şükela:  tümü | bugün
 • erken 70lerin efsane funk grubu...
  mandrill ve cymande*, dönemi ve bugün için de siyah müziğinin en ''en''lerinden kabul edilir.
  ingiltere'ye göç etmiş 8 güney amerika'lı müzisyenden oluşuyor.
  funk, soul, blues, jazz ve reggae'yi daha önce hiç yapılmamış şekilde birleştirmiş grup ve 3 yıllık bir müzik yaşamı olmasına rağmen, müzik tarihinde önemli bir yere sahip.
  72-75 yıllarında 4 albüm çıkarıp dağıldılar ve 2005 yılına kadar 5 cymande albümü daha piyasaya sürüldü.

  yapılmış en iyi 10 funk şarkısından biri kabul edilen bra, en bilinen şarkısıdır.
  ve geçen yıl çıkan renegades of funk adlı best of albümü, feci halde tavsiye edilir.
  bra ve en iyilerinden toplam 16 şarkı var albümde. çok güzel çooook..
 • (bkz: #54304535)
 • dove isimli eseri mükkkemmel bir atlayıştır.
 • dove parçasını dinlerken 70’lerin nasıl hala keşfedilmemiş mücevherleri pat diye önünüze koyabildiğini tekrar hatırlarsınız ve o döneme birkez daha saygı duyarsınız. 70’lerdeki müzisyenlerin beslendikleri pınarlar eşsizdi. o dönem dünyadaki sosyopolitik değişim ve özgürlük rüzgarları sonuç olarak ruhlardan parmaklara şaheser notalar aktardı.
 • 1971’de londra’da steve scipio ve patrick patterson tarafından meta adıyla kurulan caz grubu sonradan soul, funk african rock ortaya karışık bi şey olmuş. soho’da bir mekanda keşfedilmişler. daha sonra kemik 8 kişiden oluşan gruba ara ara dahil olan saksafoncular filan da var. okuduğum bi röportajda basçıları steve scipio önceleri sadece caz ağırlıklı çalıştıklarını miles davis ve dave brubeck‘den etkilendiklerini söylemişti. sonra gruba dahil olan batı afrikalıların da etkisiyle bildiğimiz funk, soul, reggae, jazz yapan cymande’ye dönüşmüşler. ne ararsanız var yani. yaptıkları aynı zamanda nyah rock, afro-rock ve calypso- rock olarak da tanımlanıyor. barış ve sevgi temasını işlemek için bir araya geldiklerini ve beyaz güvercin sembolünü bu yüzden seçtiklerini biliyoruz. pigeon ve dove kelimeleri arasında kalıp karayipli olmalarının etkisiyle kendilerine cymande demişler.
  en bilinen şarkıları bra olsa da favorim dovedur.
 • dove şarkıları güzeldir.