şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sadece unvanı bile insana düğme ilikletecek boğaziçi üniversitesi sosyoloji bölümü öğretim üyesi prof. dr. nükhet sirman'ın tespiti.

  --- spoiler ---

  kemalistler, cumhuriyet rejiminin aile politikasıyla kadını da özgürleştirdiğini söylerken haksız mı?

  bu görüşü savunuyorlar ama elbette bu doğru değil. çünkü kadın yine önce babanın, evlenince de kocanın reis olduğu bir aile düzeninde yaşıyor. 1934’te kadınlara, “biz modern devletiz” denilerek seçme-seçilme hakkı veriliyor ama mesela 1924’te kurulmuş olan kadınlar birliği 1936’da kapatılıyor. çünkü aslında devletle kadınlar arasında da ayrı bir mekanizma, bent olması istenmiyor.
  --- spoiler ---

  https://odatv.com/…boyle-savundular-12011956_m.html
 • akademisyen kılıklı hdpli söylemi.

  anlaşılan bir khk daha gerekiyor. çürükler tam temizlenememiş.

  hanımefendi, ortamlarda "cumhuriyet rejiminin kadını özgürleştirdiği yanlış" diyor ama gidip zamane ışıd'çisi kürt şeyh said'i anan partiye kulluk yapıyor.

  kürt şeyh said, feminist ve kadın hakları savunucusu da bizim mi haberimiz yok?
 • kadınlar haklarını kemalizm ve türk devrimi sayesinde kazanmadı. tanzimattan beri gelen feminist mücadele sonucu kazandı.

  bu mücadele sonucunda "jin jiyan azadi" diyen şiwan emmi'nin eş hakkı 3'e düşürüldü. rojda'nın demokratik talepleri sonucu kumalık sistemi yasaklandı. bölgedeki seyit rıza, şeyh said gibi devrimci kürt önderlerinin de desteği ile kadınlığa kara pranga giydirmek isteyen gerici kemalist türk devlet ideolojisi püskürtüldü.
 • mustafa kemal atatürk ne söylemiş biz ona bakarız;

  "bazı yerlerde kadınlar, görüyorum ki başına bir bez veya bir peştamal veya buna mümâsil bir şeyler atarak yüzünü, gözünü örter ve yanından geçen erkeklere karşı ya arkasını çevirir veya yere oturarak yumulur. bu tavrın mânâ ve medlûlü nedir?

  efendiler, medenî bir millet anası, millet kızı bu garip şekle, bu vahşî vaziyete girer mi? bu hâl milleti gülünç gösteren bir manzaradır. derhâl tashîhi lâzımdı."

  dipnot : (bkz: öykü arin yazıcı için ilik kampanyası)*
 • katılmadığım fikir. öncesine bakmak lazım. evet halk içindeki özgürleşme çok yüksek değildi, kadının konumu yapısal olarak değişmedi. ancak kendi yapısı içerisinde çok yol kat etti. şimdi bu önermeyi yapan arkadaşın şeriat getirmeye çalışan kürtleri de politik özdeşim içinde bulunduğunu düşünürsek yanlış yerle hesaplaşıyor. kürtler, kemalizmle hesaplaşmasını ertelemeli. özellikle kadın üzerinden hesaplaşmak saçma. kemalizmin ülkeye en büyük sosyal getirisidir zaten kadın. kürt köylerinde kadın çok mu değerli ?

  seküler kürt hareketi kendi kendini yedi bitirdi. cumhuriyetle hesaplaşmak uğruna islamcı oldular, terör yanlısı oldu (en azından belli bir kesim). fakat sorun hem kürtlerin hem türklerin ortak problemiydi. gidip seçim konuşmasında "biz saittik" dersen kemalizmden dönen türkleri de kaybedersin. statükoculuğu kırmak uğruna hdp en güçlü parti ama derdi sadece kürtçülük olmuş. atatürk'e kadın üzerinden ya da hukuki düzlemde azınlık hakları üzerinden saldırmak da bu kürtçülüğün göstergesi. atatürk'ün katliamları da konuşulacak, bütün itirazlara elinde tetikle gitmenin elbet yanlışlığı konuşulacak. fakat şu kadın üzerinden kemalizm eleştirilerini bırakın yahu.
 • aynen çok yanlış. şu isimlere bir göz atsın bence sayın profesör.

  (bkz: kamile şevki mutlu)-ilk türk kadın tıp profesörü
  (bkz: muazzez ilmiye çığ)-türk sümerolog
  (bkz: süreyya ağaoğlu)-ilk türk kadın avukat

  boğaziçi profesörü bile böyle diyecekse kapatın abi ülkeyi valla yazık.
 • çok doğru söylemiş. osmanlı üniversitelerindeki kadın akademisyenlerin yüzlerce çalışması da bunu kanıtlar nitelikte. sonra atatürk alfabeyi değiştirdi, mağara devrine döndük. ateşi falan hep baştan keşfetmemiz gerekti. yoksa atlantis gibi uygarlıktık biz!
 • sosyalizm ve feminizm penceresinden değil de objektif bir yaklaşımla/kimliksiz bakarsanız aşağıdaki örneğe göre oldukça da özgürleştirmiştir; hem de 10-20 yıl öncesinde dini esaslara göre yönetilen bir toplumda. cumhuriyet, kadını doğrudan -reayadan vatandaş seviyesine yükselttiği- erkek ile eşit bir hukuk sujesi haline getirmiştir, devletin korumasından ve hukukun garantisinden daha özgürleştirici ve sağlam ne var? bu erkeklerinkine göre daha fazla bir kazanım değil mi? peçeler, burkalar, kara çarşaflar, toplumun kadın bedeni ve kişiliği üzerindeki kontrol ve baskı araçları değil mi? ama bir noktada kendisi haklıdır, geçmişte orta asya türk toplumunda olduğu noktaya halen getirilememiştir, türk kadınının sosyal ve siyasal hayattaki konumu.

  örnek:
  kanadalı bazı kadın hakları aktivistleri, 1927 yılında kanada yüksek mahkemesine başvurarak kanun metinlerinde geçen "kişiler(persons)" kelimesinin kapsamına ve bu kapsamın kadınları içerip içermediğine dair bilgi talep ederler; kanada yüksek mahkemesi, kadınların bahse konu "kişi" tanımının kapsamına girmediklerine oybirliği ile karar verir.

  not: bu arada kadın hakları için kendilerini yakan kadın aktivistler olduğuna dair aklımda bazı bilgi kırıntıları var ama gene de isimlerini bulamadım, yeşillendirirseniz de editlerim.
 • boğaziçi üniversitesi sosyoloji bölümü öğretim üyesi'nden sonrasını okumadığım başlık...
  ardından gelecek olanı biliyorum.

  devlete, kemalizme, devrimlere saldırı. föşik töce'ye bok atma, örgütlü / militan azınlık güzelleme ile kapanış...

  aynı haberde akraba evliliği savunulmuş... sebebini hepimiz biliyoruz.seks hayatına eşekle başlayıp kuzenini ve yengesini yan yana sikmek isteyen homo öşexigenırkını güzellemek için yapmadıkları kalmadı.

  palu ailesinin sorumluluğu da cumhuriyet'in sırtına yüklenmiş...

  cumhuriyet, 5000de1 bile okur yazar oranı olmayan g.doğu bölgesinde de okul yapan cumhuriyet, kıt kaynaklarına rağmen batı bölgelerinden gelen vergileri doğu bölgesine yatırım yapan cumhuriyet! sizi maraba olmaktan birey olmaya giden yolu açan cumhuriyet. toprak reformları yaptıktan sonra toprağını ağaya satan köylünün bok attığı cumhuriyet...

  çok haklısınız, hata ettik. sizler birey değil maraba, köle, gettolarda yaşayan alt kimlik olarak yaşamınızı sürdürmeliydiniz. cumhuriyet bunu öngöremedi. sizi insan olarak değerlendirdi... yanlış yaptı.