şükela:  tümü | bugün soru sor
 • benim listem şöyle:

  1 - tabi ki cumhuriyetin kurucusu, askeri ve siyasi anlamda dehasını ortaya koymuş, ülkeyi doğu toplum zihniyetinden koparıp modern dünya medeniyetine entegre etmiş lider mustafa kemal atatürk.

  2 - yine mustafa kemal atatürk döneminde yaşamış ordinaryüs unvanlı bilim adamı fuad köprülü.

  3 - tarihçilerin kutbu olarak nitelenen, dünya çapında bir çok önemli tarihçinin önünde saygıyla eğildiği, kendi adıyla tarih yöntemi geliştiren halil inalcık.

  4 - tabi ki gerçek bir entelektüel olan bir çok alanda derin bilgisiyle bizlere ışık tutan ilber ortaylı.

  5 - amerikan bilimler akademisi üyeliği ile şereflenmiş, jeoloji alanında dünyada sayılı otoriteler arasında gösterilen ama tarih, sosyloji, felsefe ve bilim gibi bir çok alanda allame-i cihan olan celal şengör.

  6 - bana göre bu ülkenin yetiştirdiği en büyük mizahçı, sahnede ulaşılmaz bir doruk olan, dünya çapında bir yeteneğe sahip, tanındığı günden bu yana popülerliğinden hiç bir şey kaybetmeden zirvede kalan cem yılmaz.

  7 - moleküler biyolojinin kurucusu, 27 yaşında profesör olmuş, "türk aynştaynı" olarak nitelenen, dahi kimyacı oktay sinanoğlu.

  8 - yine dünya çapınca bir müzisyen olan piyanist fazıl say.

  9 - kimya alanında nobel ödülüne sahip aziz sancar.

  10 - ülkemizi uluslar arası film festivallerinde temsil etmiş ama en önemlisi cannes film festivalinde birden fazla kere temsil edip ödüllerle dönmüş, bize özgü olanı kendine has sinema diliyle evrensel boyutta anlatmış nuri bilge ceylan.
 • (bkz: cahit arf)