şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ing. kümülüs.
  • tipine bakıp şekiller yaratabilinmesi en kolay bulut türü. yoğun, büyük ve belirgin hatlara sahip oluşuyla gökyüzüne baktığımızda bizi "ehele ehele" diye sevindirek sempatik bi hali var. tuhafsanız, üzerinde tanrıların gezindiğini filan kurabilirsiniz kafanızda,buna elverişlidir. ha ayrıca ömrünü mavi kuşu arayarak geçirmiş bir bulutun adı da diyebiliriz.
  • uçmaya olan hayranlığımından dolayı çok sevdiğim kelime. motorsuz uçakların(planör) yükselmesine en fazla yarar sağlayan sıcak havanın bulunduğu ortam da oluşan küme küme ve büyük büyük oluşan bulut topluluğu.
    ayrıca güzel izmirimizin güzel özderesinde bir ara ufak bir bar idi. o zamanlar yaş sıkıntısı yüzünden girip de içememiştim, ne yazık ki artık yok ...
  • ımogen heap'in enstrümantal parçası, gerçekten insanın aklına gökyüzündeki bulutları ve dinginliğini getirir. daha kolay anlatacaksam hide and seek etkisinde.
  • hani şu çocukların çizdiği kenarları çitlerle çevrili bacasından dumanlar tüten müstakil evin arkasındaki iki dağın arasından nehirler akan resimler var ya tam olarak onların üzerine kondurdukları küme bulutlarına verilen isim.

pamuk küme bulutları olarakta geçer. çizilenler kümülüsten çok altokümüs bulut gurubuna giriyor. kümülüsler parça parça çizilenlerin bir araya gelmiş devasa hallerine verilen isim. ben kısaca pamuk şeker diyorum.