şükela:  tümü | bugün soru sor
 • chp mersin milletvekili fikri sağlar'ın ifadesi.

  tam olarak şöyledir:

  "cumhuriyetin artık yıkıldığını kabul etmek gerekiyor. rejim değişiyor"

  ülkede farkında olunması gereken hususu,başlanması gereken noktayı belirtmesi açısından önemli bir açıklamadır.

  bazı eblehlerin sandığı gibi "devlet,ülke,rejim bizim, akp gelip geçici" diye bir şey olmadığı açık. akp devlet oldu. emniyet,yargı hiç bir şey kalmadı. rejim apaçık fiilen değişti. cumhuriyet yıkıldı. laiklik tarumar edildi. rejimin resmen değişmesi ise başkanlık referandumu ile olacak.

  vaziyet bu iken aptal ulusalcı hezeyanlarından kurtulmak elzemdir.
 • peki sayın milletvekili sağlar, ne yapmak gerekiyor? biz sizi vekil olarak oraya koymadık mı? neden korumadınız ülkemizi, cumhuriyetimizi, laikliğimizi?

  anca kınayın, izin vermeyin, teslim olmayın. hep laf. böyle mi olur ana muhalefet? bir tane doğru dürüst insan yok mu orada, akp başkanlık dediği anda "skerim başkanlığınızı lan" diyebilecek? adamlar yıllardır ince ince işledi başkanlığı, güç kaybedecek gibi oldu hop darbe oldu, daha da güçlenerek çıktılar. siz sadece izlemekle yetindiniz. sonra "cumhuriyet gitti". e gider, vekaleten sizi oraya koyduk, izlemekle yetindiniz.
 • cumhuriyet yıkılıyorsa, cumhuriyeti koruma organı olarak (yasama) sen ne yapıyorsun diye sorulması gereken durum
  yıkılıyor diye biz söylicez biz, vatandaş.
  biz sana söylicez, dicez ki cumhuryeti yıkıyorlar, bir şeyler yap.
  sen bize boynu bükük haber vermiceksin
  senin görevin onu korumak için herşeyi yapmak, yenilgiyi kabul etmek değil
 • sonunda birilerinin kabul etmeye başladığı gerçek. tabi kabul etmekle bitmiyor, siz bu konu hakkında ne yapmayı düşünüyorsunuz, nasıl bir önlem alıyorsunuz bir milletvekili olarak? diye sormak gerek.
 • haklı söylemdir.
  *ülkenin aydın gazetecileri, yazarları, akademisyenleri terörist ilan edilerek içeri tıkıldı.
  *düne kadar el ele, kucak kucağa oldukları pkk ve fethullah gülen gibi teröristleri başımıza musallat ettiler.
  *her gün parti olarak savaş çığırtkanlığı ve halkı bölmek için türlü söylemler yapıyorlar.
  *muhalif olan, kendilerine biat etmeyen herkesi terör örgütü destekçisi diye içeri atıyorlar.
  *ülkenin kurucusunun mezarına oyun parkı yaparak halkı kışkırtıyorlar.
  *zulüm 1938'de son buldu diyen gazeteyi kucaklarda dolaştırıp, cumhurbaşkanı'nı eleştiren gazeteleri halkı galyana getirmekten kapatıyorlar.
  *tecavüzcüleri serbest bırakıp, laiklik çağrısı yapan öğrencileri milletin düşüncesine tecavüzden içeri atıyorlar.
  *müslümanlığa laf söyleyenleri, bir kesimin inançlarına hakaretten içeri atıp, yeni akit'in incil ve hristiyanlık için söylediği nefret cümlelerine destek veriyorlar.
  * tecavüz davalarında tecavüz eden değil neden tecavüze uğradığı tartışılıyor.

  bu ülke böyle değildi!
  biz türbanımız için özgürlük isteyip, mini etek giyeni linç eden bir millet olduk.
  bu atatürk'ün olmasını istediği türk milleti olamaz. bu başka bir millet...
 • evet ne yazık ki bu bir gerçek.
  türkiyede rejim doğu bloku ülkelerindeki gibi 1 gecede değişmedi, 15 senede yavaş yavaş değişti.

  aslında diğer ortadoğu ülkelerinde de yaşanan değişimi yaşıyoruz. ama türkiye akp eliyle içten çökertilerek yaşadı bu süreci.

  çünkü türkiye işgal etmek ya da suriye tarzı bir iç savaşa sokmak için çok büyük bir ülke. üstelik 80 milyonluk bir ülkenin böyle bir yıkımı demek avrupaya büyük sorun çıkarmak demek. neyse ki akp var ve cumhuriyeti yıkma işini büyük bir heves ve zevkle yerine getirdi.

  bugün taksim meydanında dolaşırken düşündüm bunları.

  bir tarafta cumhuriyetin simge yapılarından atatürk kültür merkezi yıkılıyordu.
  diğer tarafta ise islamcıların 100 yıllık rüyası gerçekleşiyordu; taksim meydanına cami yapılıyor ve meydanın silüetinde artık kocaman bir cami olacak. taksim meydanı tekrar "fethediliyor" yani.

  meydanlar ve binalar simgeseldir.
  atatürk orman çiftliğine başkanlık sarayı bunun için konduruldu ya da gezi parkına topçu kışlasını yaptırmak için insanları barbarca katletmeyi bunun için göze aldılar.

  bu arada eninde sonunda topçu kışlasını tekrar yapacaklarını düşünüyorum. çünkü gericiler için çok simgesel bir yapıydı orası ve onu tekrar yaparak taksim meydanına camiden sonra 2. zafer anıtlarını da dikmek isteyeceklerdir.

  bakmayın şimdi afrin sebebiyle milliyetçiliğin falan yükselmiş gözükmesine. cumhuriyet kesin olarak yıkıldı. türk ulus devleti aşırı şekilde aşındı ve yıprandı.

  farklı bir yapıya doğru gidiyoruz. işin acısı yıkılan cumhuriyetten daha iyi olacağına dair herhangi bir veri yok elimizde...
 • cumhuriyet bir kültürdür.

  bu kültür içerisinde eğer devleti oluşturan toplum yeteri kadar aydınlanmamışsa, gücü ele geçiren bir şahsın veya bir grubun ortaya çıkması son derece normaldir çünkü aydınlanmış toplumlarda bile dikta rejimleri kurulmuştur. (bkz: almanya)

  türkiye’deyse cumhuriyet yeni yeni oluşmaya başlayan bir kültür. türk milleti yunan ya da italyan toplumları gibi şehir devletleriyle yönetilmedi. aksine göçebe bir toplumdan kalan mirasla yaşadı her zaman. böyle bir kültür içerisinde liderlik özellikleri öne çıkan bir şahsın iktidarı kolayca ele geçirdiğini tarihimizde sıklıkla görürüz.

  batı dünyasına imreniyor muyuz? şahsen ben imreniyorum. ancak şunu da çok iyi biliyorum: batı dünyası şu an sahip olduğu değerlere sahip olmak için çok büyük bir bedel ödedi. (bkz: rönesans) ve sonrasında (bkz: reformasyon)

  türk milleti ise batı dünyasının ödemiş olduğu o bedeli belki de şu an ödüyor. hatta şu an bile ödemiyor olabilir.

  en başta da dediğim gibi, cumhuriyet bir kültürdür. toplumun geçmişinden gelen ananeleriyle alakalıdır. atatürk bu kültürü topluma aşılamaya çalıştı ama belki de %5’lik, %10’luk bir ilerleme sağlayabildi. cumhuriyet kültürüne sahip değilken cumhuriyetle yönetiliyor olmak ne bileyim, biraz sahte veya yapay bir gerçeklik.
 • 16 nisan 2017 referandumu ile tescil edilmiş durum. bence de alıştığımız anlamda türkiye cumhuriyeti ilga edilmiştir. geçmiş olsun. bunun tüm halkımız tarafından anlaşılması uzun zaman alacaktır. belki de bunu anlamamız için tepemize tomahawk yağması gerekecektir. üzücü.