şükela:  tümü | bugün soru sor
 • üst ekstremite şişmanlıgı alt ekstremite zayıflığı ile karakterize bir kortizol mekanizmsı bozuklugudur.
 • hastalık, böbrek üstü bezlerinden salgılanan glukokortikoid hormonların kanda aşırı miktarlarda bulunmasıyla ortaya çıkar. böbrek üstü bezlerinin aşırı çalışması ( adrenal hiperfonksiyon ) da denilen bu duruma, hastalığı ilk ortaya çıkaran amerikalı cerrah harvey cushing' in adına ithafen cushing sendromu da denir.
  sezen aksu nun bu hastalığa yakalanmasıyla gündemimize otumuş hastalık.
 • erkeklerde kadinlara oranla daha sik gorulen, kanda yuksek kortizol miktariyla seyreden bir sendromdur. toplumda en sik gorulme sebebi ise kortizon kullanimidir.
  eger cushing sendromunun sebebi hipofiz bezinden veya vucudun herhangi bir yerinden salgilanan acth miktarinin artisi ise bu duruma cushing hastaligi adi verilir.
  cushing sendromunun tanisi ve cushing hastaligi ile ayiriminda deksametazon supresyon testi kullanilmaktadir.
  tedavisi icin hastalik eger bir tumor nedeniyle ortaya cikmissa ve tumor rezektabl ise operasyon, yok eger rezektabl degilse mitotan, siproheptadin, metapiron gibi medikal ajanlarin uygulanmalidir.
 • hipofizden kaynaklanirsa cushing hastaligi, adrenal bezlerden kaynaklanirsa cushing sendromu denir. bin tane test vardir teshisi icin. zira nerden kaynaklandigi cok onemlidir. hipofiz fazla acth mi salgiliyor, adrenal bez sapitti kortizole mi bagladi, yoksam akcigerde tumor var da alakasiz bir bicimde acth mi salgiliyor belirlemek gerekir.
 • hastalarin dis gorunusleri tipiktir. hastalarin genellikle vucutlarinda biriken yaglar alisilmadik bir dagilim gosterir. yuzleri yuvarlaklasarak aydede yuz* denen bir gorunum alir. ense alabildigine kalinlasir. bu bolgelerdeki asiri kalinlasmaya karsilik kollar ve bacaklar carpici bir sekilde incedir. bu incelik kaslarin erimesinden de kaynaklanir. deri parlak kirmizi bir renk alir cunku deri iyice incelmistir. karnin alt bolgesindeki deride hamilelikte gorulene benzer sekilde catlaklar gorulur. erkeklerde cinsel istegi azalttigi gibi kadinlarda adet duzensizliklerine neden olur. deride killanma olur. hatta sirklerde gorulen sakalli kadinlarin cogu aslinda birer cushing hastasidir. cerrahi, isin ve ilac tedavilerine basvurulabilir. yavas bir iyilesme donemi vardir. tedavi edilmezse olumle sonuclanabilir.*
 • porter silber cromogenleri idrarda gorulebilir...
 • sezen aksu'nun bir dönem geçirip atlattığı ve hakkında türlü söylentilere yol açan hastalık.
 • yüzde 70 sebebi (bkz: cushing hastalığı) dır.
 • cushing sendromu; glukokortikoidlerin (kortizolün) kronik, fazla ve uygunsuz salgılanması sonucu hipotalamohipofizer adrenal aksta ve normal ritimde bozulma ile ortaya çıkan sendromlar kompleksidir.

  ilk olarak 1899’da sir william osler tarafından tarif edilmiştir. 1912’de osler’in arkadaşı olan harvey cushing ilk vakayı yayınlamıştır. bunun hipofizer bir bozukluğa bağlı olduğunu ise bundan 20 yıl sonra bildirmiştir.
  olay hipofizer kaynaklı bir adenoma bağlı ise daha çok cushing hastalığı denmekte, adrenal kaynaklı olanlara veya eksojen acth veya glukokortikoidlerin yüksek dozda ve uzun süre verilmesiyle (iyatrojenik cushing) ortaya çıkan tabloya cushing sendromu ismi verilmektedir.
  genellikle 20-60 yaşları arasında kadınlarda daha sık ortaya çıkan tablo tedavi edilmediği takdirde çoğunlukla 5 yıl içinde ölümle sonuçlanır. hipofizer kaynaklı tablo ( cushing hastalığı) kadınlarda erkeklere göre daha fazla (kadın/erkek: 4-6/1) olup 30-40 yaş arası pik yapar. ektopik acth kaynaklı karsinoma bağlı olanlar 40-60 yaşlarında erkeklerde sıktır.