şükela:  tümü | bugün
 • köri soslu sosis. almanya'da genellikle sosiscilerde satilir, normal lokantalarda bulunmaz. sosisi bir makinaya atarlar, oradan dilimlenmis olarak cikar. uzerine ketcaba benzer bir sos dokup ondan sonra köri tozu serpistirirler. köriye hakkini vermeyen ama gayet lezzetli bir yiyecektir.
 • almanyadaki hayatımın anlamı, domuz eti. hastası delisiyim, yağ gibi kayan meret. tok da olsa yediriyor kendisini.
 • alamanların öğrenci yemeği, yağlı ve ucuz. memleketteki gobit tavuk döner gibi bir şey işte yahu.
 • (bkz: bockwurst)
 • (bkz: şukela)
 • ilk defa 1949 yilinda berlin'de herta heuwer tarafindan yapilan fast food tarzi bir yiyecektir. sosunda kullandigi baharatlari hayati boyunca kimseye aciklamayan herta, bu sosuna chillup adini koymu$, üstelik patentini de almi$tir. rivayet odur ki, kraft sosun tarifini ve patentini almak icin cok ugra$mi$, fakat herta ona sunulan hic bir teklifi kabul etmemi$. kraft foods ve diger ünlü markalar curry ketcap üretmi$lerdir, lakin herta hanimin sosuna ne kadar benzer bilemem. milletin currywurst yemek icin kuyruk olu$turtugu ve 19 eleman cali$tirdigi büfesi * charlottenburg'semtindeymi$. 99 yilinda ölen herta'nin anisina, berlin belediyesi dükkaninin bulundugu yere bir hatira plaketi kondurmu$.

  currywurst $imdilerde curry bazli sicak ketcap ile yapilir. almanya'nin her yerinde yiyebilirsiniz, ama yapili$i farkliliklar gösterir. berlin'de pickle ve füme i$leminden gecen sosisler bol yagda kizartildiktan sonra, bicakla kücük parcalara kesilirken, almanya'nin diger bölgelerinde izgara sosis (bkz: bratwurst) kullanilir ve makinada dilimlenir. genelde pommes frites yani kizarmi$ patatesin ayrilmaz e$idir. herhalde alman büfelerinde cali$anlarin en cok duyduklari sipari$: currywurst-pommes-mayo* 'dur.

  domuz eti ile bi sorunum yok diyenlerin, almanya'ya, özellikle de bu yiyecegin dogum yeri berlin'e ugradiklarinda yemeden gitmemeleri tavsiye olunur.

  edit: diger $ehirleri bilemem de, düsseldorf'a yolu dü$enlere özel bilgi: en iyi currywurst medienhafen denilen bölgede, curry adli mekanda yenir, tipik bir büfe (bkz: imbiss) degil, aksine uzun süre vakit gecirebileceginiz cok keyifli ve rahat bir mekan olup, ayrica almanya'nin ilk currywurst restaurantidir. sosis ve soslari kendi imalatlaridir. adamlar olayi abarttiklari icin, altin varakli currywurst dahi satarlar. düsseldorf altstadt bölgesinde de bir $ubeleri bulunur.
 • berlin'de en iyisi curry 36'da yenir.
 • özellikle berlin ve bölgesinde yaygın olarak tüketilen, kızarmış domuz sosisinin üzerine ketçap (veya domates salçası) ve toz halinde köri serpilerek servis edilen yanında da ekmek veya patates kızartması ile genellikle bira yanında tüketilen bir atıştırmalık türü.
 • ucuz değildir ama pommes fritesle ve birayla mükemmel gider. berlinde yemesi daha uygundur. her gün yesek ama çok pahalı ve yağlı be:)