şükela:  tümü | bugün
 • italyanca guney tribun..

  olimpico'daki guney tribunu kendine mal eden as roma'lilar, ve san siro'daki guney tribunu kendine mal eden ac milan'lilarin en atesli taraftar topluluklari..

  (bkz: curva nord)
 • televizyonda bakıldığında san siro da sağ tarafta kalan kale arkası tribün, diğer tüm italyan stadlarında da her doğru yöne inşaa edilmiş ise mevcuttur. türkiye'de doğu bakan açık tribünlere neden curva sud ya da nord denildiği halen billinmemektedir.
 • 6 ocak 2005 lazio roma macinda roma tribunleri burada lazio'a en guzel giydirmelerden birini yapmistir di canio icin:
  "di canio: milan, ternana, sheffield, westham, celtic, napoli, charlton: bu mu sizin bayrak adaminiz?"
  http://www.asromaultras.it/0405lazioroma_08.jpg
 • curva, eğri-yay anlamına geldiği ve tribün şekline karşılık olduğu için güneydeki tribüne verilen isim.
 • italyan milliyetciligi ile bezeli, ezeli rekabet ile harmanlanmis tezahuratlari vardir bu cavalierilerin. bir ornek:

  siamo gli ultras della roma fieri
  centurioni e cavalieri
  a difendere la città orgoglio della
  nostra storia ave roma roma vittoriosa
  roma è scritto nella storia
  il vento gelido del nord non ci potrà fermare

  turkceye cevirince tadini kaybetse de fikir vermek acisindan:

  bizler gururlu (veyahut gogsu kabarik da denilebilir) romanin ultras'iyiz. (ultras taraftar grubunun ozel adi oldugu icin dokunmadim.)
  sovalyeler ve yuzbasilar (ikisi de eski roma imparatorluguna atfen alinmistir, italyan tribunlerinin jargonudur, bizdeki reis gibi)
  onurlu sehrimizi savunmak icin (burada da roma sehrinin diger takimi olan lazio'ya atfedilerek savunmak deniliyor tabi)
  bizim hikayemiz "roma roma galip (her zaman yenen, muzaffer manasinda)" olmustur
  bu hikayede roma yazar (alemde carsiyi tek gecerim ya da ultraslan her yerde hesabi bir deyistir)
  kuzeyden gelen soguk ruzgarlar bizi durduramaz (burda hem curva nord (ki ezeli rakip lazio'nun tribunudur) hem de italya icindeki kuzey-guney cekismesinden kuzeydeki milan inter gibi takimlara bir atif vardir.)

  simplextablosu'na saygilarimla.
 • milan'ın güney kale arkası tribünündeki ateşli taraftar grubunun adı. pes oynayanlar belki dikkat etmiştir, milan seyircisi bu oyunda bile en ateşli, sesi en çok çıkan seyirci topluluğudur. bu hünerleri de curva sud'dan gelmekte. adamlar geçen seneki şampiyonlar ligi maçı öncesi bedava bilet için milan başkanını tehdit ettikleri için başkana polis tarafından 2 koruma verildi. daha düne kadar da maçlara gidip tezahurat yapmayarak- hatta yapanı döverek- ülke futbolunu protesto ediyorlardı ancak paolo maldini isyan edip, ''tarafsız sahada oynasak daha iyi'' gibi bi açıklama yapınca, adamlar davulları, pankartları ve megafonlarıyla birlikte tekrar coşacaklarını söylemişler. görecez bakalım
 • milan'da bu tribünü hep en ateşli taraftar grubu doldurur. bunda, daha önce yazılmış entrylerde olduğu gibi hem fikiriz. fakat bu curva sud denen ateşli arakdaşlar son yaptıklarıyla kendilerini de ateşe atmışlardır da haberleri yoktur. takımın 25 yıllık efsanesi olan paolo maldini son maçından sonra tribünlere tur atarken bu tribünden küfürler yemiştir. sebebi ise maldini'nin bir kaç sene önce kendileri için "takıma zarar veriyorlar. takımın başarısıyla alakaları yok, onlar kulüpten para koparma derdinde olan paralı askerler" gibi bir açıklama yapması. e peki maldini bu küfürlerin altında kalır mı diye sorarlar adama. eğer o sorunun muhattabı adam ben isem "kalmaz" şeklinde cevap veririm. zira bilindiği üzere ac milan içinde çok büyük bir maldini hegemonyası bulunmakta. bir punduna getirir duman eder vallaha paolo abimiz. ne curvaları kalır ne sudları...

  türkiye'deki taraftar grupları gelmişti aklıma 2-3 sene önce maldini'nin bu grup hakkında yaptığı açıklamaları okuduğumda. acaba bizde hangi oyuncu tribün grupları hakkında bu şekilde gerçeği yansıtan açıklamalar yapabilir, her şeyi göze alıp? bizdeki taraftar gruplarının da %90'ının amacı kendi menfaatleri ve takım başarısı her zaman ikinci planda kalıyor. bak bu tribün gruplarının liderlerine inanıp kendilerini çok büyük bir gücün içinde zanneden aklı kıtlardan bahsetmiyorum. onlar sadece düşünce yeteneği minimum olan insanlar ve ayrı bir yazı altında incelenmeliler ama tribün gruplarının liderleri çok akıllı olan kan emiciler.
 • (bkz: kurwa)
 • sezonun bitmesiyle yönetime ayar verilmesine yol açan beklenen açıklamayı nihayet yapmışlardır.. her kelimesine katılmamak elde değil..

  http://bigginsreds.blogspot.com/…basn-acklamas.html