şükela:  tümü | bugün soru sor
 • insanın sevimli, kedicanlı, munis bulduğu şeylere karşı saldırganlık eğilimi. sevdiğimiz insana kaburgalarını ağrıtacak kadar sarılmak, tombik yanaklı çocukların ağzını yüzünü mıncırma isteği, küçük kardeşin koluna hayvan gibi ısırmak suretiyle saat yapmak. işte bunlar hep cute aggression. yale üniversitesi'nden iki psikolog (rebecca dyer ve oriana aragon) bu mevzu üzerine bir çalışma yapmış ve bu terimi uygun görmüşler.

  detay.
 • fazla sevimli olan şeyleri görünce beynin aşırı dopamin salgılamasına bir nevi tepki, bir dengeleme olarak ona tamamen zıt bir duygunun ortaya çıkarması.

  açıklama: https://www.vice.com/…-i-want-to-crush-cute-animals
 • sevgililerin birbirini "gebertirim seni" cinsinden sözlerle sevmeleri buna örnek olabilir herhalde.
 • sevimlilikten patlayacak olan muhabbet kuşununun kafasını ısırma istegi buna örnek olabilir.

  sanirim hayvanlar bunu seziyor cunku ne zaman gozleri belertip yanaşsam "aklindan bile gecirme pic" bakışı atiyor yavrum eheh.
 • insan çok sevince karşısındakini ısırası, kemiklerini kırarcasına sarılası geliyor. bana tatlı gelen bi hareket ya da sözüne karşılık tepkim ''seni yerim'' ya da ''ısırırım bak'' oluyor. gerçekten de bazen kolunu ısırırım mesela. çünkü sevgi ifadesinde, kelimeler kifayetsiz kalıyor arada. sözün bittiği yer olabiliyor bazen. (bkz: o kadar sevmek ki, sevgiden öldürmek)
 • hayata renk katan güdülerden biridir. yeğenimi her gördüğümde koluna diş izlerimden saatini yaparım. napalım biz de böyle büyüdük, pata küte ısırdılar bizi de çocukken.

  geçtiğimiz hafta yine her zamanki gibi 4 yaşındaki yeğenimin koluna saat yaptım ısırmak suretiyle. ilkin çok tepki vermedi. ben de tepkisi oluşsun diye aa iz kaldı sanki, geçmeyecek galiba dedim. hemen numaradan suratını buruşturdu mıyyy diye. sonra annesine amcam beni ısırıyor dedi lakin annesi ben aranıza girmem dedi. akabinde o da benim koluma saat yapmak istedi, müsaade etmememin ardından ben de senin çocuğunu ısıracağım dedi. mesele şu ki, çocuğum yok. saddam gibi bekleyecek çocuğum olsun da ısırsın.*
 • her şeyi olumlama hastalığına yakalanmış olmamdan mütevellit aggression anında cute olma durumuna yormama vesile olan tanım. gerçi bu duruma sevdiceğin sinirlenince de tatlı görünmesinin etkisi olabilir.
 • böyle bir şeyin olduğunu bilmek beni çok rahatlattı. çünkü kendimden korkmaya başlamıştım.

  öyle çocuğuna buldumcuk gibi davranan insanlardan değilimdir. ama ne olursa olsun şu an dünyada en sevdiğim şey bu yuvarlak kafalı tosbağa. bazen o kadar tatlı, sevimli, akıllı bir şey oluyor ki kafasını ısırasım geliyor, böyle bayağı elma ısırır gibi. zıplatıp zıplatıp elimde şişe çevirir gibi çeviresim geliyor.

  buradan rebecca dyer ve oriana aragon'a teşekkür ediyorum bu konu üzerinde çalışıp benim normal olduğumu gösterdikleri için.
 • das parfum romanının finalinde gerçekleşen olay...