şükela:  tümü | bugün
 • dogu londra'da thames kiyisinda bir semt ayrica ismini yapildigi yerden alan bir viski.
 • (bkz: clipper)
 • gusto dergisinin hatalarini bulan okuyucularina hediye ettigi viski. (bkz: gusto)
 • 1869 yilinda yapılmıs ingiliz clipper'i.
  onceleri cin'den ingiltere'ye cay tasiyan yelkenli suveys kanalının acilmasindan ve bu hatta buharli gemilerin kullanılmaya baslanmasindan sonra avustralya'dan yun tasimaya baslamistir.
  gunumuzde grennwich'teki kuru bir havuzda ziyarete acilmistir.
  baska bir clipper olan thermopylae ile yılın ilk cayini getirmek uzere cin'den ingiltere'ye kadar yarisan bu guzel kiz,tam arma 17,6 knot hiz yapabilmekteymis.ne kadar hizli oldugu konusunda bir kiyaslama yaparsak; cutty sark'in okyanus gecme rekoru ancak 1989 yilinda kirilabilmistir.
 • greenwich'de demirli olup yüzen müze niteliğinde bir gemidir. 2005 yılında büyük bir restorasyona gireceğinden bir süreliğine ziyaret edilemeyecektir.
 • restorasyonu sirasinda yikilir mi yikilmazmi diyeuniversity of greenwiche ara$tirma yaptirmi$tir bu aletten sorumlu merciler.*
 • yıllanmışlar sayılmazsa bugüne kadar tattığım en mükemmel viski. ne jb kadar yumuşak, ne jack kadar sert. içimi rahat, kafayı zorlamadan güzel yapan rüya gibi içki.
 • deniz tuzunun yaptigi korozyondan korunsun diye restore edilirken yanmis dunyadaki tek cay clipper'i, belki de en guzel tarihi yelkenli(ydi).
 • denizlerin nazlı gülüydü cutty sark, insanoğlunun en belki en heyecan verici bir yüzyılında eski ve yeniyi birleştiren bir mühendislik harikasıydı. kaburgaları demirden, armasının bir kısmı çelik teldendi ama kalan kısmı yüzyıllardır olduğu gibi ağaçtandı. yapımcısı kendi buluşu olan keskin açılı aberdeen pruvası koymuştu ki eserine gemi sahibi girdiği bahsi kazanabilsin, yedi denizlerin en hızlı yelkenlisi "yeşil hayalet" thermophylae'yi çin yolunda geçebilsin diye. başardı da. sekiz sefer yaptı çin'e cutty sark, artık denizlerin şampiyonu ünvanı onundu. süveyş kanalıydı, doğuya kısa yoldu derken buharlı gemiler ekmeğini elinden aldılar; o da gitti avustralya'dan yün taşıdı, tahıl taşıdı. buharlılar oralara da gelince boynunu büktü emekliye ayrıldı. okul gemisi oldu bu sefer, kimbilir kaç yüz tane genç albatros onun güvertesinde denizin sırlarını öğrendi. en sonunda tam sökücülere verilecekti ki bir hayırsever çıktı satın aldı, yapabildiği kadar korudu yaşlı hanımı. en nihayet akıllar başa geldi, cutty sark kariyerinin zirvesindeyken o güzelim kokulu çin çayı balyalarını indirdiği greenwhich rıhtımına getirildi, onarıldı, temizlendi müze oldu. o zamandan bu zamana kadar dünyanın dört köşesinden milyonlarca insan geldi, gezdi cutty sark'ı; daha güzel zamanların bu alımlı tanığından tarihi dinlediler. geçen şubat'ta londra'ya gitmek fırsatı olunca koşmuştum hemen yaşlı hanıma; istiyordum ki bana da o heyecanlı öykülerinden anlatsın. ama olmadı, çünkü bakımdaydı, 2012 olimpiyatları için güzelleştiriliyordu. olsun demiştim, kısmetse iki sene sonra gelirim tekrar ziyaretine. bugün haberlere bakarken gördüm olan biteni... bir görgü tanığı da kameraya çekmiş faciayı, 150 yıllık ahşapların tutuştuklarında çıkan iniltiyi duyunca artık dayanamadım bıraktım kendimi... polis kundaklamadan şüpheleniyormuş. nasıl bir insan evladı yapabilir bunu ? ne istediniz cutty sark'dan ne zararı dokundu size ??? elimizde makineleşmeye direnen insanlardan yadigar üç-beş miras vardı, birini soktunuz komaya; ortak hafızamızı sakatladınız, mutlu musunuz şimdi ? ama bilin ki çabanız nafile; yaşlı hanım küllerinden dirilecek; ne gerekirse yapılacak. hatta nispet olsun diye 2012'de yelkenlerini açıp thames'dan yukarı çıkacak hale getireceğiz onu elbirliğiyle. cutty sark yedi denizlerin çocuğuydu ve tüm insanlığa ait. ortak mirasımızı kimseye yedirtmeyeceğiz.