şükela:  tümü | bugün
 • pek âlâ (bkz: askerden kaytarma bahaneleri)
  ve de devamında (bkz: asker kaçakları)*
 • almak icin göz ameliyati olmamama sebep olan rapor.
 • söz konusu rapor alındıktan sonra bu raporu ölene kadar sicilinde taşır her türk erkeği...bilimum araştırma, soruşturma gibi durumlarda (mahkemelerde, pasaport alırken, devlete memur olacaksanız felan) kapı gibi dikilir bu rapor....hele hele bir de psikiyatriden felan alınmışsa durum daha da vahim bir boyut alabilir...
 • kayseri'de bir $ebeke tarafindan 21bin dolara cikartilan rapor...

  http://www.milliyet.com.tr/…12/27/son/sontur05.html
 • öyle bir rapor ki, çürük raporu alacağınız gün gibi aşikar olmasına rağmen (elleri olmayan birini gördüm mesela, 4 gün gelip gitti hastaneye) sizi adeta süründürürler bu raporu vermeden.

  askerlik böyle bir yer, eğer "sağlamım" diyorsanız, bunu kanıtlamaya gerek bile duymuyorlar, istediğiniz belgeyi verip sizi eve yolluyorlar, daha sonra askere çağırmak üzere.

  yok eğer "engelliyim" diyorsanız, kaybediyorsunuz. zaten engellisiniz, kendi başınıza hastaneye bile gidememeniz çok doğal. buna rağmen bu raporu vermek için sizi günlerce hastaneye çağırırlar, utanmadan bir de işlemlerinizi yavaşlatırlar.

  halbuki bir insanın "sağlam" olduğunu kanıtlaması, "çürük" olduğunu kanıtlamasından daha zor. sağlam olanlar 1001 tetkike tabi olacakları yerde, bacağı olmayan, 150 kg olan, daha evvelden engelli raporu olanlar, bütün bu fiziksel engeller yetmiyormuş gibi günlerce hastanelerde süründürülüyorlar. yani sistem tam ters bir şekilde işliyor. normalde bir fiziksel engellinin bu "formalite" işlerini çabucak halletmesi gereken sistem, engelliyi süründürürken, sağlamı kayırıyor.
 • ne şekilde alınabileceği kestirilemeyen hadisedir. bariz bi sakatlığı bulunan kişiler bile geri hizmete gönderilirken eksi bilmem kaç derecede kaldığında
  kalbinde sorun olabileceği ihtimaline karşın çürük raporu alan insanlar tanıdım...
 • alis sebebi olarak escinselligin psikoseksuel bozukluk veyahut hastalik tanisi homoseksuelite olarak kaydedildigi bireylerin aldigi rapor. bagli olunan subeye ait 3 imza gerektiren bir kagit yardimiyla hastanelerde telef olunduktan sonra edinilen ve degismesi gibi hurafe bir inancla bir sene sonra tekrar kontrole cagirilinarak hastanedeki prosedurler yerine getirilerek edinilen hede.