şükela:  tümü | bugün
  • dsg şanzıman, yetkili servisi ve fanboyları tarafından özellikle sıkışık ve dur-kalk trafikte manuel sürüş modunda kullanımla şanzımanın ömrünü uzatacağınız, yani elinize almayı ötelemiş olacağınız ısrarla vurgulanan bir şanzıman türüdür. adam bir yığın fark ödeyerek otomatik şanzımanlı araç almış ve 7 yıldır manuel modda kullanmış. bozulmadı diye övünüyor.
  • iki farklı firmanın ürettiği şanzıman modelleri üzerinden birbirilerine küfür edebilen yazarları ortaya çıkarmak için ortaya atılan kıyaslamadır. çok ilginç varlıklarsınız ne diyeyim. edc hepinizin anasını siksin o zaman...
  • ikisini de kullanan biri olarak;

dsg - 2015 audi a3 sedan

- 2. yılında şanzıman komple dağıldı. yolda kaldım çekici üstünde yetkili servise gittim. tam bi rezillikti. şanzımanın tamamı değişti. 30.000 tl masraf. iyi niyetten yırttık.
    -vites değiştirme mekanizması değişti. 4800 tl. bedelsiz değiştirdiler.
    - kronik olarak frenleme yaparken 4'ten 3'e geçişlerde inanılmaz bir tekleme mevcut çoğunda.
    -dsg'nin alt devirlerde yüksek vites geçişleri ile dpf'ye olan etkisini, dpf arızasında 18.000 tl'den 46.000 tl'ye kadar olan masrafını saymıyorum. (aşırı kurum bağlatma, seramik çatlama, rejenerasyon vs)
    - yağlama - kuru sistem arasında değişen bir şey yok ikisi de bozuluyor.
    + çok seri, geçişler asla hissedilmez, küçük bir azınlıktaysanız bozulmaz,
    +tüm olumsuzluklarına rağmen konforuna bir kere alıştıysanız geçmiş olsun. bırakası gelmez. bıraktıysa gider bir daha alır.

cvt şanzıman -2004 mini cooper

- ilk kalkışta gazı köklerseniz devir direk 4000e sabit şekilde dayanır, as900 gibi bağırır ama ahım şahım yol almazsınız.
    - seri değildir, hazırda bekleyen bir kavrama sistemi yoktur. komplike değil basittir.
    + vites geçişlerini yine hissetmezsiniz. ama bir dsg değil.
    + kolay kolay bozulmaz. dağ-bayır gez, anasını sik, nasibim buymuş der efendi efendi vitesleri geçirir.
    + arıza maliyetleri dsg'ye göre çok çok düşüktür.

sonuç: ikisine de binin amk.
  • dsg vites:

- birle mi gideyim abi ikiyle mi?
    - bir mi iki mi bir mi iki mi?
    - tamam yarim debriyaj gideyim
    - abi isindim ufle abi

tem'in ortasinda ekranda mesaj
    "arabayi p'ye alip derhal cik disari"

cvt vites:

- 1 milyon km sonra gorusuruz ben yatiyorum.
  • yedi yıl dsg'yi pamuklara sarıp sarmalayarak kullandım. yedinci yılın sonunda o benim götüme pamuk tıkadı. evet hissettirmedi!
  • dsg ile cvt "hissettirmeme" de nasıl kıyaslanıyor anlamıyorum ki. cvt'de hissettirmiyor vites geçişlerini.

"dsg daha iyi, cvt gibi vites geçişlerini hissettirmiyor" diyebilmek için hiç cvt kullanmamış yalancı bir dallama olmak gerekiyor.
  • cvt ruhsuz, dsg ise saatli bomba. benim tercihim; orta sınıfta aisin(eat6&eat8), üst sınıfta zf.
  • dsg soyle ustun olabilir boyle avantajli olabilir ama hissttirmeme konusunda cvt sanzimandan daha iyi olmasi bilimsel olarak/fiziksel olarak mumkun degil.
  • ulan adam cvt vites geçişini hissettiriyor yazmış. o kadar cahil ki cvt de dişli yerine kasnak olduğunu bilmiyor. dişli yok dişli nerden nereye geçecek de hissedeceksin.
  • cvt japon arabalarında yaygındır hibritlerin olmazsa olmazıdır. karmaşık olmayan yapısı ve kolay kolay dağılmaması avantajıdır. gaza bastığınızda devri sabit tutarak hızı arttırır buda yakıt tüketimini düşük tutsada performansı tam veremez kullanım amacınız ve stilinize göre dezavantajlı veya avantajlı olabilecek bi şanzımandır.

dsg vw,lerde bulunur. çift kavrama sistemi olduğu için sonraki vitesi her zaman hazır tutar bu yüzden vites geçişleri çok hızlıdır ama çift kavrama sistemi komplike olduğundan çok çabuk dağılabilir veya büyük arızalar verebilir. masrafından dolayı illallah edersiniz. örnek verip dsg nin masrafının korkunçluğunu anlatmak istersem. dsg şanzıman fiyatı
    sıfır dci motor fiyatı.

çok hız yapmam şehir içi takılırım şehir dışında da hızımı sabitler 110 120 ye giderim aile babasıyım işin ekonomisi de önemli diyorsanız cvt nin eline su dökülemez.

genç adamım gazlayacağım seri süreceğim diyorsanız açıkçası gene dsg tercihiniz olmamalı. normal bütçede bir araç alacaksanız peugeot nun (bkz: eat8) i bana göre daha başarlıdır, bütçenizi artırdıysanız volvo'nun (bkz: geartronic) i ,mercedes-benz'in (bkz: 9g-tronic) i hele hele audi deki (bkz: zf8) in eline kimse su dökemez.

edit: zf8 bmw nin değilmi diye yazanlar çok oldu evet bmw de kullanıyor ama şanzıman ilk çıktığında audi a8 de kullanıldı ve tanıtıldı tüm rs lerde s8plus a8 a7 a6 q8 q7 de zf8 vardır.

edit 2 : entryi yazdıktan 5 gün sonra 2017 model 27.346 km deki 1.6 tdi dsg skoda superb 3 den 4 e geçerken anlık devir yükselmesi yaşayıp titremektedir umarım düşündüğüm şey başımıza gelmez (bkz: korkuyorum sözlük)