şükela:  tümü | bugün
 • türkiye komünist partisi'nin; 29 ekim cumhuriyet bayramı açıklamasının başlığı...

  "cumhuriyet’in ilanından 95 yıl sonra bu yıkımın asıl sorumlusu olan patron sınıfına 'hiçbirinizi laikliğin, bağımsızlığın, aydınlanma ve bilimin temsilcisi olarak görmüyoruz' diye sesleniyor ve ilan ediyoruz: yıktığınız cumhuriyet’in yıldönümünü kutlama hakkına sadece yeni bir cumhuriyeti sosyalizmde, işçi iktidarında kurmanın kavgasını verenler sahip olacaktır" denildi.link

  açıklamanın içeriğinde okuduğum şu kısım harika. patronlar sanırım en güzel böyle tanımlanabilirdi.

  "bugün yıkıcı ve gerici karakterini herkesin kabul ettiği kapitalizm, türkiye cumhuriyeti'nin başından beri kendini var etmeye çalıştığı toplumsal zemin olarak, ne bağımsızlığı, ne egemenliği, ne laikliği, ne de halk iradesini taşıyabilirdi. tersine, sermaye sınıfı için bağımsızlık, egemenlik, laiklik ve halk iradesi, kendi iktidarını meşrulaştırdığı oranda anlam taşıyan, bunun dışında içi boşaltılması, hatta kurtulunması gereken niteliklerdi."
 • baba bu tkp de yağmasa da gürlüyor. helal olsun dediğim açıklamadır.
 • göte göt demiş altına imza atılası açıklamadır. şu sürüleşmiş yığınlar ne zaman anlayacak koyunların en büyük düşmanı kurt değil çobandır.
 • verdikleri reklamlar, bastırdıkları afişler ve demogojileri ile "şeytan azapta" dedirten sermayenin suratına tükürenlerin duygularına tercüman olmuş açıklamadır.
 • çok doğru bir tespittir.25 yıldır işçi olarak çalışıyorum ve lafa gelince çağdaş, medeni,modern,özgürlükçü,atatürkçü,cumhuriyetçi ve laik geçinen;eğitimini en iyi okullarda almış ve kendini medeni olarak tanımlayan patronların ve onların avanelerinin ve yakınlarının çıkarları uğruna nasıl kabuk değiştirdiğini yıllarca gözlerimle gördüm. türkiye'deki patronların hiç biri atatürk'ün ilke ve devrimlerinden,onun vizyonundan ve muhasır medeniyetler seviyesi hedefinden zerre nasibini almamıştır.

  türkiye'de patronlar her zaman ama her zaman çıkarları için hareket eder. 100 kazanırlar ama işçiye sadece 1 verirler sonra da çağdaş türkiye için çalışıyoruz masalları anlatırlar.oysa ki çağdaşlığa giden yolun her şeyden önce paylaşmaktan, herkese hakkını teslim etmekten geçtiğini bilmezler.hoş bilseler ne olur?açgözlülük bunların genlerinde var.işçinin sendikalaşmasına engel olan,işçinin güvenliğini sağlayamayan,işçisini eğitmeyen, işçisine hak ettiği maaşı hiç bir zaman ödemeyen, vahşi kapitalizmin kölesi olmuş,paraya tapan adamın cumhuriyetçiyim, atatürkçü'yüm demesi atatürk'e en büyük hakarettir zira atürkçülüğün bu tip halk düşmanlarına ihtiyacı yoktur.

  bugün:devlet, cumhuriyet rejimi sona ermiştir artık türkiye'de mutlak monarşi hakimdir dese sayfalara çarşaf çarşaf ilan verip yeni rejimi destekleyen ilk mesajı patronlar verir.çünkü onların tek derdi servetlerine servet katmaktır,bunun için de her şeyi mübah olarak görürler.
 • okuyunca haksızlar mı dedirten açıklamadır.

  he olur olmaz onu bilemem...
 • ''bugün yıkıcı ve gerici karakterini herkesin kabul ettiği kapitalizm'' kısmıyla yaran açıklama.

  farklı paralel evrenlerde yaşıyoruz sanırım bu arkadaşlarla. :)