "bir partinin yillardir var olmasi bundan sonra da var olmasini gerekli kilar mi?"
  "sagda yeni bir parti ihtiyaci vardi da ondan dolayi mi chp saga acildi?"
  "sol tandansli secmenler bu semsiye altinda yagmurdan korunabilirler mi?"
 • tabanını şimdiye kadar ülkeye faydası olmamış merkez sağ ile genişleteceğini açıklamış, bir oraya bir buraya koşan fikirlerle yürütülmeye çalışılan, çocuk bahçesine dönüşmüş parti.

  http://www.hurriyet.com.tr/…/4475795.asp?yazarid=49
  güzel bir bülent düzgit karikatürü
 • son yıllardaki tutumuyla, sosyalist enternasyonel'e,bünyesine dahil partileri tekrar gözden geçirmesi gerekliliğini hissettiren parti.
 • seçmenin kötünün iyisi mantığı ile hareket etmesinden dolayı yıllar yılı ne iktidar olabilmiş, ne de barajın altına düşerek meclisteki koltuklarını kaybetmişlerdir. vermeyin oyunuzu kardeşim madem kötünün iyisi diyorsanız. belki akılları başlarına gelir, mabadları kalkar oturdukları o koltuklardan. en fazla 5 yıl daha abidik gubidik bir parti gelir iktidara. bu koltuk düşkünleri de analarını alıp giderler. bir sonraki seçimde chp adam gibi birileriyle seçime girer. atatürk'ün mirasının düştüğü hallere bak. hallerini gördükçe utanıyorum.

  edit: düzeltme için ozmania ya teşekkürler. 99da barajın altında kalmışlardı. demek ki bu adamlar bu koltuk üzerinde ölmedikçe chpden gitmeyecekler... sanırım koltukla birlikte gömülürler...
 • belediye başkanını protesto eden bir hanımefendiyi saçlarından çekerek ve aşırı şiddet uygulayarak engellemiş üyelere, sorumlulara vb. sıfatta insanlara mekan olmuş partidir.
  yani bu partidekilerde eleştirilmeyi veya protesto edilmeyi kaldıramayan insanları bünyelerinde bulundurmaktadır ve başbakan'ı eleştirirken kendi yaptıkları terbiyesizliği görmemezlikten gelmektedir.
  yani temsil edeceği halka gösterdikleri saygı bir diğerinden * pek fazla değildir, hatta çok daha azdır.

  http://83.66.3.10/2006/07/13/son/sontur40.asp
  (bkz: sevgiler)
 • denizin bittiği yer
 • kimin partisi olduğuna dair tartışmaların tam göbeğinde, aslında son noktayı gazi 'nin koyduğu hadisenin, sorunun göbeğidir.

  türk ocağı reisi dr. şemsettin bey, gazi 'ye hitaben şöyle demektedir; "..sen yalnız bir şahıs değil bütün bir milletsin, senin şahsın, fırkan bütün milletin şahsı ve fırkasıdır. yaşa varol!" bunun üzerine; gazi sözü alır, cevap verir; "..genç arkadaşımızın söylediklerine yalnız bir şey ilave edeceğim. halk fırkası 'nın kadrosu bütün efradı millettir. bu hakikati düşünemeyenler henüz dimağlarını düşündürmeye alıştırmayan bedbahtlardır." (hakimiyeti milliye: 12 ekim 1925; atatürk 'ün söylev ve demeçleri,iii,sf:235) yine gazi 'nin, gücünü milletten aldığına dair ifadeleri de sık okumaktayız, misal bir konuşmasını bu desteğe bağlayarak şöyle bitirmiş; "..hep beraber yürüyerek inşallah pek az zamanda millete refah ve saadet verecek olan büyük gayemize varacağız." (aynı kaynak; 2 nisan 1923) şimdi ismet inönü ile başlayan milli şef 'liğin o hani dikta rejimine doğru gidişi ve ardından milli şef 'in gemisinin ii. dünya savaşı'ndan küçük sıyrıklarla atlatmasının ardından, zaten darboğazda, daraldıkça daralan , yüzyılların açlığı ve savaş görmüşlüğüyle bunalmış halka ilaç gibi gelecek yine chp kadrosundan yeni menderes ve onun yeter söz milletin zımbırtısı karşısında chp 'nin de artık miyadını doldurduğunu düşünenler, yine o diktaya kayan inönü 'nün bir avuç milletvekiliyle menderes 'i sarsmasıyla dönüp şaşırmışlarken, ardından geçen süreçte şu karşı devrim hadisesi de belirginleşir ve nedense menderes açılımlarıyla ülkede gerginlikler ayrılıklara dönüşür olmuş. milli şef sayesinde o sıyrıklarla atlattığımız ikinci dünya savaşı var ya, işte o bize ardından soğuk savaş dönemleri, 10 yılda bir antidemokratik setler, eğitim alanında devrimlerin gereği ve itkisiyle şahlanan, hedefe yönelen beyinlerin yavaş yavaş sağdı, soldu diye parsellere bölünmesi şeklinde bir tarafımıza tıkanıverdi.

  o yüzden mustafa kemal 'in bıraktığı yerden ismet bey 'in devraldığı chp, aslında günümüze hiç bakmamak lazım, zaten halktan kopmayı bir kenara bırakın, hiç onarılmayacak yarala sebep oldu. o yüzden günümüz chp 'sini salt deniz baykal'la eleştirmek yerine, mka sonrası yaşananlara ve bu yaşananlardan kimlerin nemalandığına dikkat etmek lazım.

  yahu o kadar eleştirdiğimiz, batının adamı dediğimiz adnan menderes bile asıldı. ne kadar işimiz zor suçluluları bulmak uğruna değil mi?
 • ttk ve tdk tarafından haklarında iş bankası senetleri nedeniyle alınan nemaların hak sahiplerine * ödenmediğine dair dava açılan partidir.
  bilmeyenler için hatırlatmak gerekirse nemaların tdk ve ttk'ya ödenmesi ise atatürk'ün vasiyetidir. bu vasiyetle atatürk hisselerini chp'ye vermiştir.
  atatürk'çü olduklarını söyleyen bu insanların atatürkçülük ile para * arasında tercihleri gün gibi ortada iken hala bu adamların atatürk'çü olduğunu kim söyleyebilir ki? hadi söyleyenler olabilir de kim inanabilirki ?
  sözün özü adamlar iktidarda iken olası vatan mı para mı ? sorusuna verecekleri cevabı para olarak belirlemişlerdir.

  (bkz: para para para)

  erken edit : zamanın ötesinden sevgilerimle sizi gidi iki yüzlüler sizi.

  geciken edit : parayı bloke depoya atmışlar ve mahkeme bekledikleri gibi sonuçlanırsa öğrencilere burs olarak vereceklermiş.
  bu nedenle para ve atatürkçülük arasında bir tercih yapmış olmadıkları gibi, kendilerine ayıp etmiş ve eksik bilgi ile önyargılı hareket etmişim.
  (bkz: bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak)
  (bkz: zaman zaman abb bba) *

  edit: bahsi geçen paralar chp tarafından tdk ve ttk'ya mahkemeden vazgeçilmesi şartı ile ödenecekmiş. bu konu ile ilgili daha önce açılmış olan davaları ise chp zaten kaybetmiş olup sanırım bu konuda başka bir mahkeme kaybetmek istememektedirler.