şükela:  tümü | bugün
  • unutmak istemeyen insanın kendine yaptığı en büyük kötülüktür. farketmezsin başta. resmini her gördüğünde gitmediğini, yanında olduğunu sanırsın. ben 11 yıl taşıdım, en yakın arkadaşım öldükten sonra fotografını. her an aklımdaydı zaten de bir fotografı kalmıştı elimde. geri kalan her şey yok olmuştu. atlatamadığımı anlayınca annem aklınca öyle bir çözüm bulmuştu. sadece bir kez sorabilmiştim, fotograflar nerde olduğunu, attığını söylemişti. gözlerimden yaşlar süzülmüştü, küsmüştüm çocukça, konuşmadım aylarca. yanımda vardı bir fotografı nasılsa, cüzdanımda saklamıştım. sonra bir gün cüzdanımı kaybettiğimde, fotografı da gitti. hiç bir şeye üzülmemiştim de o fotografı kaybettiğim için senelerce suçlamıştım kendimi.

gel zaman git zaman büyüdüm ya da büyüdüğümü sandım. bir fotografa ne kadar çok anlam yüklediğimi anladım. fotografı olsa da olmasa da özlüyordum nasılsa. kendimi suçlamayı bıraktım.

cüzdanda fotograf taşımak, başta huzur verir insana, sonra da yalnızlık.
    sen ne anlam yüklersen, onu hissedersin günün sonunda.
  • bazen canı çok acıtan eylemdir.

yaklaşık 1 yıl önce kaybettiğimiz canım dedemden geriye kalan eşyalardan biri de cüzdanıydı. açıp baktığımızda içerisinde 55 yıllık hayat arkadaşı babaanemin, çocuklarının ve biz torunlarının fotoğraflarını gördük. hayatı boyunca kalbine sığdırdıklarını bir de cüzdanında taşımış benim aslan dedem. nurlar içinde yatsın.
  • anneler yapar, sevgililer yapar, ilkokul hatta ana okulundan beri can olduğunuz dostlar yapar, nadiren kardeşler de yapar...
    ama birilerinin cüzdanında resminiz varsa bilirsiniz ki, evet o kişi tarafından seviliyorsunuz... güzel bir duygudur... kim aksini iddia edebilir ki...
  • tutunmaktır bazen. zor zamanlarda kredi kartlarına, kimliklere değil de varlıkları ödül olan, özlemleri bile ümit veren, varlıklarıyla sizi siz yapan ve siz olmaktan çıktığınızda geçmişi ve nereye ait olduğunuzu, gücünüzü hatırlatan insanların yüzlerine fotoğraftan da olsa bakabilmektir. onlar bilmezler bile, oysa o kadar fazlasıdır ki sizin için derin bir nefes alıp da yorgun bir anınızda işlevi sadece para koyup çıkarmak olacak cüzdanınızı sizin için değerli hale getiren o fotoğraflara bakmak. hayata mola vermek, güç toplamaktır bazen sevdiklerini her an yanınızda taşımak, sevdiklerinizin varlığı.
  • ya çalınırsa cüzdanım diyerek yapmaktan vazgeçtiğim eylem. kimlik, ehliyet, para* neyse de, fotoğraflar başka bişey... hala görüştüğünüz insanların fotoğrafıysa giden yine bi derece, telafisi vardır bunun. ama ya artık görmediğiniz göremediğiniz insanların fotoğrafıysa giden. ya şimdi nerde olduğunu bilmediğiniz ama en şirin haliyle on yıl önceden size gülen ilkokul arkadaşınız ise. ya koptuğunuz ama o havalı zümrüt fotoğrafıyla görünce gülme krizlerine girdiğiniz lise arkadaşlarınızdan biriyse. ise ise ise, bitmez tabi iseler. hafızasına, hatırasına da güvenir sığınır tabi insan ama, yine de fotoğraflar daha çok hissettirir geçmişi, daha çok hissetmek için de korumak ister insan resimleri. o yüzden cüzdanda taşınmamalıdır bence fotoğraflar. veya çoğaltırsınız ne bileyim bi yere kaydedersiniz, ondan sonra istediğiniz gibi taşır otobüste dolmuşta havada karada bakıp durursunuz. e sen niye yapmıyosun derseniz, tembelim ondan. velhasıl fotoğraf güzeldir, yanımızda ise daha güzeldir.
  • şu yaşıma geldim ve ne anlama geldiğini hala anlayamadım. hayır annem de yapıyor böyle biladerle benim fotoğrafımı taşıyor ya çok şaşırıyorum. halbuki daha iki gün önce terliğini kafama gömen bi' başkasıydı sanki... şimdi böyle fotoğraf taşımalar falan... evet.
  • rahmetli babamı görmektir.
    özlemi hiç dinmiyor.
    her cüzdanı açtığımda görmek ve ona çok uzaklardan da olsa gülümsemek biraz iyi geliyor sadece ...
  • 60 yaş üstü amcalar ve teyzelerin torunlarının vesikalıklarını taşıma ve otobüste, ziyarette, her yerde gösterip allah sahibine bağışlasın dedirtme eylemlerinin klasikleştirdiği bir olgudur. fakat bir çorap içinde saklanan sigara kadar klasik değildir.
  • sürdürmeye devam ettiğim eski türkiye alışkanlığı.

hayır utanmıyorum. o benimdir o benim!
  • üzerinde 1991-2016 yazılı olan bir yaka fotoğrafıysa bu, olur olmadık zamanda gözlerinizi doldurur, hayatın bir "hiç" olduğunu hatırlatır.
hesabın var mı? giriş yap