şükela:  tümü | bugün
 • aslen gazeteci olan italyan yazardır. en önemli eseri ise, 2. dünya savaşı sırasında cepheleri gezerken kaleme almış olduğu anılarından oluşturduğu 'kaput' isimli kitabıdır. ancak bu kitabı okumak için sağlam bir mideye sahip olmak gerekir. çünkü savaşın vahşeti hayli açık bir şekilde anlatılmıştır. bir nevi 'saving private ryan' ın ilk yarım saatinin kitap versiyonu da diyebiliriz.
 • italya'da prato kentinde 1898 yilinda dogmus yazar. inancli bir katoliktir. gencliginde fasist partiye uye olmus, hatta mussolini'nin roma yuruyusune de katilmistir. fasizmle izdivaci uzun surmemistir. yazilari sansurlenmis, uzun yillar ev hapsinde ve surgunde yasamistir. 1941de ikinci dunya savasinin kaderini belirleyen rus cephesinin acilmasinin ardindan, olmesi umularak tegmen rutbesi ve savas muhabirligi goreviyle bolgeye gonderilmistir. ancak yazilarinin yarattigi rahatsizlik hitler'in kulagina kadar gitmis ve bir ara ukrayna'da tutuklanmistir. bunlarin disinda yazdiklarini gizlice italya'ya sokarak savasin korkunclugu uzerine tarih boyunca yazilmis en iyi eserleri bizlere miras birakmistir. mussolini'nin devrilmesiyle ulkesine donmus, fasizme karsi kurulan cumhuriyetci birliklere katilmistir. roma'da 1957 yilinda cok sevdigi insanlari terketmistir. okudugum ya da adini duydugum eserleri sunlardir:

  - hukumet devirme teknigi - 1931 (tukcesi varlik yayinlari 1966)
  - kaputt – 1944 (tukcesi sosyal yayinlar ?)
  - volga avrupadan dogar (turkcesi var ama yayinevini hatirlamiyorum)
  - kan (varlik yayinlari ? – bu kitabin kaputt ile ayni kitap olabileceginden supheleniyorum ama gormedim)
  - can pazari – 1949 (varlik yayinlari ? – hic bilgim yok)
  - le bonhomme lénine – 1932
  - das kapital – 1949 (tiyatro oyunu)
  - journal d’un étranger a paris – 1966 (anilar, olumunden sonra kitaplastirilmis)
  - il cristo proibito – 1951 (bu bir film ve saniyorum tek yonetmenlik denemesi)

  “...savas bu kitabin kahramanlarindan biri degildir; daha ziyade bir seyirci rolundedir: bir manzaranin seyirci oldugu anlamda, bir seyircidir savas.

  kitabin asil kahramani, neseli ve zalim bir canavar olan kaputt’tur. almancada bitmis, tukenmis, mahvolmus, parca parca olmus anlamina gelen kaputt kelimesi kadar avrupa'nin ne halde oldugunu, bizim ne hale geldigimizi ifade edecek daha uygun bir kelime dusunemiyorum...” (kaputt - 1944)..
 • 1954 yılında kaleme aldığı kadınlar da savaşı yitirdi adlı tiyatro oyununun yönetmenliğini yapmıştır.
 • 1898'de prato'da doğdu. birinci dünya savaşı'na gönüllü olarak katıldıktan sonra gazeteciliğe başladı. 1840'lara kadar faşizmi benimseyen malaparte'nin ilk olarak fransızca yayımlanan, hükümet darbesi tekniği adlı kitabı büyük yankı uyandırdı.1940'larda faşizmi reddetti ve partiden atıldı. ikinci dünya savaşı sırasında müttefik ordularında görev aldı. savaşı konu aldığı gerçekçi romanları kaputt ve can pazarı ile uluslararası üne kavuştu. malaparte, üç gerçekçi oyun kaleme aldı: marcel proust'un yaşamını konu alan ve 1948'de sahnelenen proust'un semtinden, karl marx'ın yaşamını konu alan ve 1949'da sahnelenen das kapital, rus işgali altında viyana'daki yaşamı anlatan ve 1954'te sahnelenen kadınlar savaşı yitirdi. curzio malaparte 1957'de roma'da öldü. .
 • la pelle isimli romanı can yayınları tarafından dilimize can pazarı ismiyle çevrilmiştir.
 • (bkz: hakan günday)’ın piç kitabında adı geçen aslen gazeteci olan italyan yazar.