şükela:  tümü | bugün soru sor
 • video: https://www.facebook.com/…/videos/2821732351185621/

  açamanyalar için özet:

  askerlik muayenesinde askere almazlar diye kalbindeki rahatsızlığı söylemeyen, sonra askere alınıp girişteki çavuşlara durumu anlatan, çavuşların da " başına iş alırsın" deyip bu askeri uyarması, akabinde askerin muayene yapılıp doktorlar tarafından kalbindeki rahatsızlığından dolayı çürüğe çıkarılması ve çürüğe ayrılan bu askerin de komutanına " beni göndermeyin, beni bu hastalık ha dışarda öldürmüş ha burda komtanım, gerekirse bana burda boş işler verin ama beni yollamayın komutanım, nolur çürüğe ayırmayın komutanım" diye ağlaması...

  yine özetle; saf ve temiz kalpli bu adamalar sayesine bu vatan hep ayakta lan. çıkar yok, menfaat yok, bedelli tıraş olmasinmis, çarşı izninde eve gitsinmis, terlik serbest olsunmuş, saç kesmesinmiş vs. hicbir şey yok.

  gerekirse boş isleri bana verin diye ağlayan adam gibi adam var.

  15 bin tl verip 21 gün askere gidene lafım yok ha. hak tanınmıştır hakkıdır yapar. benim ayar olduklarim, gelin adayı gibi " ay şu da olsun, ay şunu da isterim, ay bu da olursa öyle giderim, ay biraz da şundan olsun" diye ağlaşan ergen sürüsünedir. baydı yavşak herifler.

  edit: tahmin ettiğim gibi videodaki ağlayan askere verip veristirilmis. memlekete dönünce " ibne yaftası yerim diye ağliyordur o " diye bile söylenmiş. vs. vs. adam o yüzden ağlıyormuş.

  işte bu görmek istediğiniz penceredir beyler. hani bir olay vardı. vahşice öldürülen bir kopek için birlik olan insanlar vardi ve o insanlara " didem ölürken neredeydiniz, şehitler ölürken neden sesiniz çıkmıyordu" vs. diye pankartla protesto eden başka bir halk vardı. heh işte sizler de şuan o acıgöl'de hayvanseverleri protesto eden yerel halk gibisiniz. görmek ve anlamak istediğiniz şeyi yapıyorsunuz. yani iyi bir olayı linç edermiscisine kötüye yoruyorsunuz. ağlayan askerin daha askere gitmeden ilk muayenede çürük raporu alabilme şansıni kullanmadığını görmüyorsunuz. doğuda bulunmasak anlayacağım ama doğuda çoğu aile oğullarınin askerlik yaşı gelince üzülür. tarlaya, bağa kim bakacak, hayvana kim bakacak, eve kim para getirecek vs. kaygıya düşer. eskidendi o dedikleriniz. hele ki kalbinden rahatsız olan bir genc ve gencin ailesi oradaki ağır eğitimlere dayanamaz düşüncesiyle askere gitmesini bile istemez - ki zaten mahalleli bile o gencin hasta olduğunu biliyordur ve daha ilk başta rapor alıp askere gitmese kim o gence ne diyecek ki? devir çok değişti, dediğim gibi onlar mazide kaldı artik. askere gitmemek için onlarca kilo alıp rapor alan bi ton adam var. buna keze altı ayda 28 kilo veren adam da var. ama yok, sizler görmek istediğiniz pencereden bakıyorsunuz, tıpkı yukarıda bahsettiğim hayvanseverler gibi değil de protestocular gibi davranıyorsunuz. yani sizin anlayacağınız dille vatanını yavru kedi gibi seven bir vatanseveri " ibne derler diye agliyor o" damgası yapıştırıyorsunuz. vatanseverlerin yanında duracaginiza hadsizlerin safinda yer alıyorsunuz. iyi bir olayı böyle kötüye yoruyorsunuz. sahi siz o askeri ne biliyorsunuz da, ne tanıyorsunuz da bunu yapıyorsunuz?

  profosyenel gönüllü askerlikten yanayım. ben de " niye hep fakirler şehit oluyor" diye kızan tayfadanım ama buna kızıp da böyle vatanseverlerin sizin gibi penceresi bozuk insanlar tarafından lince uğramasına da taraf değilim. sesinizi " neden makam sahiplerinin oğulları askere gitmiyor, çürük alıyor, şehit olmuyor" diye çıkaracağınıza, " komutanım nolur beni de göreve yazın, ben de çatışmaya girmek istiyorum" diyen buna benzer yiğitlere çıkarıyorsunuz. size göre alayı gerzek çünkü. görmek istediğiniz gibi görüyorsunuz. kim bilir belki de gazi olup beleşe para kazanmak istiyordur heh. bak o da olabilir.

  ne yapalım biliyor musunuz, biz de pankart açalım, bu asker ibne damgası yememek için çürük almak istemiyor diyelim. ya da pankartlar açalım " makam sahibi cocuklar, eyy bakan oğulları, hani lan siz neredesiniz, bu vatan sadece bizim mi? bu vatan sadece bunun gibi yiğitlerin mi " diyelim. iyinin, yiğitlerin mi yaninda olalım, yoksa görmek istediğimizin mi?

  ama ne desek boş, insanlar anlamak istediğini anlarlar ve öyle davranırlar. değmez. uzatmayalım.
 • koca yürekli adam gibi adamdır
  duygulandırdı beni
 • adamın dibi olan asker. eğer türkiye içinde barındığı bunca haine rağmen hala ayaktaysa bundaki en büyük pay bu videodaki gibi vatan evlatlarına aittir. başka türkiye yok unutmayın bunu.
 • ataerkil toplumlarda erilliğin ispatlarından olan askerlik görevinin gerçekleştirilememesinin yaratacağı toplumsal baskıyı öngören kişi feryadı olarak da yorumlanabilir.
 • bu ulkeye faydali olabilinecek profesyonel olunan alan da dahil olmak uzere onca sey varken en en faydasiz ve ustelik de ulkenin ustune yuk olusturacak seye vatanseverlik denilen superzeka militaristler hemen firlamis yirtik dondan cikar gibi. diyecek pek bir sey yok. o zaman bir sey hatirlatmakta fayda var. 6 veya 12 ayda askerlik namina tek ogrenegin sey nasil hedef olunur sorusunun cevabidir. onunda hepsi egitimle gecmiyor. ki bu ulkedeki egitim sistemi 12 senede ingilizceyi ogretemiyorken egitimin de seviyesi bellidir.
  edit
  işi askerlik olandan bahsetmiyorum. profesyonel olarak askerlik yapanın zaten en iyi yaptığı şey bu. ülkeye en faydalı olacağı pozisyon askerliktir. ama bil. mühendisi, fizikçi askerde ne yapar bilinmez.
 • komutan’a helal olsun.
  hem doktoru kurtarmış,hem de gencin göreceği baskıyı sıfıra indirmiştir.
  bu video haber olup,genç askerimiz evine gidecek ve halk tarafından bağrına basılacaktır.
 • eğer en başta beni askere almayın kalbimde rahatsızlık var deseydi, şu an askerde olacak genç aynı zamanda. askeriyeyi hiç tanımamışsınız.
 • birden fazla yönden değerlendirilmesi gereken bir konu.

  kiminin hayali pilot olmaktır, kiminin doktor, kiminin avukat. bazı insanların da hayali asker olmak oluyor. yani bunu militarizme bağlamanın, baskı göreceği için korkuyor vb. yorumlar yapmanın isabetli olmadığını düşünüyorum. burada hayal ettiği bir şey elinden alınmış bir adamın feryadı var sadece. ötesi değil. yani burada kendisi eleştirilmiş ama insanlar neyi hayal edeceğini size soracak ya da hayal ederken izin alacak da değil.

  keşke hayal ettiği gibi askerliğini yapabilseydi ama belki de böylesi hem kendisi hem de başkaları için daha iyi oldu. bunu bilmenin imkânı yok ve olmayacak da.

  komutan çok güzel bir üslupla durumu anlatmış ama videoyu çekerken askerin iznini aldı mı bilmiyorum, hiç de sanmıyorum. yani insanların çoğu ağlarken çekilmiş videolarının internet'te dolaşmasını istemez. dolayısıyla iyilik amacı gütse bile ne kadar iyilik olmuş ne kadar kötülük olmuş o kadarını bilmiyorum.
 • kalbinde sorun olan bir gencin illa da askere gidicem diye tutturması onun saflığından değil, korkusundandır. çürük damgası basarak ona iş vermeyecekleri, dalga geçecekleri, ezecekleri kesindir. çünkü mahallesinde bunu görmüştür.

  evet yıl 2018 olmuşken, bilmemkaç gün git gel kalk eğitimi almak, patates soyup tuvalet temizliği yapmak vatanı ayakta tutar. çünkü vatan için çalışmak sadece askere gitmek, belirli günler arabayla drift atıp konvoy yapmaktır değil mi sizin için? biliyorum, yaparsınız, gidip de saçma sapan askerliği aşağıladığım anlamı falan çıkarmasın hiçbir dar fikirli. farklı bir şey anlatmaya çalışıyorum:

  milyonlarca dolarlık şirketi tüm zorluklara rağmen ülkesinde kurmak, ülkesine istihdam yaratmaya çalışmak vatan için yapılan bir iş değildir sizin için. çok iyi bir avukat olmak, çok iyi bir yazılımcı olmak, çok iyi bir mühendis olmak sadece kışlada aylar geçirilirse sonradan biraz da olsa kabul görür.

  yıl 2018 efendiler. sizin hala yaşadığınız 1900'ler değil. ülkelerin güçleri somut insan ve işçi sayısından da gelmiyor. ekonomik kalkınma da sandığınız gibi ekin satmakla olmuyor.

  güçlü ülke olmak için bilmem kaç milyon askere değil, 30 kişilik ekiple varla canla çalışan ofislere, şirketlere ihtiyacınız var. 18 yaşından itibaren atılım peşinde koşan, kendini geliştirmeye ve bunun için de zamana ihtiyacı olan gençleri desteklemeye ihtiyacınız var.

  bu boş romantiklerle anca böyle sözlük köşelerinde, kahve köşelerinde ve mahallelerinizde sosyal mastürbasyon yaparsınız. bir boka da yaramaz.
 • toplumsal baskıların neticesinde ortaya çıkan yalvarma durumudur.

  bu cahil halk "askerlik yapmayana kızımı vermem, askerlik yapmayan adam değildir, erkek adam askerlik yapar, erkek adam..." şeklinde ataerkil toplum yapısı nedeniyle ortaya çıkan cümleleri kurduğu sürece, sorgulamaktan aciz cahil insanlar da askere gitmeyi matah bir şey sanmaya devam edecek.

  raporun adı bile başlı başına falso. çürük nedir lan çürük? çürük ne demek ya? sen kullanılan yozlaşmış dile bak, toplumu gör işte. sen askere sağlık sorunları nedeniyle gidemeyen adama "çürük" dersen bu tablolarla karşılaşılır tabi. askere gidemeyen adam çürük raporu, eşcinsellere pembe tezkere. ülkenin kılcal damarlarından ataerkillik ve cehalet akıyor. her şey yolunda gitse bile minimum 50-60 sene geçmeden bu toplum iflah olmaz.