*

şükela:  tümü | bugün
 • simgesi fil olan partidir ancak bugünlerde bunu* prezervatif le değiştirmeyi düşünüyorlarmış gerekçesi de şöyleymiş:

  the condom more clearly reflects the party s stance today, because a condom accepts inflation, halts production, destroys the next generation, protects a bunch of pricks , and gives you a sense of security while you are actually getting screwed.
 • eskiden 8-9 yaşlarımda bana cumhuriyet halk partisini çağrıştıran ve ailem de sosyal demokrat bir gelenekten geldiği için sempati duyduğum partiydi. 11 yaşındayken baba bushtun ırak'ı işgalinden sonra cumhuriyetçi partinin ne kadar tutucu, ne kadar saldırgan, ne kadar dingil bir parti olduğunun farkına varmıştım. ne yazıktır ki son iki dönemdir amerikalıların kendileri bunun farkına varmıyorlar. biraz daha olgunlaşmaları gerekiyor kanısındayım.
 • ayrıca eski chp genel sekreterlerinden kemal satır 1972'de bu adla bir parti kurmuştur.parti fazla bir etkinlik göstermemiş, ertesi yıl turhan feyzioğlu'nun milli güven partisiyle birleşerek cumhuriyetçi güven partisini oluşturmuştur.tahmin edileceği gibi chp'nin ortanın solu stratejisine muhalif bir sağ kemalist siyasi partidir.
 • resmi kurulus yılı 1854 olan ama gelenek anlamında 1788 yılında george washington öncülüğünde ortaya çıkan ve kuzeyli sanayi burjuvazisinin çıkarlarını savunan federalistler adlı siyasi hareketin devamı olan partidir. 1793 tarihinde ortaya çıkan demokrat cumhuriyetçiler ile alakası yoktur, hatta bu hareketin tamamen zıttıdır.

  (bkz: democrat party)
 • simgesi fil olan parti. bildimiz fil. demokratların e$ek hayvanını kendileri simge yapmalarında yıllar sonra, 1874'de harper weekly dergisinin ünlü çizeri thomas nast'ın hayvanat bahçesinde geçen bir karikatürü yayınlanır. karikatürde, aslan postu giymi$ bir e$ek vardır. bütün hayvanları bu sayede kaçırır. bir tek kaçmayan fildir. karikatürde filin üzerinde "cumhuriyetçi oyları" yazar. bu karikatüre cumhuriyet partililer bayılır ve fil partinin simgesi haline gelir.

  bu partiye kısaca gop'da denir. ama bunun tam bir açılımı yoktur. bazıları bu kısaltmayı, "grand old party"*(yaygın olan da budur) bazıları grand'ı gallant diye açar. "gallant old party"* $ekilnde söyler. aslında ilk ortya çıkdığı 1847 yılında gazetlerinde bu kısaltma iki anlamda kullanılmı$, açılımı gitmi$, kısa hali ise akılla yer etmi$tir. hatta bu kısaltmayı · richard nixon , "generation of peace" $eklin de, dwight d eisenhower, "grand open party" $eklinde söylemi$tir. yeri geldiğinde "gods own parti" $eklinde açılımları da olmu$tur. yani sabit bir açılımı olmadığı gibi, herkes kafasına estiği gibi açılımlar yapmı$tır.
 • milliyetçi, militarist, hoşgörüsüz, şovenist, muhafazakar parti. (bkz: hepsi bir arada)
 • parti olarak türkiyede ki chp ile felsefe olarak çok farklı olsalarda bağdaştıkları tek bir nokta sanırım muhalefetlik görevlerini tam olarak yapamamaları. her iki parti de bulundukları ülkelerde çok başarılı bir muhalefet politikası uyguladıklarını düşünürler, bu politikalarının hep iktidar tarafından önünün kesildiğine inanırlar. iktidar ise bunu yalanlar, muhalefetin düzgün bir politika öne süremediğini söyler.
 • bu partinin son marifeti de, iktidarda bulunduklari south dakota'da meclise "kurtaj yapan doktorlari oldurmeyi" yasallastiran bir tasari sunmasi.

  saka yaptim saniyorsunuz, degil mi?

  http://motherjones.com/…risis-pregnancy-center-bill
 • kansas'taki "ilimli" mensuplari tarafindan seriat kanunlarinin kansas'taki mahkemelerde kullanilmasi yasaklanan parti. abd'de hususen de kansas gibi bir yerde hiristiyan fundamentalizmi cok daha buyuk bir tehlike gibi geldi bana ama neyse...