*

şükela:  tümü | bugün soru sor
  • trumph ın bu sabah twwetlediği vecize

ben türkiyeye arka cıkmayacağız diye kaba bir tabir yaptım .
  • türkiye'nin götünü keseceğiz anlamı da çıkar

edit: şu entry'yi oturma organıyla okuyup küfürler saçarak mesaj atan insanlar var.bkz.
    halimize acıyorum.
  • cutting back i direkt çevir deseler götünü kesmek olarak çevirirdim. ingilizcem bu kadar. tabii bu bir deyim filandır. o kadar bilemedik ingilizceyi.

ayrıyeten ülkemize atar yapan herkese buradan şahane bkz veriyorum

(bkz: fazla atar göte batar)
    bonus: https://youtu.be/9byq9_3wfl8?t=3m23s
  • "türkiyeye arka çıkmayı keseceğiz" şeklinde çevrilmesi en doğrusu olan tabirdir.

ya da "arkasındakileri engelleyeceğiz" de denebilir.

edit: benim yaptığım çeviriyi aşırı bilimsel makale ve aşırı önemli ingilizce metinlerde kullanmak isteyenler için uyarı yapayım, bir zahmet gidip çeviri sitelerinde takılın. gelip buradan "doğrusu o değil" diye mesaj atmayın.

edit 2: mesaj atmayın dedikten sonra daha çok mesaj gelmesi, benim ingilizce bilmediğim kadar yazarların türkçe bilmediğinin bir göstergesi olabilir mi acaba.
  • -yararlı servis duyurusu-
    cut back: azaltmak, tasarruf yapmak anlamındadır. buradaki kullanımı türkiye ile ilişkilerimizi azaltacağız anlamına gelmektedir.
    -yararlı servis duyurusu-

az komikliklere kaldığınız yerden devam

gelen onlarca mesaja binaen: trump bir ingilizce özürlüsü olmakla beraber, cut back kullanımı ile hindi göndermesi yapılmaz. hindi kesmek için "carve" fiili kullanılır. yani:
    "you carve the turkey" , not "you cut back the turkey".
  • -türkiye'nin ense kıllarını keseceğiz -anlamı vardır. yani para almayacak trump. sonunda pes etti.
  • kendi arkasını kollasın sarı orço. muhalefetlikse dibine kadar ama elin sarısı ve onun avenesi her gün ülkemi tehdit ederse çıktığı yere kadar yolu var.
  • "hindi yemeyi azaltiyoruz" manasindan baska bir anlama gelmez su haliyle.

akli sira kelime oyunuyla espri yapti davar.. iste dunyanin lideri bu kapasitede bir adam..

bir de cutting back on yazdi in degil.

cutting back on sugar
    cutting back in sugar
  • hoşumuza gitmese de sinir etse de adam kendileri açısından doğruyu yapmakta.
    suriye ya da ırak'la bir sorunumuz oılduğunu varsayalım ( ya da varsaymayalım var zaten); rte gece kalkıyor bir twit atıyor, o ülkede ekonomi karışıyor, sıkıntı çıkıyor, destabilize oluyor, sorunu yaşadığın siyasi muhattabın sıkıntılı konuma giriyor...
    asker göndermiyor, kuruş harcamıyor, tek bir vatandaşını riske atmıyor. etkili oluyor mu ? evet.

karşı taraf en azında "ya bu iş nereye gidiyor diye stres olup önlem almak vs meşgul oluyor mu? evet

kendi halkından bu sorunu dert edenler birşeyler yapılıyor fikrine sahip mi? evet.

seçimlere yaklaştığı sırada dünya'nın racon keseni rolünü, bir düşman yaratıp, güzelce oynuyor mu? evet ( bir yerden tanıdık geldi di mi?)

dinen ve siyasseten vatandaşlarını bir arada tutuyor mu? evet.

aslında açıkcası adam sanal saldırı yapıyor tweet yoluyla.

askerlein kaçırılıp yakıldığında, esir alındığında bir şey yapamadın ama terör örgütüne kamplar verildiğinde sen de sınır kapattın, baraj kapaklarını kapatıp suyu kestin, elektriği kestin. o da kendince yapıyor işte bunu.
    salakmış, cahilmiş, bunak ve çapsızmış, hepsine tamam da, sen olsan ne yapardın?