1. talkan ve curcan katliamları olarak tarihin kara sahnesinde yerini aldılar. biri de diğerinden aşağı kalmaz. belki türklerin kanlarından ekmek yapılması-yenmesi üfürme olabilir ama geri kalanı doğrudur.
    tarih kitaplarında okutulmaz, tarih bölümlerinde söylenmez, sorsan tarihçilere, şöyle derler: aslında türkler çinlilerle savaşırken yardıma gelmiş araplar, sonra türkler araplara karşı sempati beslemiş, islama yönelmişler ama sonrasında bir takım istenmeyen olaylar meydana gelmiş, bunun üzerine bu savaşlar yapılmış, o kadar da kötü şeyler olmamış canıııımm..
    bütün türk tarihindeki olaylar kötü, savaşlar şiddetli, vurdular kırdılar gerçek, bir tek türkleri arapların katletmesi gerçek değil. 30000-40000 türkten bahsediyoruz. kılıçsız silahsız bazıları da pes etmiş. ama bu sayılmaz. niye? araplar iyi ya? cici ya? din kardeşimiz ya? vay anasını arkadaş. hayret. bu kadar da üstü örtülmez ki böylesi olayların.
    sonra da elli şekil entrymi de kötülersiniz ay. nefret suçu işledi. vay saldırdı araplara diye.
    bütün ortadoğu ırkları seçkin ama en seçkinleri de araplar. ben de onları çok severim. böyle diyeyim de götüme kaçmasın..
    konuşmaktan bile imtina ettim ben bu heriflerle. ne kanım çekti ne canım konuşmak istedi. boşnak moşnak hepsiyle kanka oldum, ahbap oldum da bu herifler nedense böyle türk eti yer gibime geldi benim hep. sürdü de sürdü nefretleri, türklerin karnında altın var diye trablusgarp'da kestiklerini de biliriz dedeleri. bizim byük dede dönmüş ama cümle arkadaşı ölmüş. kendisinin muskası varmış düşmana karşı, hiç kurşun gelmemiş bu yüzden kendisine, ahbaplarına hep gelmiş hepsi de ölmüş diye anlatırmış babamlara. eşkiya filmindeki gibi. yazık. bunlar da müslüman.
    ne diyeyim araplar, ah araplar ah. ne desem ben içim susmaz. taa ne zamandır yazacaktım da hep unuttum. şimdi de dilimi yontmak zorunda olduğumdan dolayı yazamıyorum.
    unutturulan tarihi unutmuyoruz, unutmayız, ne bunu, ne talkan'ı, ne hocalı'yı ne şunu ne bunu..
    ama bizden olmaz. biz reklam yapamayız. herkesin mahalle savaşı bile meydan savaşı ama bizim kesilişimiz tarih sahnesinde yok. iyi. çok güzel.
    kuteybe denen aziz kişilik, araplara mahsus üç kere terarlamak alışkanlığıyla hepsini öldürün diye fetvalar ermiş. sonra da "aman efendim, gök tanrı'ya benziyordu islamın allahı, ondan müslüman olduk.." he ya, aynen öyle. neden hıristiyan olmadık? isa gök tanrıya benzemiyor muydu? musa'ın rabb'ı neye benziyordu peki? zeus?
    insan hıristiyana gücenmiyor da salak gibi, müslümana güceniyor, düşünüyor ki: hadi o düşman, hadi o haçlı, hadi o almaya geldi, devşirmeye, tahribata, saflarına çekmeye, sen ne bok yemeye geldin yıllardır milletin üstüne? 1500 senedir türkle uğraştığın yetmedi, haaala rejimini satmaya çalış. çok sinirlendim çok.
    herkese güceniyorum. yani ben gücenmek olarak yumuşattım. malum sözlük kuralları yüzünden. siz gücenmek yerine istediğiniz kelimeyi koyunuz. dikesi gelmek dahil.
    ahımız kalsın üstünüzde. böyle seçilen bir din de çok kabul göremedi tabii haliyle. fason. akşam rakı iç sabah cumaya git. şimdi de kesecekmisiniz la milleti? arap uşakları?
  2. islamın barış dini olduğunu türk ırkına öğreten derstir.

ayağı kayıp yanlışlıkla arap kılıçlarının üstüne düşen arkadaşlar da olmuş ama dersini iyi alanlar akın akın islamiyet ile şereflenmiştir.
  3. bugün derinemesine inceleme imkanı bulduğum katliam...

katliam olmasına katliam; bunu savunacak değilim... ama 100.000'e yakın türk öldürüldü felan hikayesi de tam hikaye... topu topu birkaç bin nüfusu olan bir şehir o zaman... üstelik oradakilerin hepsi de türk değil; soğdaklısı var, farisisi var...

katliamın sebebi de, pardon "katliamın sebebi" kötü bi tabir oldu: katliamın gerekçesi de şu: emeviler orayı istila etmişler... bir gün şehir halkı bir boşluk buluyor, ayaklanıyor ve şehirdeki tüm arapları kılıçtan geçiriyor, tam bir katliam yapıyorlar. araplar da buna çok kızıyorlar ve şehre saldırıp onlar da tam bir katliam yapıyorlar... olay bu!

şimdi burada palavra sıkmaya gerek yok. türkler bu olay yüzünden korkudan titreşerek, aman araplar bizi öldürmesin diye müslüman olmuyorlar. bundan 300 sene, 400 sene sonra kitleler halinde müslüman olmaya başlıyorlar. ortada emeviler kalmadığı gibi, hatta abbasilerin bile sadece sembolik bir yeri kalmış o zamanlar...

yani bu hadise, tarihteki sayısız katliamlarda biridir ve savunulamaz; en azından benim açımdan... ama karşı tarafın savunduğu katliamlar pek çok, onu da biliyoruz... her neyse, savunulamaz. ama türklerin müslüman olmasıyla bu katliamın da hiçbir ilişkisi de yoxtur;

(bkz: #36938433)
    (bkz: #36938990)
    (bkz: #36939286)

ha unutmadan: türkçe adı "gürgen"dir. arapçası curcan...

curcan katliamı hakkında bilgi verin