şükela:  tümü | bugün
 • kaybetmekten sürekli korktuğumuz ve kaybolur korkusuyla kimselere elletmediğimiz, ne olduğunu kimsenin bilmediği, bilenin de yaşayamadığı bir sürü kazanımdır.
 • fethullah okuyup stv izliyorum gul gibi yasiyorum seklinde bir yasam felsefesine dahil olanlarin anlamadiklari, anlamak istemedikleri kazanimlar.

  ha, bu kazanimlardan bugune ne kalmistir konusu tartismaya aciktir ama niyeti uzum yemek degil bagciyi dovmek olanlarla degil.

  (bkz: ataturk ilke ve devrimleri)
 • anlamak için gerekenler bir adet beyin ve yakın tarihimizi anlatan objektif bir kaynaktır.
 • gerçek manada yaşayamadığımız kazanımlardır.

  elinde güç bulunduranlar bu kazanımları vergisini veren, kanunlara uyan çevre insanlarla paylaşmak zorunda kaldıklarını anladıkları zaman, kem küm etmeye başlarlar. inandıkları insan hakları, demokrasi, cumhuriyet, veya her neyse bir anda kaybolmaya başlar. hiçbir zaman demokrasi düşmanı olunmaz, cumhuriyete kim karşı çıkabilir. en tutucusundan (her türden), en liberaline kadar; lafta herkes aynı şeyi söyler. artık bir kutsaldır bunlar. kaybetmemeliyiz bunları, halbuki hiçbir yere gitmezlerken.

  ne azınlık çoğunluğa, ne de çoğunluk azınlığa hükmetmelidir. ve bu kazanımlardan biri de mecliste temsil olmalıdır. ya seçim barajı ciddi manada düşürülmeli ya da türkiye milletvekilliği tarzı bir şey gelmelidir.
 • turkiye'de yakla$ik 10 sene once yayginla$an internete hala adapte olamami$ bir hukuk sistemi, bunun sonucu olarak dunyada youtube'u yasaklayan 12 ulkeden biri olmak.
 • gata'ya türbanlı girememek. genelde süper şeyler bu kazanımlar. eskiden türkler mağaralarda yaşarken şu an yaptıkları konutlarda yaşıyorlar. falan filan..
 • tuskon'a * bağlı karadeniz sanayici ve işadamları derneği (kasiad) başkanı abdurrahman hacıkerimoğlu'na göre, sonsuza değin yaşayacakmış. içim ferahladı. kimse merak etmesin yani :)

  lönk
 • cihan haber ajansı sağolsun, geçtiğimiz günlerde gaziantep üniversitesi tarih bölümü öğretim üyesi doç. dr. zeynel özlü tarafından cumhuriyetin kuruluşunun 87. yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde, 'atatürk ve cumhuriyetin kazanımları' konulu konferans düzenlenmiş. cumhuriyetin değerini anlayabilmek için onun ne şartlarda ve nelere rağmen kurulduğunu bilmek gerekiyormuş. dooru. katılmadıysanız çok şey kaçırdınız :(

  lönk
  alto lönk
 • ibret-i alem olsun diye ateş uslu'nun blogundan bildiriyorum:

  "kendine sosyalist diyen, köklü bir toplumsal-siyasi dönüşüm programını temel alarak mücadele edenlerin 'cumhuriyetin kazanımlarını sahiplenmek' türünden bir ilkeyi özellikle dile getirmelerine gerek yoktur, birilerinin bunu sosyalist mücadelenin olmazsa olmaz koşulu olarak dile getirmesi ise tam anlamıyla yersizdir. sosyalistler monarşiye karşı cumhuriyeti kendi ilkeleri çerçevesinde savunurlar, bunun için önceki devrimlerin kazanımlarını referans almaya ihtiyaçları yoktur. fransa’da ve pek çok ülkede burjuva siyasetçilerinden önce sosyalistler cumhuriyet rejimi için mücadele etmiştir, kaldı ki bu ülkede de kemalist liderlikten önce komünistler cumhuriyet fikrini savunmuşlardır. sosyalistlerin, komünistlerin kadınların seçme ve seçilme hakkını savunmak için cumhuriyetin kazanımlarını referans almaya ihtiyaçları yoktur, zaten kendi varlık nedenleri itibariyle bu hakları en ileri düzeye taşımak için mücadele ederler. yurttaşlığın hukuki zemininin oluşturması konusunda cumhuriyetin kazanımlarını savunmak gibi bir lüksleri yoktur, zaten burjuva hukukunun sınırlı yurttaşlık anlayışını aşma doğrultusunda mücadele ederler. kendine gerçek anlamda sosyalist, devrimci sıfatlarını yakıştırabilen kimsenin bu gibi alanlarda 1923’ün gerisine düşmek gibi bir niyeti zaten yoktur.

  solun, sosyalistlerin siyasi stratejilerini belirlemek için kendi referansları yeterlidir; artık bu konuda kendi gölgelerinden ürkmekten ve var olan siyasi konfigürasyonlara göre kendilerini konumlandırmaya çalışmaktan vazgeçip başlıbaşına taraf olma vakitleri çoktan gelmiştir; kitleler yüzlerini diğer kutuplaşmaların ötesine geçen bir tarafa dönebilirler. devrimci bir siyasal strateji izlediğini iddia edenler stratejilerini 'sahiplendikleri' üzerinden değil, 'aşacakları' ve 'kuracakları' üzerinden inşa etmelidir."

  ne desem bilmiyorum :/

  fetolönk