şükela:  tümü | bugün
 • bildiğim kadarı ile bim marketlerinin sahibi.
 • iki üç sene önce bim marketleri'nin sahibi olup olmadığını bilmediğim ama şimdi bim marketleri'nin sahibi olmadığından emin olduğum kişi.

  tayyip erdoğan ile tüsiad arasında ilişki kuran kişi olarak bilinir kamuoyunda. türkiye'nin en büyük fındık ihracatçılarındandır. bedirhanlar sülalesine mensuptur.
 • rteyi tüsiada dolayısıyla abdye pazarlamış, islami sermayeninin yanı sıra amerikancı sermayeyi de saflarına kazandırmış olan bu kişinin dedesi, abdürrahim zapsu, şeyh sait isyanının iki numaralı adamıdır.
 • balsu holdingin sahibi.dünya borsalarına kote edilecek bim marketlerde şu an ağırlık hisseler bank america ve merill lynch üzerinde gözükmekte cüneyt zapsu nun adı direk olarak gecmemektedir.tayyip erdoğan'ın çok yakın arkadaşı ve ekonomi konusunda akıl hocasıdır.
 • soy sop olayı pek bir karmaşık olan kişi, şahsen ilgi çekmek için de biraz abartıyor gibi geliyor
  bu satırlar nuriye akman ile olan röportajından:

  n: biraz da ailenizi tanıyalım. sizin abdurrahim zapsu’nun torunu olmanız önümüze iki damar açıyor. bir, kürt damarı, bir de tasavvufi yönü.
  c: daha çok tasavvufi yönü. yeni moda oldu, bu kürt tarafı. ben hiç rahmetli babamdan böyle bir şey görmedim. eniştem, yani halamın kocası musa anter’le aile içinde bir sıkıntı olduğunu sonradan anladım ben. babam (mustafa pertev), kimseyle kavgalı değildi. fakat senelerce sonra anladık. musa amca meğer onunla tartışmış.

  n: zannediyorum sülalenizin bir tarafı abdülkadir geylani hazretleri’ne dayanıyor.

  c: anne tarafım balkanlıdır. annem bursa doğumludur. diğer dedem ibrahim uzel’e baktığınız zaman, zaten üsküp civarından. birinci balkan savaşı’nda gelmişler. siyasi tarafı olmayan, tipik burjuva ve çok çalışkan bir aile. babaannem tam kürt’tür.

  n: zaza mı?

  c: kırmançı. kürt pertev paşa’nın torunu. işte bedirhaniler kısmı babaannemden. babamın babası, yani abdürrahim zapsu ise internette baktığınız zaman, ben de yeni gördüm. yurtdışında yayınlanmış bir eser var. oradaki şeceresi ta nerelere kadar gidiyor.

  n: peygamber efendimiz’e mi?
  c: onu ben söyleyemem. annem kızar öyle şeylere, “katiyen konuşmayın.” der.
  farawaysoclose: oha

  http://www.zaman.com.tr/…alt=&trh=20040526&hn=51706
 • son zamanların gözlüklü sami'si.
 • bir tarafimiza girmesin diye biraz editledigim ve su siralar forward piyasasinda gezinen bir emaildeki bilgilere gore (google'a gore 2003'den beri forumlarda dolasan buyuk bir metnin parcasiymis) :

  türkiye cumhuriyeti başbakanı'nın danışmanı (bim marketlerin sahibi) kürt teali cemiyeti'nin kurucu üyesi, kürt hevi cemiyeti'nin kurucusu 'kürdistan'da kürtten başka hiçbir millet yoktur' diyen abdurrahim zapsu'nun torunudur.

  alman vatandaşı olduğu için milletvekilli adayı olmadığı belirtilen cüneyd zapsu akp'nin kurucu üyesi ve 'türkiye yalnızca türklerin değildir. bu düzenin koruyucusu olmamız mümkün değil. ata'ya saygı duruşunda sap gibi ayakta durmaya gerek yok. bu hukuku hazırlayanlar bu düzenin kaldırılmasının maşası olacak...' diyen tayyip erdogan'in danışmanıdır.

  yaşadığı sürede türklere her fırsatta kin kusan babaannesi hidayet zapsu, kürt isyanlarının baş aktörü olan bedirhan aşiretine mensuptu. bim'in de sahibi olan cüneyd zapsu'nun halası pkk'nın ve apo'nun akıl hocası musa anter'in karısıdır. zapsu'nun şirketlerinde, kürt teali cemiyeti'nin başkan ve mensuplarının torunları yönetici olarak görev yapıyorlar. şeyh sait'in öcünü alıyorum, aldım. şeyh sait ve taraftarları gerçek şehittirler' diyen, şeyh sait'in dava arkadaşı abdurrahman zapsu'nun torunu cüneyd zapsu icraatlarıyla da görülüyor ki, dedesinin kin ve intikam duygularını başarıyla devam ettiriyor. akp genel başkan yardımcısı dengir mir mehmet fırat ise şeyh sait'in torunudur.
 • kurt'lugu kadar sabetay'ciligina da deginilmektedir kendisinin, bahsi gecen kesimler ile rte'nin koordinasyon ve diyaloglarini tamamladigindan soz edilir durulur. rte'nin sag koludur.
 • icraatları ile giderek daha fazla midemi bulandıran şahıs. güneydoğuyu bitirdiler, karadenize el attılar bir de.

  http://www.milliyet.com.tr/…12/29/ekonomi/aeko.html
  _______________

  fındıkta, 'kredi' tartışması

  başbakan'ın danışmanı cüneyd zapsu'nun fiskobirlik'in kredi almasını engellediği iddia edildi. fiskobirlik yönetimi ile ihracatçılar karşı karşıya gelirken olay, fındığın merkezi giresun'da günün konusu oldu

  fındıkta üretici ve ihracatçı bir kez daha karşı karşıya geldi. findık üreticileri ve tarım kesimi, başbakan erdoğan'ın danışmanı cüneyd zapsu'yu, büyük bir bankadan alacakları krediyi engellemekle suçluyor. zapsu ise dün yaptığı bir açıklama ile iddiaları yalanladı.

  destek istediler
  edinilen bilgilere göre yapı kredi ile alacak sorunu şimdilik çözülmeyen fiskobirlik, üreticiden alacağı fındığın karşılığını ödeyebilmek için sanayi bakanı ali coşkun'a giderek, bu konuda destek istedi.
  bakan coşkun, bu konuda bir girişimde bulunarak bir büyük bankanın üst düzey yöneticisini aradı ve destek istedi. ancak coşkun'un bu girişimi sonuçsuz kaldı.
  coşkun'un bu girişiminden olumlu sonuç alamayan fiskobirlik yönetimi, kredi talebini cüneyd zapsu'nun engellediği sonucuna vardı.
  bunun üzerine türkiye ziraat odaları birliği başkanı şemsi bayraktar, giresun'da yerel basına yaptığı açıklamalarla zapsu'dan şikâyetçi oldu.
  yerel gazetelerden büyük ilgi gören konu manşetlerden duyuruldu.

  'fiyatı etkilemek'
  zapsu ise anadolu ajansı'na yaptığı açıklamalarda iddiaları reddederken, siyasi görevleri nedeniyle bütün ticari faaliyetlerini durdurduğunu, fındıkla ilgili tanıtım amaçlı uluslararası çalışmalara katıldığını belirtti.
  chp tarafından meclis'e taşınan tartışmanın temelinde fındık fiyatları yatıyor. iddiaya göre fiskobirlik yönetimi kredi alamadığı için istediği miktarda ve ilan ettiği fiyattan fındık alamıyor. fındığı elinde kalan üretici, ucuz fiyattan tüccara satıyor. ihracatçı da zaten bunu istiyor.
  ihracatçılar ise bu iddiaları reddediyorlar. cüneyd zapsu'ya destek açıklaması yapan fındık ihracatçıları birliği yönetimi, fiskobirlik yönetimine ağır eleştiriler yöneltti.
  bilindiği gibi zapsu ailesi'nin şirketi balsu, fındık ihracatı yapıyor.

  analiz

  fiyat tutturamadı
  bülent yardimci
  iki yıldır rekolte normalin biraz altında olduğu için karadeniz fındığı iyi para ediyor. fındık ihracatı iki yıldır rekor üzerine rekor kırıyor. ama karadeniz fındık piyasası huzursuz. fiskobirlik ve ziraat odaları ile fındık ihracatçı birlikleri birbirlerini ağır bir dille suçluyorlar. geçen yıl don nedeniyle 450 bin ton dolayında gerçekleşen kabuklu fındık üretiminin tamamı ihraç edildi.
  talep karşılanamadığı için fiskobirlik depolarındaki fındıklar da satıldı. türkiye, 2005-2006 sezonuna sıfır stokla girdi.
  2005-2006 fındık rekoltesi de yine 450-500 bin ton dolayında. rekoltenin yine düşük, talebin ise canlı olduğunu gören fiskobirlik, fındık fiyatlarına yüzde 40 dolayında zam yaptı ve ortalık karıştı. fiskobirlik, 2004-2005 sezonunda kilosuna 5 milyon 250 bin tl verdiği giresun kalite fındığın fiyatını, 2005-2006 sezonu için 7 milyon 450 bin tl olarak belirledi ve "param var, tüm fındığı alacağım" dedi.
  ancak ağustosta aldığı fındığın parasını bugüne kadar ödeyemeyince sorunlar başladı. fiyatı 7 milyon 450 bin lira olarak açıklanan giresun kalite fındık 5.5 6 milyon liradan satılmaya başlandı. fiskobirlik başkanı salih erdem, yaptığı çeşitli açıklamalarda ihracatçıları fındık fiyatını düşürmeye çalışmakla suçladı.

  cüneyd zapsu: adalet önünde hesaplaşacağım
  ankara aa
  ticareti 2002 yılında bıraktığını daha önceden açıklayan akp genel başkan danışmanı cüneyd zapsu, konuyla ilgili anadolu ajansı'na yaptığı açıklamada, fındık piyasasına müdahale ettiği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi. akp'nin kuruluşundan sonra istanbul ihracatçılar birliği başkanlığı, fındık tanıtım grubu eşbaşkanlığı ve dünya fındık konseyi eşbaşkanlığı görevlerinden istifa ettiğini belirten zapsu, "ortaklarının dışında fiskobirlik'e 'neden bu fiyatı açıkladın, niçin şunu yaptın, bunu yaptın' demeye hakkı olmadığı gibi fiskobirlik'in de düşündüğü gibi gitmediğinde ve başarısız olduğunda, bunun mesuliyetini üçüncü şahıslara yüklemeye hakkı yoktur" dedi.
  zapsu, banka müdürlerini fiskobirlik'e kredi vermemeleri için tehdit ettiği, fiskobirlik'in hazine'ye borcunu sildirtmediği, bunu sağlamak için milletvekillerini ve bürokratları tehdit ettiği, milletvekillerini toplantıdan kovduğu ve bakanlara imza attırtmadığı gibi hakkındaki ithamların doğru olmadığını kaydederek, "artık suskun kalmayacağım ve bana bu asılsız ithamlarda bulunanların hepsiyle tek tek adalet huzurunda hesaplaşacağım" dedi.
  bir toplantıdan kovduğu iddia edilen akp giresun milletvekili nurettin canikli'yle "en ufak bir sıkıntısının" olmadığını bildiren zapsu, tzob başkanı şemsi bayraktar'ın "türkiye'nin iki büyük bankasının genel müdürlerini fiskobirlik'e kredi vermemeleri için tehdit ettiği" yönündeki iddialarının da asılsız olduğunu ve dava açtığını söyledi.

  ziraat odaları: zapsu fındıktan elini çeksin
  türkiye ziraat odaları birliği başkanı şemsi bayraktar, konuyu fiskobirlik genel müdürü salih erdem'den duyduğunu anlattı. üreticinin ortak hareket etmesini sağlayarak fiyatı yukarı çektiklerini anlatan bayraktar, "cüneyd zapsu, fındıktan elini çekmeli. fiskobirlik kredilerden yararlanamadığı için üreticiden yeterli fındık alamadı. böyle olunca fındık fiyatı aşağı çekildi. kilogramı 5 ytl'ye kadar indi. bu üreticiye zarar ama ihracatçıya yaradı" dedi.

  giresun'da yerel basın manşet yaptı
  cüneyd zapsu'nun fiskobirlik'e kredi verilmesini engellediği iddiaları, fındığın merkezi giresun'da yerel basının manşetlerine taşındı.
  'yeni giresun' cüneyd zapsu'nun açıklamasına yer verdi. 'giresun ileri' gazetesi ise "olay adam suskunluğunu bozdu" başlığıyla zapsu'nun yargıya başvuracağını yazdı. yerel basındaki haberlere göre zapsu, iddialarda bulunanlarla mahkemede hesaplaşacağını ve bundan sonra sessiz kalmayacağını kaydetti.

  karşılıklı suçlamalar
  başbakanlık dış ticaret müsteşarlığı karadeniz fındık ve mamulleri ihracatçıları birliği yönetim kurulu başkanı kamil yavuz da yaptığı açıklamada, "fiskobirlik başkanı salih erdem'in açıklamalarında devamlı ihracatçıları suçlaması ve bunun dozunu giderek artırması tahammül sınırlarını aştı" dedi.

  'kredi yok rahat olun'
  fiskobirlik yönetim kurulu başkanı salih erdem de yazılı açıklamada, kamil yavuz'un açıklamalarını "sektör açısından talihsizlik" olarak nitelendirerek şunları söyledi:
  "sezon başında ilk 3 haftada serbest piyasa fiyatları birliğimiz fiyatları ile aynı düzeyde giderken istanbul'da toplanan bazı ihracatçılar, fiyatların düşürülmesi için karar almadılar mı?
  bu toplantıda 'fiskobirlik'e kredi verilmeyecek. rahat olun' diyen oldu mu, olduysa kimdir? 'yapı kredi, fiskobirlik'e haciz başlattı' diye bunu reuters haber ajansı ile dünyaya ulaştıran kimlerdir? birilerinin evinde toplanıp fatih altaylı'ya 'fiskobirlik batıyor' diye kimler yazdırdı? fiskobirlik'in bağlantı yaptığı şirkete, daha ucuz fındık teklif edenler kimlerdi?"