şükela:  tümü | bugün
 • ozdaki tek iyi kalpli mahkum. hatta o kadar iyi ki, abisi ryan oreillyye bile insan oldugunu hatirlatir bazen.
 • çocuklara has bir masumlukla konuşan, davranan, genellikle düşünmeden çatır çutur gerçeği söyleyen karakter. sarı saçları, üzgün suratı vebaygın bakışlarıyla rolünün hakkını veren bir oyunculuk.
  (bkz: scott william winters)
 • ozda abisini oynayan dean winters'ın gercek yasamda da kardesidir.. adinin dogru yazilisi cyril o'reily'dir.. daha once good will hunting ve the people vs. larry flynt filmlerinde de oynamistir.. gercek adi scott william winters'dir..
  (bkz: http://www.hbo.com/…ctor_profile/scott_winters.html)
 • cyril oreilly basliginda sozu edilen, oz dizisininde bir mahkum.. ryan oreilynin hafif kafayi yemis kardesi.. dizideki en masum sahsiyet.. adinin dogru yazilisi tek l ile olanidir..
  (bkz: http://www.hbo.com/…ofile/cyril_oreily_profile.html)
 • --- spoiler ---

  dizinin sonlarına doğru kendisinin idama götürüldüğü sahne şahsımı hündür hüngür ağlatmıştır. dizi boyunca da saflığının ve abisine olan sevgisinin bir maşası olmuştur. özellikle ryan'ın "eho loves you?" sorusuna "you do" diye cevap verişi onun çaresizliğini ancak ryan'a olan güvenini açıkça ortaya koymaktadır.

  işte o muhteşem bölüm; http://www.youtube.com/watch?v=totcxhpcef4

  --- spoiler ---
 • 6. sezondaki performansıyla ağlatmıştır. o ağzına yüzüne yemek bulaştırdığındaki saflığı kalbimi delip geçmiştir.
 • --- spoiler ---

  boks yapmayi sever. guclu yumruklariyla, zamaninda abisinin ve habercinin tekinin agzini kirmi$ligi vardir. oz dizisinde yer alan mahkumlarin, olum korkusu ile gercekle$tirdigi vah$etler icin bir dengedir cyril o'reilly. bir sahnede mutfakta oldurulen insan yuzunden gerginlikten acilan gozleriniz, bir sonraki sahnede bu ki$inin yemek yiyi$ $eklinden ya$arabilir.

  --- spoiler ---
 • oz gibi her dakika birilerinin öldüğü bir dizide seyircide de oswald'ın mahkumlarında da oluşturduğu etki türünün tek örneğidir.

  --- spoiler ---

  iki kere idamına teşebbüs edilmiş, birincisinde erteleme kararı çıkmış, ikincisinde idam edilmiştir. bu iki idam sırasında da ryan'ın üvey babası tarafından organize edilen oz ahalisi bu temiz yürekli insanın idamını odalarının camlarını yumruklayarak protesto etmişlerdir.

  --- spoiler ---

  söylemeyi unuttum; seyirci derken kastettiğim şahsımdaki etkisi de gözlerimi yaşartması olmuştur.

  bu arada winters'ın oyunculuğunun da oz'daki en iyi oyunculuklardan olduğunu eklemek gerek (hoş dizide herkes karakteriyle öyle böyle değil sağlam özdeşleşmişti ya). özellikle rahibe marie tarafından kendisine verilen kukla aracılığıyla idamlıklar koğuşunda bir ciddi konuşmaları vardır ki insana "bu herifte akıllı-zihinsel engelli switch'i mi var?!" dedirtir.

  son edit: winters mahsun kırmızıgül'ün yapımcılığını üstlendiği "new york'ta beş minare" filminde de oynayacakmış.
  http://www.imdb.com/title/tt1686039/
 • (bkz: o rly)