• vefat edince palavra şarkısını bir kere daha dinledim.

fark ettim ki cüneyt türel'in replikleri "palavraa!" diye yırtınan ajda pekkan'ınkinden çok daha derin, etkileyici, inandırıcı ve insanın içine işleyen türden bir sese sahip.

bu izlenimi edinmemde son birkaç yıldır ekşi sözlük'ün maskülen, "kezban" edebiyatına maruz kalmamın etkisi de olabilir belki ama hatırladığım kadarıyla şarkıyı ilk dinlediğimdeki izlenimim de aynı yöndeydi.

*
  • ilk kez taksim-levent metrosunda görmüştüm.
    önüne bakıyordu, içine dönüktü.
    biraz da orada yokmuş gibi davranıyordu sanki.
    hani bir tanıdık görmeden geçip gideyim dersiniz ya bazan, öyle bir tavrı vardı.
    ben o demler hem tiyatro hem dublajın tıfılıyım ve hakiki üstadları sesiyle cismiyle tanıyorum, imreniyorum v.s.
    kendisine belli edemedim, selam veremedimse de gördüğüme sevinmiştim.
    beklediğimden uzun, beklediğimden yaşlıcaydı.

aradan 4-5 sene geçti, bir ay önce bir seslendirme işi için gittiğim stüdyoda karşılaştım.
    iş devam ederken rejiden dediler ki: bir reklamın ses kaydı var, biraz acil, vaktiniz varsa onu halledelim mi?
    tabii dedik, çıktık, bir baktık üstad. "kusura bakmayın, böldüm" dedi nezaketle.
    biz de estrağfirullah, dedik.
    bir konut reklamıydı.
    "görüntüyü de verelim mi ekrana, müzik yeter mi?" diye sordular.
    "görüntü istemez, müzik kafi" dedi billur sesiyle.
    sonra tatlı tatlı okudu, 2 dakika sonra bitirip çıktı, aynı sükunetle vedalaşıp ayrıldı.
    şimdi, senelerden beri defalarca dinlediğim şiir kayıtlarıyla odamı doldurup hatırasını yad ediyorum.
    nûr içinde yatsın.
  • tarik akan'a yakisan yegane sesin sahibi.
  • (bkz: palavra) şarkısındaki gizli ses.
  • canım kardeşim'de "hemen mi ölecek yoksa" diye soran o ses...

http://www.youtube.com/watch?v=fkw2mhakw0o
  • bu neslin çocuklarını cüneyt türel gibi değerli insanlarla buluşturmak yerine, abuk subuk insanları adam yerine koyan programlar yapan tv yapımcılarına ancak utanmak yaraşır. utanmak diye bir duyguya sahiplerse elbette.
  • uğur polat ve rahmetli alev sezer ile birlikte, en etkileyici erkek seslerden birine sahip, bugün kaybettiğimiz tiyatro oyuncusu.

kendisini nedense, rol aldığı tiyatro oyunları ya da dizilerden değil, kuşatma altında aşk adlı istanbul kuşatmasını anlatan filmle hatırlarım.
  • doktorlar isimli dizinin başhekimini canlandıran topyekün karizma
  • şehir tiyatroları protestoları sırasında, başar sabuncu'dan ağırlaştığını öğrendiğimde, gene son demlerinde bilge karasu istanbul'a geldiğinde, füsun akatlı'nın evinde yemek yediğimiz aklıma gelen abimiz... aramızdaki adıyla: bay ses

şimdi o geceden bir ben, bir tilbe bir de zeynep kaldı...

türk tiyatrosunun başı sağ olsun.
  • baharın ilk demleriyle yolculuğa çıkmış usta. şükür ki aptal bir televizyon izleyicisi olsam da son bir kaç yıldır yarım yamalak da olsa kim olduğunu biliyordum. ruhu şad olsun.
hesabın var mı? giriş yap