şükela:  tümü | bugün
  • cvt şanzıman ile honda civic sayesinde tanıştım. ilk başta çok yadırgadım, bu ne lan böyle diye ? alışmak 1 haftamı falan aldı. ama şimdi inanılmaz konforlu ve rahat geliyor.

performans isteyen sert sürücüleri belki tatmin etmez ama şehir içi konfor arayanları kesinlikle mutlu eder. arıza ihtimali de çok düşüktür üstelik.

bu arada vites geçişlerini hissetmezsiniz çünkü vites geçişi diye bir şey yok.
  • kutsal bilgi kaynağına şu şekilde katkı vermek istiyorum.
    öncelikle iki şanzuman türünden de araçlarım oldu diyerek söze başlayayım. hatta 3 adet dsg'li aracım oldu.

günümüz teknolojisinde şanzumanların yeri hiç olmadığı kadar önemli. motorda oluşan gücün tekerlere ne derece yansıdığında şanzuman, diğer aktarma organlarından bile fazla rol alıyor. dsg bu konuda iyi işler çıkarıyor. arkadaşlar dsg şanzuman arıza çıkarma olasılığı yüksek bir şanzuman bunu kabul etmek gerekiyor. tüm kullanım stillerinden bağımsız, km den bağımsız, yaştan bağımsız bu risk hep var. bayiden çıkıp yolda giderken daha 70km de evet yazıyla yetmiş km de arızalanmış araçlar var forumlarda. merak eden araştırabilir.
    araç sert kullanılarak bu risk daha da artırılmış oluyor. emekli gibi dsg kullanmak bu riski azaltıyor ama bu risk hep var. ben şanslı olan tayfadandım ve 3 aracımda da sorun yaşamadım. karşı komşum 20k km de arabasıyla 3 defa serviste gitmek zorunda kaldı aynı şanzumanla.

araca çok fazla anlam yüklemeyip a noktasından b noktasına gitmek olan tayfa, gönül rahatlığı ile cvt şanzumanlı bir araç alabilir. bu insanların araçtan performans gibi bir beklentisi olmamakla beraber, hızlanma esnasında aracın verdiği hissiyat daha doğrusu hissizlik gibi kavramlar üzerinde durmazlar.

ayrıca bu anlamsız atışmaları çekirdek çitleyerek okuyorum. (bkz: swh)
  • bir honda civic sahibi olarak ilk otomatik şanzımanım cvt oldu. dsg hiç kullanmadım. bir daha araba alacak olsan yine cvt alır mısın deseler alırım. en çok sevdiğim yanı uzun yolda yakıt tüketimi. şanzıman en verimli devir neyse ona sabitliyor. 120 ile giderken 1600-1700. 160’la giderken 3000 devir civarında oluyor. haliyle motor sesi de az oluyor. ani hızlanma mı gerekiyor alıyorum spor moda devirler bu sefer 1.5 ile çarpılıyor. yakıt tüketimi fazla oluyor haliyle.
  • cvt ile katıldığım versus
  • cvt de baskı balata maliyeti yok bildiğim kadarı ile.

zevksiz ve masrafsız
  • dsg şanzıman belli bir grubun çift kavramalı yarı otomatik şanzımana verdiği isimken, cvt (continuously variable transmission) genel bir tanimlamadir.

cvt sorunsuz diyen gelsin bir de ford'un 2006 2007 yillarinda üretip sonra piyasadan geri topladığı cvt'ye baksın. halihazırda kullaniyorum 7 ileri cvt'sini millet koşa koşa kaçıyor
  • katalog okuyanların dsg , işi bilenlerin cvt dediği versus olmuş.
    2004'ten beri fiat'ın cvt'sini kullanıyoruz ( not : sanzuman fiat'ın değil , subaru yapımı sanzımandır)
    cvt basittir, elektronik azdır , merkezkaç kuvveti mantığıyla çalışır , merkezkaç'ın yarattığı itme kuvvetine ayrıca elektro-hidrolik bir sistem destek verir. sorunsuzdur ,sadece yağı bi tık pahalı bi yağdır ( bakır tozu karısımlı özel bir yağı var). vites geçisi olmadığı için sarsıntı vb yoktur.
    dsg komplikedir, fazla elektronik ve dur-kalk trafikte ısınınca sapıtmaya baslıyor , çok erken kilometrelerde sorun çıkardığını 5 yasındaki oğlum bile öğrendi , 8.nesil dsg çıktı diye biliyorum ama halen sorunları çözemediler.

dsg cvt'ye göre daha performanslı belki ama yemişim performansını , sanki geceleri 0-400 mt yarışı yapıyoruz , sorunsuzluğu hesaba katınca (araç marka modeli farketmez) cvt candır.

not : yeni nesil dsg elektronikleri aracın şasi numarasına özeldir, yani gidip çıkmacıdan bi dsg alıp takamayacaksın aracına , mike mike servise gidip domalacaksınız , o zaman görücem vag grubunun iyi niyetini :d
  • bulamadık bir düzgün otomatik cvt şanzıman 150 bin liralık temiz araba be.
  • ikinci el ucuz bir araba alacağım için çok araştırmıştım otomatik işini. aldığım araba 2002 palio otomatik subaru üretimi, 6 ileri cvt şanzımana sahip. 2 senedir bende araç şanzıman konusunda çok şükür tık demedi. zaten araç 1.2 16 valf benzinli motora sahip performans falan aramıyorum gayet yeterli. bir kere deneme amaçlı boş yolda 180 i gördüm ki bu araç için hayli gereksiz hız.650 km uzun yolda yaptım, düşük devirde çok güzel hızlara ulaştığı için az yakıyor. ve bana başın ağrır uğraşılmaz diyen arkadaşım 2017 model skoda fabia aldı dsg tabi araç. daha ilk ayda şanzıman kartımı ne yanmış 5 bin masrafa girdi. daha yüksek hacimli motora sahip cvt bir araca binmediğim için performans kıyası yapamam ama geçişleri hissettirmeme de benim 20 yaşında ki palio çok otomatiği yer :)
  • herhangi bir fanboyluk yapmadan, cvt diyorum. hatta ileri taşıyıp e-cvt diyorum. (ama asla dsg'nin babaannesi kaşar da demiyorum. sadece ben tercih etmem, etmedim de)

neden otomatik araba kullanıyoruz? debriyaj ve vites değişimi ile uğraşmamak için.

e neden vites geçiş hissini ya da sesini duyayım şanzımandan. ecvt ile komple ortadan kaldırıyorsun ne güzel vites kavramını.

cvt'nin artısı, dişli olmaması sebebiyle vites geçişi olmaması. ve haliyle vites geçişi hissi olmaması. ve daha çok konfor.