şükela:  tümü | bugün
  • mike tyson hatrına değil de mezar taşında duran şu vecizesi dolayısıyla ruhuna bir fatiha patlattım, kum torbası olasım geldi niyeyse.

a boy comes to me with a spark of interest,
    i feed the spark and it becomes a flame,
    i feed the flame and it becomes a fire,
    i feed the fire and it becomes a roaring blaze.
  • `mike tyson`ı annesinin ölümünden sonra kanatları altına alan ve peek-a-boo stili ile dövüştüren, unutlumaz bir şampiyon yaratan efsane antrenör. tyson kariyerindeki düşüşte d'amato'nun ölümünün etkili olduğunu sık sık dile getirmiştir.
  • mike tyson'ı karanlıktan alan bir evlat gibi yetiştiren, eğiten, şampiyon yapan boks hocası.

rocky 5'te; rocky'nin mick'in söylediklerini hatırladığı sahnede, telafuz edilen o dramatik sözler aslında birebir d'amato'ya aittir ve o sözleri tyson için söylemiştir. neden bilmiyorum ama bana çok dokunur. buyrun:

ingilizce orjinal metni:

i often say to mike, “you know, i owe you a lot,” and he doesn’t know what i mean…if he weren’t here, i probably wouldn’t be alive today….nature is smarter than people think. little by little we lose our friends that we care about and little by little we lose our interest until finally we say what the devil am i doing around here if i have no reason to go on? you get used to everything. even the idea of dying is something a person gets used too, and he accepts it. i believe that people die because they no longer want to live, they have no motivation to stay alive. but ı have a reason with mike here, and he gives me the motivation. i will stay alive and i will watch him become a success, because i will not leave until that happens, because when i leave he not only will know how to fight, he’ll be able to take care of himself. i don’t succeed when i make a guy become champion of the world. i succeed when i make that fellow become champion of the world and independent of me…

nacizane türkçe çevirim:

mike'a sık sık söylerim; "biliyor musun sana çok şey borçluyum" ve ne demek istediğimi anlamaz..eğer o şu anda bulunduğu yerde olmasaydı, ben de büyük ihtimalle hala hayatta olmazdım...doğa insanların düşündüğünden daha zekidir. yavaş yavaş önemsediğimiz dostlarımızı kaybederiz ve eğer devam etmek için bir nedenim yoksa ben bu dünyada ne halt ediyorum diyene kadar yavaş yavaş çıkarlarımızı kaybederiz. insan herşeye alışır. ölümün düşüncesi bile insanların alıştığı birşey ve insan bunu kabul eder. inanıyorum ki insanlar yaşamak istemedikleri zaman, yaşayacak motivasyona sahip olmadıklarında ölür. ama benim burada mike ile bir sebebim var ve o benim motivasyonum. yaşayacağım ve onun başarılarını izleyeceğim çünkü bu olana kadar gitmeyeceğim, çünkü ben gittiğim zaman sadece dövüşmeyi değil kendi başının çaresine bakmayı da biliyor olacak. ben bir adamı dünya şampiyonu yaptığımda değil, onu benden bağımsız bir dünya şampiyonu yaptığımda başarılı olmuş olurum...

maalesef kendisi öldükten sonra, mike tyson kemiklerini sızlatmayı başarmıştır kendisi de bu acı gerçeği itiraf etmiştir.