şükela:  tümü | bugün
 • cyanogen kod adlı steve kondik tarafından hazırlanan, android işletim sistemi için geliştirilen en başarılı ve en popüler custom rom'dur. her yeni versiyonunda virgülden sonraki küsürat ile ilerlemesine bakmayın (örn: 5.0.6-> 5.0.7) , önemli gelişmeler içerebilir. cyanogen imece usulü çalışmakta, diğer coder'ların geliştirdiği ve/veya kendisinin önemli gördüğü uygulamaları da hazırladığı rom'a dahil etmektedir.

  cyanogenmod.com ya da xda-developers üzerinden takip edebilirsiniz.

  nexus one için en son hazırladığı ancak stabil hale getirmediği test rom'larını da fellik fellik aramayın, buradan test klasörü altından indirebilirsiniz. stabil rom'ları da bu adreste mevcut.

  not: arcano cyanogenmod'un stock rom'dan daha fazla pil tükettiğini düşünüyor, ben katılmıyorum.
 • nexus one'da hiç stok rom kullanmayıp direk cyanogenmod kullanmış birisi olarak, 6.0 versiyonunu son derece buggy bulduğumu söyleyebilirim. hem de öyle böyle buglar değil efendim, bazıları son derece tehlikeli.

  - öncelikle nexus one'da 720p video kaydı yapmaya çalışırsanız telefon resetleniyor. radio'yu flashlayarak bu sorunu çözebiliyorsunuz.

  - bazen telefon sleepten uyandırıldığında touch screen çalışmaz oluyor. bu problemin tek çaresi pili çıkarmak.

  - arama yaparken son anda vaz geçerseniz aramayı yapıyor ve sadece sesiniz karşıya gidiyor, karşından gelen sesleri duyamıyorsunuz. ayrıca telefonun ekranı da home screene dönüyor. bu bazen son derece tehlikeli olabiliyor.

  - ve en bombası! karşıdan gelen bir mesajı cevaplamaya kalktığınızda, cevap mesajını son derece alakasız bir kişiye gönderebiliyor. mesela benim gibi "saat kazandınız." içerikli bir mesajı cevaplamaya kalkarsanız, mesajınız annenize gidebiliyor, olm bana neden küfürlü mesajlar gönderiyorsun şeklinde tepkiler alınabiliyor. sonra iki saat bu mesajları atan adamların dolandırıcı olduğu, mesajın yanlışlıkla kendisine gittiği anlatılmaya çalışılıyor. (bkz: true story)

  android 2.3 çıktığı anda cyanogenmod benim için bitmiştir.

  tükürdüğünü yalayan edit: gingerbread ile ilgili google'ın biz nexus one kullanıcılarına yaptığı şerefsizlik sebebiyle çocuğun oyuncağını beklediği gibi cm 7'yi bekliyorum. ayrıca uzun süren araştırmalarım gösterdi ki sms problemi cyanogenmod'a özel bir problem değilmiş. henüz birkaç gün önce yayınlanmış ota ile düzeltilmiş.
 • 6.1.1 versiyonunda bazı telefonlar için fm radyo bulunduran mod!
 • 7. versiyon icin rc1 surumu yayinlanmis. nexus one uzerine kurdum, her sey yerli yerinde gorunuyor.

  edit: phone uygulamasi biraz sorunlu. ornegin contacts'a gidip, dogrudan sag taraftaki telefon isaretine tiklarsaniz, phone app baslayamiyor, telefon kilitleniyor. cozumu, pili cikarmak.
  ayni sekilde 1 kez telefon sleep konumundayken gelen bir cagriyi yanitlamaya calisinca da kilitlenme ile karsilastim.

  dayanamama sonrasi edit: dayanamadim, her 3 aramadan ikisinde telefonun kilitlenmesine. stabil surum cikincaya kadar cm6'ya donuyorum.
 • androidi android yapan mod.

  bircok guzel tweak ve ek applarla geliyor fakat siz de benim islemci ve ram gucu sikintisi cekiyorsaniz (mesela nispeten eski bir android telefonunuz varsa htc magic gibi), su link ilginizi cekebilir:

  http://wiki.cyanogenmod.com/…ex.php?title=barebones

  burada app kaldirma ile ilgili onemli bilgiler yer aliyor. hangi app kalkarsa (app kalkar kartal salkar, salkar tarkan har sarkar) ne olur, telefonun anasini aglatmamak icin hangi applara dokunulmamali, hangi applar silinse bile kimsenin ruhu duymaz falan.

  ben boyle boyle baya bir rahatlatmistim sistemi. sizin de isinize yarayabilir.

  optum cok. kadinlar gununuzu kutlarim.
 • cyanogenmod 7 - rc3 kısa zaman önce yayımlanmıştır. tek kelime ile mükemmel. battery drain problemi çözülmüş, performans ve tepkime süreleri geliştirilmiş. önceki sürümlerini kullananlara tavsiye edilen rom dur.

  edit: imla. (cyanogenmof yazmışım, onu düzelttim. valla...)
 • gece gece rc3 kurarken, rc4'u release oldu bunun.
 • call wonkiness gibi (hiç olmaması gereken, saçma sapan) bir hataya rağmen o kadar fazla artısı vardır ki, kullanıcıları rc bile olmayan nightly sürümlerle kendisine bağlamıştır. pil ömrü konusunda sıkıntı çekenlere, custom rom ya da stock rom fark etmez, öncelikle battery calibration yapmalarını ve tek pil kullanmalarını öneriyorum.
 • gözünü sevdiğimin cm7 rc4'ü pek ala olandır. sadece donation bölümünü kullanabilmek ve bağış yapabilmek için paypal hesabı açtırandır. çok sevilendir, candır, canandır.
 • 7. versiyonunda call wonkiness rc4 ile giden aramalarda yok olmus, ancak gelen aramalarda hortlamis. soyle ki, karsidan arama geldiginde, siz acip alo diyorsunuz, ancak karsidaki alo demeden gorusme baslayamiyor. ornekleyelim:

  arayan: diiiit diiiit
  aranan: (cagriyi gorup yanitlar) alo
  arayan: (hicbir sey duymuyor)
  aranan: alo alo alo (bu da hicbir sey duymuyor)
  arayan: alo
  aranan: (simdi gorusme basladi iste) hah alo, sesim gelmiyor mu?
  arayan: simdi geliyor.

  arada yasanan kesintinin belirli bir sure icin mi (ornegin 10 saniye gibi) yasandigini, yoksa karsidaki ses verinceye kadar gorusmenin baslayip baslamadini temiz bicimde test edemedim. ancak simdiye kadarki yaptigim telefon gorusmelerinde (ki 2-3 gunde 20-30 gorusme gibi) ikinci sik daha yakin gorundu bana.

  yine de eskiye gore bir iyilesme var, telefon unresponsive olmuyor. (bir iki kere olur gibi oldu ama 3 saniyede duzeldi, yani hic pili cikarmak zorunda kalmadim henuz.)

  bir de karsidan cagri geldiginde, siz yanitlayinca ses once speaker'dan geliyor. (handsfree modundaki gibi speaker'dan, yani kulaginiza dayamadan da duyabileceginiz sekilde) sonra normale donuyor.

  yine de cm7 coguzel, vazgecemiyoruz.