şükela:  tümü | bugün
  • e biz turkler bunu putrefaction'dan öte çürüme diye biliriz bilmesine de mor rengi yakıştığından mor'dan türevler üretmişsiz.

bizim bir hareketimiz ya da doğal yollardan oluştuysa (bkz: morarma), (bkz: morarmak)
    dışarıdan birisi tarafından renk değişimine tabi kaldıysak da (bkz: moratmak) deriz.

amma velakin detayları da vardır elbet o zaman (ara: morarm*)
  • gömülme veya tahnitleme işlemi yapılmamışsa kişi çürümeye başlar. çürüme ölümden itibaren 24-36 saatte olur. istisnaları vardır;
    -sabunlaşma(saponifikasyon) : ceset ıslak/nemli ortamda kalırsa, vücuttaki yağ dokusu değişiklik gösterir ve çürümeyi geciktirir.
    -mumyalaşma(mumifikasyon) : sıcak ve kuru iklimlerde ceset açıkta kalarak kurur. mikroplar üreyemediği için çürüme de önlenmiş olur.
    -salamuralaşma(maserasyon) : tuzlu ortamda veya kapalı sıvı ortamda kalma ile olur. genellikle öldükten sonra ana rahminde birkaç gün kalan bebeklerde(cenin) görülür.
  • çürüme sanki bir kendiliğindenlik değil, her hayatın kendine özgü devingenliğiyle ilgili bir sonuç ya da sebep ; balçığından kokusuz yeni 'ben'ler üretmek birnevi belki...
  • (bkz: curufinwe)*

edit: bu entry, başlık türkçe karakterden ari biçimde curume halindeyken yazılmıştır.
  • (bkz: entropi)
  • {rusbrock [jan van ruusbroec/john of ruusbroec] gömüleli beş yıl olmuştur; mezarından çıkarılır; bedeni hiç bozulmamış durumdadır, arıdır (elbette! yoksa öykü olmazdı); ama "yalnızca burunda bir küçük nokta vardı ki, hafif bir iz taşıyordu, çürümenin belirli bir izini."} roland barthes - fragments d'un discours amoureux

(bkz: wabi sabi/@ibisile)
    (bkz: elli ikinci gece)
    (bkz: fethi kabir/@ibisile)
  • biz beş kardeşiz, çok iyi koşullarda yetişmedik malesef. broker, tıp profesörü, hukukçu, öğretmen ve mühendis çıkardı anne babamız bunlardan. üç yeğenim var sadece; iktisatçı, öğretmen ve hukukçu. azalarak tükeniyoruz. onlardan bir mini yeğen beklentimiz yok. evrim tersine mi çalışıyor yoksa? tükenirsek iyidir de geri kalanlar ne halt edecek merak ediyorum. yok aslında merak etmiyorum, ne hali varsa görsün herkes. 15 çocuk yapıp sokağa salan insanlar ne yaparsa yapsın.