1 entry daha
  • . "...resulullah (sav) beni müstalik'e (önceden haber vermeden ani) baskın yaptı. onlar (bu sırada) gafil haldeydi, hayvanları su kenarında sulanıyorlardı. mukatillerini öldürdü, çocuklarını ve kadınlarını esir aldı. o gün cüveyriye'yi (cüveyriyye binti haris) de ele geçirmişti." http://hadis.ihya.org/kutubusitte/konu/549.html

. "beni müstalik'ten cüveyriye binti haris, sabit ibnu kays ibni şemmas (ra)'ın hissesine düşmüştü [esaretten kurtulmak için mukatebe anlaşması yapti]. o, çok güzel bir kadındı, gözde onun için bir hisse vardı (gören göz haz duyardı). mukatebe bedelini ödemede yardım talep etmek üzere resulullah (sav)'a geldi.

hz. ayşe devamla der ki: "cüveyriye kapıda durduğu vakit onu görünce durumu hoşuma gitmedi (resulullah'ın onu beğenip evlenmeye kalkacağından korktum). resulullah (sav)'ın da benim onda gördüğüm (güzelliği) göreceğini derhal anladım. (*)

"ey allah'ın resulü dedi. ben haris'in kızı cüveyriye'yim. durumum size meçhul değil. ben sabit ibnu kays'ın hissesine düştüm. fakat hürriyetime kavuşmak için onunla mukatebe yaptım. size, mukatebe (bedelini ödemem)de yardım istemek üzere geldim.

resulullah: "sana ondan daha hayırlısını söylesem ne dersin?" buyurdular. cüveyriye: "o nedir?" dedi. "senin yerine mukatebe ücretini ödeyeyim ve seni zevce olarak alayım?" buyurdular. cüveyriye de: "kabul ediyorum!" dedi. [bunun üzerine. sabit ibnu kays'a adam göndererek cüveyriye'yi ondan talep etti. sabit: "o senindir, ey allah'ın resulü! annem babam sana feda olsun!" dedi. aleyhissalatu vesselam mukatebe ücretini hemen ödedi. cüveyriye'yi azad edip evlendi.

halk, resulullah (sav)'ın cüveyriye ile evlendiğini işitince ellerindeki esirleri salip azad ettiler ve "bunlar resulullah (sav)'ın artık akrabalarıdır (esir olarak tutulamazlar)!" dediler. hz. ayşe devamla der ki: "kavmine ondan daha hayırlı bir kadın görmedik; onun sebebiyle beni mustalik'ten yüz aile halkı azad olundu." http://hadis.ihya.org/kutubusitte/konu/757.html

~

(*) bu sözleri eden hz. ayşe belli ki durumdan hoşnut değildir. beni müstalik seferi tamamlandıktan sonra geri dönüş yolunda elbet yeni bir kıskançlık krizi çıkacaktır: (bkz: ifk hadisesi)
7 entry daha
hesabın var mı? giriş yap