şükela:  tümü | bugün
  • -hoca cüzdan mı taşıyorsun, bavul mu belli değil. 2002 yılında aldığın otobüs biletini götüne mi sokacaksın?
    +sanane lan it? hatırası var belki. ver lan cüzdanımı.

göt ve göt hastalıkları uzmanı arkadaşlara sahip olmak güzel ha, adam bildiğin göt sağlığımla ilgileniyor. ciddi ciddi leğen kemiğimdeki şekil bozuklukları üzerine hassasiyet gösteriyor. ama cüzdan anlı şanlı olur ki sağ arka cebin tillahını sikecek, usül böyle. doğal kalıp yapacak arka tarafa.(şişirdikçe şişiriyorum, cüzdan lan işte. cüzdan.)

boğmadan önce iyice beslensinler diye ornitorenkler için cüzdanda stok ettiğim emlakçı kartlarını üst üste yığmış, bu sırada arkasına, önüne bakmadan rastgele ekleştirdiğim elektrik-su faturalarını fütursuzca parçalıyordu. odaya ilk adımımı attığım andan itibaren potansiyel cinnet ayarında kendimden geçtim. o güne kadar hiç farkına varmadığım bi hobiyle yüzyüze geldim. cüzdanda mini bir ajanda yaratmış, onu götüme sokmaktan haz duyuyorum. ibneliğe 2 kala. itin elinden kaptığım gibi sarıldım uğruna en yakın arkadaşlarımın efradını siktiğim cüzdana. yarım kilo hafiflemiş, kara rengi hafiften kırlaşmaya başlamış. sigara-telefon ikilisinin değişmez ekürisi amansızca bir akın sonrasında ciddi anlamda yıpranmış, malum yerine girmeyi arzuluyordu. (oha)

günler günleri kovaladı, tarihler üniversiteden diploma alma zamanını gösteriyordu. tepilen 300 km yol, fakülteye giriş, bitecek öğrencilik, nemrut suratlı tiplerden kurtuluş günü, çalsın davullar. yeni bir hayat. öğrenci işlerinin yoluna belki de son kez girdim. muhtabım üniversite boyunca hiç bir işimizi yapmayan memur(göt).

-var mı abi eksik gedik birşey?
    +hmm bakalım, imzalaar tamaam (kafayı kaşır gibi), kaşeler... evet kaşeler de tammam. ortaam az otursana şurada.
    -(sikeyim)okey sorun yok.
    +he la bu arada öğrenci kimliğini ver bakayım.
    -veriyorum. (klasikleşmiş bir şekilde çektim cüzdanı, atar yapıyorum memura güya. okul bitiyor, alooo. veriyorum bekle kimliğini. hmm, nereye koydum lan, dur arkaya bakayım. ulan yok burada da. ananskym.)
    +versene olum?
    -abey van münüt. (yok lan, cüzdanı oyuyorum bu esnada, yokoğluyok)
    +...kimliği vermeden mezun olamazsın...

harbici 3 noktayla bitirdi cümleyi. başımdan o sıra dökülen kaynar sular, beyin nöronlarına can verdi.

cüzdanı temizleyen arkadaşım -nasılsa mezun oldu diye- öğrenci kimliğini de çöpe attı!!

aradım piçi. 12 dakikalık bir küfür seansından sonra, o anlık kişisel fantazilerimi arkadaşa açtım. gayet sessiz efendice dinledikten sonra, mantığı bitiren o sihirli cümleyi söyledi. ''hocu istersen geri gel, alamazsın bence.'' ve kapattı. aradaki mesafelere isyan ededurayım, yavaştan yavaştan memura göt olmaya başladım. ama nasıl bi yalanma, nasıl bi yakarma. az insanlıktan nasibini almış bi adam olsa beni evlat edinir. türlü türlü acitasyonlardan sonra dayanamadı adam. o bildiğin kazma adam benimle birlikte gözyaşlarına boğuldu. (o an travma geçirdiğimden abartıyö olabilirim) ilerleyen gün ve haftalarda kargo yollu istedi kimliği. cüzdanı temizlerken o sırada cüzdanın asil bağımsızlığını sikerten arkadaşın çabalarını es geçerek söyledi bunu.

aradan aylar geçti. cüzdan ekolojik sistemde bi yerlerde, öğrenci işlerinden çalışan memur ossura ossura uyuyo, ben ise artık cüzdan taşımıyorum. (nasıl hüzün lan bu?)
  • temizlenmeyen her cüzdan kaybolduğunda 'çok şey kaybettim' efekti yapar.
  • cuzdan temizlerken, "la bende de cöp evi sahibi olma potansiyeli varmis." diye düsünüyorsaniz kötüdür tabi. bir de temizlemezseniz, isin ucu cuzdanin felegini sasirip cuzdanliktan cikmasina kadar gidebilir. yipranir cünkü $i$en cüzdan. banka dekontlari, hesabimi bileyim diye tuttugunuz alisveris fisleri, marketlerin verdigi puan stiker'lari *, son kullanma tarihi gecmis ve yerini aslinda yenisine birakmis kartlar, cok sevdiginiz bir sehirdeyken aldiginiz otobus biletleri, elinize tutusturulmus kartvizitler, bazi önemli not kagitlari... bunlar temizlenmelidir belirli periyodlarla.
  • sonunda el kadar cüzdandan bir torba çöp çıkması sonucu hayatın sorgulanmasına yol açacak eylem.
  • taşıdığınız cüzdanın aşırı kalınlaşması sonucu yapılan eylem. en iyi sonuç için öncelikle çeşitli dükkanların verdiği sadakat kartılarından kurtulmak gerekir. "anısı var" diye saklanan pek çok ıvır zıvır da bu arada çıkarılır. hiç kullanılmayan banka ve kredi kartları ile karşılaşılınca "bunları da iptal ettirsek" diye düşünülür.