şükela:  tümü | bugün
 • 10 yaşındayken ulu önder mustafa kemal atatürk'e mektup yazmış ve bu mektubuna bir cevap almış atatürk hayranı bir abd vatandaşıdır.

  90larda arena tarzı bir programa konu olmuştu. atatürk'ün el yazısını taşıyan bu mektubu türkiye'ye bağışlaması istenmişti o da "anca vasiyetime yazarım türkiye'ye bağışlanır" tarzı bir cevap vermişti ama bikaç hafta sonra türkiyeye kendi gelmiş ve mektubu törenle ilgili bakanlığa teslim etmiştir.
 • yılmaz özdil bugün bu çocuğu yazmış. mustafa kemal'in kendisine 1923'te yazdığı cevap mektubuysa neden atatürk sorusunun cevabı niteliğinde.

  “türkiye cumhuriyeti riyaseti, hususi…
  mister curtis lafrans'a, ankara… mektubunuzu aldım. türk vatanı hakkındaki alaka ve temenniyatınıza (iyi dileklerinize) teşekkür ederim. arzunuz vechiyle bir adet fotoğrafımı leffen (ilişikte) gönderiyorum. amerika'nın zeki ve çalışkan çocuklarına yegane tavsiyem, türkler hakkında her işittiklerine hakikat nazarıyla bakmayıp, kanaatlarini mutlaka ilm ve esaslı tedkikata (hakkıyla anlayıp, araştırmaya) isnad ettirmeye (dayandırmaya) bilhassa atf-ı ehemmiyet (önem) eylemeleridir. hayatta nail-i muvaffakiyet ve saadet olmanızı temenni eylerim."

  türkiye reisicumhuru gazi mustafa kemal.
 • tam adı asa curtis lafrance olan atatürk sevdalısı amerikan. 10 kasım'da vefat ettiğini duyunca insanın tüyleri diken diken oluyor..

  hakkında internette pek bilgi yok. kendisi bir türkle konuşurken mektup olayından bahsetmese zaten hiçbir şeyden haberimiz olmayacaktı... şu vefasızlığımız, ilgisizliğimiz bitiriyor bizi.
  milliyet arşivde arena programına röportaj verdiği yazıyor. kesinlikle o program tv arşivlerinden bulunup yayınlanmalı. okulu columbia üniversitesinin sitesinde ölümü ardından bu yazı paylaşılmış.

  10 yaşında atatürk'e yazdığı mektup ve cevap mektubu
 • mustafa kemal atatürk ün curtis'e yazdığı mektup, aynı zamanda bir batı ülkesine yazdığı ilk mektuptur.
 • insanı duygulandıran gerçek bir hikaye. kilometrelerce öteden, böylesine sevilen ve saygı duyulan bir liderimiz var. ne kadar gurur duyarız o da tartışılır.

  diğer taraftan 10 kasım 2012’de vefat etmiş curtis lafrance. ölümün iyisi olmaz ya, değişik bir üzücü bir tesadüf olmuş.

  edit: paragraf
 • hikayesini yeni duyduğum ve çok etkilendiğim amerikalı.
 • 10 yaşında amerikalı bir çocuk gazetelerde türkiye cumhuriyeti ve mustafa kemal atatürk haberlerini
  okuyor. ilgi duyup gazete kupürlerini biriktiriyor. çocuk ya bir heves atatürk'e mektup yazıp yolluyor. atatürk'ten imzalı fotoğraf istiyor.

  mektup dokuz bin kilometreyi aşıp ankara'ya varıyor. atatürk mektubu okuyor ve türkiye cumhuriyeti cumhurbaşkanı sıfatıyla yurt dışına yazılan ilk mektup amerikalı bir çocuğa nasip oluyor.

  olayın kısa filmini yapmışlar;
  https://youtu.be/4ei8u3gzpv

  başlığa kısa filmi paylaşmaya geldim fakat merak edenler için biraz daha bahsetmek istiyorum. la france'in gelen mektup sonrası türkiye merakı atatürk sevgisi daha da artmış. elinden geldiğince türkiye'den gelen haberleri takip etmeye çalışmış. okulu bitince itfaiye araçları üreten aile firmasının başına geçmiş.
  ankara'ya da satış yapmış fakat yazdığı mektup unutulmuş. çok sonradan tanıştığı bir türk'e mektuptan bahsetmiş doğal olarak inanmamışlar. ankara'da arşivler karıştırılmış ve mektup çıkmış. la france 1998'de 75. yıl kutlamaları için türkiye'ye davet edilmiş ve ziyareti sırasında atatürk'ün yolladığı fotoğraflı mektubu anıtkabir'e bağışlamış. kısa filmde de söylendiği gibi 10 kasım 2012'de vefat etmiş..
 • yeni haberim oldu olaydan ve kişiden. çok etkileyici.