• (bkz: gypsy woman)
 • superfly, pusherman, if there's a hell below we re all going to go, people get ready, move on up gibi enfes sarkilari ile, 70'lerin basinda politik soul'a damgasini vurmus, donemin zenci hissiyatini yansitmakta ustune tanimadigim funk soul brutha'dir curtis. on parmaginda on marifet, tam bir yetenek kupudur. albumlerindeki sozleri yazar, besteleri yapar, produksiyonu tek basina kotarir. kotu bir parcasini dinledigimi hatirlamiyorum. belki ancak 70'lerdeki donemi ile stevie wonder karsilastirilabilir bu adamla [80'ler ve stevie wonder demeyin bana]. marvin gaye, sahiden de hava civadir, her ne kadar what s going on albumunu dinleyip esrisek de arada sirada. gozluklu, sakalli, hafif nerd hali ile, her ne kadar albumleri cok da satsa, bir pop star tarzi olmamistir pek. 70'lerin ilk uc yilinda cikardigi 3 albumle adini olumsuzlestirmis, muhtemelen acid soul diyebilecegimiz tarza imza atmistir. 1970 tarihli solo debut albumu curtis, 1971 tarihli roots, 1972 tarihli soundtrack albumu superfly'dir bunlar.. superfly filminde, grubu experience ile birlikte bir gece klubu sahnesinde de gozukur, pusherman ile.. bol latin perkusyonlu, uflemeli, wah-wah gitarli duzenlemeler, sosyal yaralara (sivil haklar, vietnam vs.) nester atan, ama bu arada umidinden, pozitifliginden hic bir sey kaybetmeyen sozler, ve o muhtesem falsettosu ile, o az bulunur muzik "peygamber"lerinden biridir nazarimda . milenyum telasina girdigimiz gunlerde, 26 aralik 1999'da kanserden vefat etmistir. tanrinin rahmeti uzerine olsun..
 • vokaliyle tanınmasına rağmen çok iyi bir r&b gitaristi ve performans adamıdır aynı zamanda .1971 yapımı "curtis live!" isimli şahane bir konser kaydı vardır klasik albümlerinin yanısıra.
 • (bkz: trippin out)
 • 1990 senesinde, bir konserde, başına ışıklandırma teçhizatı düşünce kötürüm kalmış büyük müzisyen.
 • geçirdiği bir kazadan sonra boynundan aşağısı paralize olmuş, arkadaşlarının ona adadığı tribute albümde aretha franklin'in ağlamakla çoşku arasında giden gelen sesiyle "go on curtis" diyerek moral vermeye çalıştığı büyük üstat.
 • (bkz: american pimp) 70'ler, harlem, pembe gömlekli, kalın çerçeveli siyah camlı gözlükleri, o yaylı ve yüksek topuklu yürüyüşünü yapıyor. kadillak falan. böyle bir müziğin boyacısı.
 • ağlatıcı güzellikteki new world order albümünü solunum cihazına bağlı olarak, 1 cümle şarkı söyleyip yarım saat dinlenerek kaydetmiştir. dünyanın en güzel şarkılarından olan we people who are darker than blue da işte bu albüm içinde dinleyenlerin beğenisine sunulmuştur.
 • muzigiyle 60lı yıllarda amerika'da gelisen zenci hareketinin onemli seslerindendir. hatta 1967 yilinda grubu the impressions ile yaptigi we're a winner isimli sarki bunun gostergesidir.
 • soul kitchen filminin soundtracki ile tanıdım bu adamı, aslında filmin içindeki bi şarkısı ile desek doğru. get down adam 1971'de böyle bi eser ortaya çıkarabilmiş.

  geç doğmuşum ben arkadaş, daha da başka bişey demiyorum, şu şarkı ilk çıktığı zamanda bu şarkıyla dans etmek vardı, ki hiç dans ederken hayal edemiyorum kendimi ona rağmen kurabiliyorum bu cümleyi öylesine de güzel bi şey çıkarmış ortaya.
hesabın var mı? giriş yap