şükela:  tümü | bugün
  • bundan 4 yıl önce anadolunun güzide şehirlerinden birinde meraklı bir acil hekimi, 2 hafta boyunca her gün bulantı hissi şikayetiyle sorumlusu olduğu özel hastanenin aciline gitmem, tüm laboratuvar parametrelerinin ve her türlü radyoloji sonucunun normal olması nedeniyle merakla üzerime yoğunlaşıp bana bu teşhisi koyduğunda hakkında bir tane bile internette bilgi olmayan hastalıktı. 2017 itibariyle internette bayağı popüler olmaya üzerine araştırmalar yayınlanmaya başlanmış.

hastalığım süresince kendi farmakoloji bilgilerimi bile kullanıp bir sürü ilaç denedim. ilk olarak 2011 yılında 20 yaşında iken hastalıkla tanıştım. arkadaşımla tatil yaptığım bir ege kasabasında aniden korkunç bir bulantı hissi ile sonraki güne uyandım. malumunuz tatil beldelerinde gıda zehirlenmesi çok görülen bir durumdur. bu nedenle de ciddiye almadım. fakat tatilim zehir oldu tabi ki. gece acile gittim, serum takıp bayağı bir üzerime düştüler ama geçmedi. en son uyku ilacını basıp beni uyuttular öbür günde ilk uçakla evime döndüm. evime döndüğümde bir anda kendimi iyi hissettim. o sırada evdeki herkes psikolojik demeye başladı. bende buna inandım. aynı yaz ailemle bu defa güneye tatile gittim. yine aynı şeyi yaşadım, bu defa kesinlikle psikolojik, evden uzaklaştın diye demeye başladılar. ki daha önce evi geçtim ülkeden çıkmıştım yani bir şey yoktu. ki aynı yıl kışın yine yurt dışına çıktım bir şey olmadı. fakat ne olduysa 2013 yazında evde bir sabah uyanıp tv karşısında aylaklık yaparken bu hastalık gelip vurdu beni. 2 hafta boyunca su bile içmedim. şekerim o kadar düşmüştü ki aniden ayağa kalktığım her an bayılıyordum. her gece acile gidip serum taktırıp, resmen bulun şu hastalığı diye ağlıyordum. o sırada orada çalışan pratisyen bir hekim bu iş böyle olmaz ben bunu bulacağım dedi. üniversiteden hocası olan profesörü aradı, birde o baktı durumuma. sonra nöroloji uzmanına yolladı o da duruma baktı. yaklaşık 9 kan testi, 1 mr, 2 ultrason, 2 endoskopi sonunda bu teşhis konulup reçeteyi elime verdiler. o günden beridir bu şikayetleri hiç yaşamadım.

şimdi bunu neden yazıyorum. çünkü benim gibi başkaları var biliyorum. ve bu hastalık öyle garip ki ben bu hisle yaşamaya alışmalıyım diyor insan. çünkü öyle ya da böyle hayatı doğrudan etkilemiyor yani alışabiliyorsunuz ama yaşam kalitenizi önemli ölçüde düşürüyor.

kısaca eğer nedeni bilinmeyen bulantı hissiyle boğuşuyorsanız kesinlikle bu hastalık yönünden inceleyin kendinizi. bu hastalıkta kusmazsınız ama bulantı hissi hiç ama hiç geçmez. günler hatta aylarca peşinizde olur sonra aniden kesilir ve beklemediğiniz bir anda geri gelir. bazen o kadar ileri olur ki yemek yememeye başlarsınız giderek düşersiniz. ve bir teşhis koyulmadığı için ben böyle yaşamalıyım zaten bulantı hissi altı üstü der geçersiniz. ama hiç öyle değildir.