şükela:  tümü | bugün
 • kktc'de ba$kanlıgını mehmet ali talat'ın yaptıgı solcu siyasal parti. temmuz 2002 yerel secimlerinde kazandıgı ba$arı ile kktc'de yeni bir $eyler istendigini gosterdi. en buyuk kentlerde belediye ba$kanlıklarını kazanmı$lardır.
 • kıbrıs 1974 barış harekatı ile fiili olarak ikiye bölününce, kıbrıs'ın sosyalist partisi akel'in türk mensupları tarafından türk kesiminde kurulan parti. bir dönem kktc'de koalisyona da ortak olmuş ve o dönemki lideri özker özgür başbakan yardımcılığı görevini üstlenmiştir. (bkz: akel)
 • cumhuriyetçi türk partisi, 27 aralık 1970 yılında kuruldu. partinin kurulduğu ortam ve kıbrıs’ta siyasal yapılanma, toplumlar arasında daha çok yeraltı mücadelesinin verildiği ve toplumun örgütlenme biçiminin bu askeri anlayışa göre şekillendirildiği tek sesli bir ortamdı...

  kıbrıs türk toplumu, 1963’de başlayan toplumlararası çatışmalar nedeni ile üretimden kopmuş ve daha çok bir askeri disiplin içinde yönetilmeye çalışılıyordu. bu yaklaşım giderek bütünleşen asker ve sivil yöneticilerin kayıtsız şartsız hakimiyetini olanaklı kılıyordu.

  cumhuriyetçi türk partisinin kurulmasının temel amacı, kıbrıs türk toplumu içindeki tepeden inme yönetim anlayışını değiştirmek ve çoğulcu bir demokratik anlayışın yerleşmesini ve kurumlaşmasını sağlamak, halk egemenliği ve hukuk devleti, sosyal adalet ve güvenlik esaslarına dayanan demokratik bir toplum düzenini oluşturmak; türk toplumunun üretken bir toplum olması için girişimleri teşvik etmek ve kıbrıs türklerinin ekonomik ve sosyal anlamda kalkınmış bir hayat düzeyine ulaşmaları için çaba harcamaktır.

  kuruluşundan birkaç yıl sonra, üniversite ve üniversitelerden mezun olan gençlerin partiye katılımları ile birlikte partinin olaylara yaklaşımı daha da bilimsel temellere oturmaya başladı. bilimsel sosyalizm öğretisine sahip bu gençler partinin kabuk değiştirmesine, felsefesinde yenilikler ve değişiklikler oluşmasına katkı sağladı. bu noktada emeğin en yüce değer olduğu ve ürettiği değerden hak ettiği payı alması gerektiği yanında yönetimde söz sahibi olmasını da toplumun bilincine çıkarması için büyük çabalar harcadı.

  bu düşünceyle, soğuk savaş döneminin ve iki kutuplu dünyanın bir sonucu olarak ortadoğu bölgesindeki güç dengesi yarışında kıbrıs’ı “batmayan uçak gemisi” olarak gören anlayışın zeminini yarattığı toplumlararası çatışmaları önlemek için toplumlararası görüşmeler aracılığı ile sorunun ortadan kaldırılması ve toplumlararası barışa ulaşılması için de mücadeleyi programına aldı.

  bu amaca yönelik olarak ctp kurulduğu günden günümüze toplumlararası barışı ve demokrasiyi savunmayı kendine bir politika olarak kabul etmiştir.

  partinin kurucuları:
  bu koşullarda kurulan cumhuriyetci türk partisi’nin kurucu üyeleri şunlardır.
  1- ahmet mithat berberoğlu
  2- dt. ramiz gökçe
  3- cahit yılmazoğlu
  4- özker yaşın
  5- ahmet m. mutallip
  6- dr. şemsi kazım
  7- ahmet mithat akpınar
  8- hüseyin ziya demircioğlu
  9- mustafa sıtkı dersev
  10- baha hulusi
  11- derviş ahmet raşit
  12- hüseyin celal

  örgütlenme:
  cumhuriyetçi türk partisi kurulduğunda lefkoşa, limasol, mağusa, baf ve girne kazalarında örgütlenmesini tamamlamaya çalıştı.
  15 temmuz 1974’te makarios’a karşı düzenlenen darbe ve arkasından türkiye’nin garanti ve ittifak anlaşmalarına dayalı olarak gerçekleştirdiği 20 temmuz harekatı ile iki toplum ayrılmışlar, kuzey ve güney kıbrıs’ta toplanmışlardır. bundan sonra cumhuriyetçi türk partisi, lefkoşa, mağusa, girne ve güzelyurt ilçelerinde ilçe örgütlerini kurdu. daha sonra iskele bölgesinin ilçe olması ile de ctp iskele ilçe örgütü kurulmuştur. uygun yerleşim birimlerinde bucak örgütlerini kuran ctp birçok köyde ocak örgütlenmesini tamamladı. ocak örgütü kuramadığı istisna köylerde ise komiteler kurarak propagandasını kitlelere taşımayı sürdürdü.
 • son seçimlere ctp birleşik güçler olarak giren ve seçim meydanlarında yes be annem sloganınıda kullanan parti.
  ubp'nin adam kayırmacılığını ve statikocu düşüncesini kaldırmak için çaba veriyor izlenimi gösteren bir particik.
 • kuzey kıbrıs'ta iyice anlamsızlaşan seçimlerin sonuncusunu kazana parti. tek başlarına iktidar olacak kadar oy alamadılar ve gene serdar denktaş'ın partisi ile koalisyon yapacaklar. seçimden öncede öyleydi, o zaman neden genel seçim yapıldı diye düşünüyo insan. yavru vatan siyasi gariplikler sinsilesinde ana vatanla yarışır oldu.
 • kktc'de 20 şubat 2005'te yapılan milletvekili erken genel seçimlerinde %45 oy alarak 24 milletvekili çıkartan ve hükümeti kurmakla görevlendirilen siyasi parti.
 • baskanlari cumhurbaskani oldugundan 4. genel baskanini seçmak için kongreye gidecek olan kibris türk kesimi partisi
 • (bkz: ab'ci sol) *
 • akel ile organik bir bağı yoktur, üyeleri arasında peo kökenliler bir ara bulunmasına rağmen. ha akel ile organik bağı olmak iyi bir şey mi bu tartışmalı.
 • eskiden komünist dünya görüşüne sahip olan, hatta yöneticilerinin bir kısmı sscb'deki doğu emekçileri komünist üniversitesi'nde eğitim gördüğü iddia edilen * bir partiydi.

  doğu bloku yıkıldıktan sonra ab taraftarı solcu oldular.

  partinin ismi ise hep bir garip gelmiştir bana... her nedense solcu taraflarına değil de etnik kökenlerine dikkat çeker.