şükela:  tümü | bugün
  • geleceğin en önemli sistemlerinden biri olmaya aday sistemlerdir. günümüzün akıllı üretim sistemleri tekil ve sürekli olarak aynı işlemi devam ettirme mantığıyla çalışıyor.

bu yeni sistemde makinaların birbiriyle ve çalışanlar ile ile iletişim halinde olup üretim prosesini geliştirmeleri hedefleniyor. hatta bilgisayarların bilgi işleme hızı insanlardan çok daha hızlı olduğu için üretilen ürün ve makinaların kendi aralarında iletişim kurup üretim prosesini geliştirmeleri ve hızlandırmaları hedefleniyor.

ürün alıcısının da üretim sürecine dahil olup şahsi isteklerine göre ürünü değiştirmesi ve gelistirmesi planlanıyor. amerika'da 2007 yılında en öncelikli geliştirilmesi gereken araştırma konusu seçilmiş.
  • dorduncu sanayi devrimindeki icerik ve kavram.

(bkz: endustri 4.0)
  • cyber physical systems (cps), yazilim (bu cyber kismi oluyor) ve bu yazilim tarafindan kontrol edilen fiziksel bir ortam (genelde plant diye adlandirilir) bulunduran sistemlere verilen isimdir. ufak farkliliklari olsa da "hybrid systems" olarak da gecer. zaten hybrid systems da discrete (ornegin yazilim) ve continous (kontrol edilen fiziksel ortam) dinamikler iceren sistemlere verilen isimdir.

ucak, otomobil, kalp pili, uydu, uzay mekigi, quadcopter, robotik sistemler, bunlar cps ornekleridir. ote yandan mesela cep telefonu veya televizyon gibi cihazlar cps degildir cunku fiziksel kisimlari yoktur (burada fizikselden kasit cihazin fiziksel bir obje olmasi degil, fiziksel dinamikleri olmasidir). embedded yani gomulu sistemler ile arasindaki en onemli farklardan birisi budur.

cyber physical sistemlerin tasarimlarinin dogrulugunun garanti edilmesi ve detayli analizi cok zordur (ozellikle karmasik uygulamalar icin) ve bu konuda cok ciddi miktarda arastirma yapilmaktadir.