şükela:  tümü | bugün soru sor
  • telgrafı amerika'ya getirmek için usanmadan 5 kez deneyen, atlantiğe kablo döşeyen, ve yeni dünya ile avrupayı yakınlaştıran tüccar kişi.
  • (30 kasım 1819 – 12 temmuz 1892), stefan zweig'ın sternstunden der menschheit'ta ayrıntılı serüven öyküsünü anlattığı, iki anakaranın deniz altına döşenen telgraf hattıyla bağlanmasını sağlayan yılmaz girişimci.

    "telgrafın yaşama geçirilişinden birkaç yıl sonra elektrik akımının sulardan geçmesini sağlayacak uygun bir izolasyon maddesi olan gütaperka bulunur. (...) ikinci deneme 13 ekim 1851 tarihinde başarıyla sonuçlanır ve ingiltere kıtaya bağlanır." stefan zweig - sternstunden der menschheit (okyanusu aşan ilk söz - cyrus w. field, 28 temmuz 1858)

    "gerçi ingiliz hükümeti en büyük gemilerinden birini, sivastopol önlerinde savaşmış amiral gemisi agamemnon'u ve amerika hükümeti de, beş bin ton taşıma kapasitesiyle çağın en büyük gemisi sayılan niagara'yı bu amaç için verir; fakat her iki geminin de, iki kıtayı birbirine bağlayacak demir ve bakır tellerinin oluşturduğu bu dev yükün yarısını birisi, yarısını da ötekisi alabilecek duruma getirilmesi gerekliydi." agy

    "çoktan beri düşlenen dev gemi, londralı mühendis isambar brunel* tarafından yapılan, o muazzam yükü tek başına taşıyabilecek olan dört bacalı, yirmi iki bin tonluk ünlü great eastern gemisi de sonunda hazırdır. (...) 13 temmuz 1866 tarihinde yeniden yola çıkan great eastern'in ikinci yolculuğu zaferle sonuçlanır ve avrupa'yla yapılan konuşma bu defa pürüzsüz ve net olur. bundan birkaç gün sonra eski kablo da bulunur ve böylece iki kablo eski ve yenidünya'yı birleştirerek tek bir dünya haline getirir." agy