şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: sitokin)
 • sitokin adı verilen ve hücrelerin birbirleri ile haberleşmelerini sağlayan aminoasit bazlı kimyasalların bir pozitif geri besleme döngüsü yaratarak derişimlerini fazlaca arttırmalarına verilen addır.

  hücreler çeşitli patojenlere, yani hastalık yapıcı kimyasal yahut mikroorganimalara tepki olarak sitokin adı verilen ve çevrelerindeki yahut organizma içerisindeki diğer hücrelerin ilgili patojene karşı tedbir almasına olanak sağlayan aminoasit bazlı kimyasallar salgılarlar; lise biyolojisinde de anlatılır. salgılanan bu kimyalları algılayan hücreler, ellerinden geldiğince saldırıyı bertaraf etmek için gerekli önlemleri almakla kalmaz fakat eşzamanlı olarak kendileri de sitokin salgılamak suretiyle kulaktan kulağa diğer hücreleri de durumdan haberdar etme, sitokinlere duyarlı bağıışıklık sistemi hücrelerini olay yerine intikale davet etme telaşı içerisine gireler.

  organizmanın patojen'e karşı aldığı önlemlerin yeterisiz kaldığı ve patojenin hızlı yayılışının sürdüğü durumlarda sitokin salgısı kontrolsüz olarak çığ gibi artar ve vucuda zarar vermeye başlar zira sitokinler ancak eser miktarlarda düzgün iş görürler; kanda ve dokularda derişimleri artınca toksik etki göstermeye başlarlar. kimi durumlarda bu toksik etkinin sonucu ölüm dahi olabilir.

  enteresan bir fenomendir. organizma kendi yarattığı "amanın saldırıya uğradık!" yaygarası içerisinde kendi sonunu hazırlar. sitokin kasırgası olarak türkçeleştirilebilecek bu olgu, sars, kuş gribi ve hatta ebola'nın ölümcüllüğünün arkasında yatan sebeplerdendir. yine enteresandır bağışıklık sistemi "iyi" çalışan bireylerin bu tip hastalıklardan ölme riski daha yüksektir.

  yumurtaya can veren rabbim verdiği canı almak hususunda da fevkalade egzotik yöntemler geliştirmiştir.
 • 1918 grip salgınında milyonlarca genc, saglikli insanin olumune yol actigi dusunulen, bagisiklik sisteminin pozitif geribesleme dongusune girmesiyle olusan bir tur algoritma hatasi olup en cafcafli molekuler biyoloji terimleri arasinda mitotic catastrophe ve central dogma ile basi cekmektedir.
 • bağışıklık sisteminin buglanması diye tanımlanabilir. çıkış noktası pozitif geri besleme adı verilen bir döngüdür. normalde vücut bu döngüyü dengede tutar ancak patojen aşırı agresifse vücudun tepkisi de sert olur ve çok fazla sitokin sinyali göndererek t-cell denilen lenfositlerin ortama akmasını sağlar.

  sitokin fırtınası haddinden fazla lenfosit tek bir noktada toplanmaya başladığında gerçekleşir, zira az sayıda yararlı olan bu hücreler sayıca arttıkça toplu imha gerçekleştirmeye ve korumak için geldikleri doku ve organlara zarar vermeye başlarlar. bunu daha yalın bir dille anlatmak gerekirse bir kişinin gelip "mahallede kavga varmış" demesinin kulaktan kulağa yayılması ve herkesin ortama akın etmesiyle çıkan arbedede olay yerinin enkaza dönmesi olarak tanımlarsak yanlış olmaz.

  ebola'nın öldürücü olma sebebi budur, kısacası vücudun kendi kendini mahvetmesine sebep olmaktadır.
 • fakat bağışıklık takviyelerinin buna sebep olabileceğine ya da bunun gelişmesinde rol oynayabileceğine dair de bilinen hiçbir araştırma ya da bilimsel veri yok. burada rol oynayabilecek çok farklı biyokimyasal mekanizmalar ve başka faktörler var. bu fenomenin varlığından bağışıklık takviyelerinin zararlı olduğu çıkarımına varılamaz. ha bağışıklık takviyelerinin herhangi bir faydası olup olmadığı zaten kendi başına tartışmalı bir konu, o da ayrı.
 • bu olay için alveoller bağışıklık sistemine birşey diyecek olsaydı, şu olurdu: "yapacağın işe sı.ayım".

  neyse anladığımca koronada ciğerlerin su toplama sebebi bağışıklık hücrelerinin sert tepki cevabı sonucu oluşan yangısal tepki ve bunun sonucu alveolde oluşan ödem. merakımsa şu; alerjik bünyelerin sıkıntısı, anlamsız maddelere sert bir bağışıklık cevabı. acaba alerjik bir kimse korona ile enfekte olursa diğer bünyelere kıyasla daha mı dezavantajlı?
 • covid-19 hastalarının bir kısmınının aniden ölmesine sebep olan, bağışıklık sisteminin verdiği ani tepkinin ismidir. bu ani tepki yüzünden insanlar sokaklarda yığılıp kalıyor ve vefat ediyor. bir sürü video gördüm çinde italyada ve iranda sokakta ölen veya can çekişen insanlarla alakalı. aynı videolar türkiyede de görülmeye başlandı. sağlık bakanı "hastalık ani öldürmüyor" diye itiraz etti. yani, bağışıklığın güçlü olması farketmiyor. virüse çok sert tepki verdiğin için ölebiliyorsun.

  kaynak: https://www.thelancet.com/…le/s0140-6736(20)30628-0

  ek bilgi: https://www.uab.edu/…deadly-cytokine-storm-syndrome
 • bağışıklığın normalden güçlü olmasının covid-19 hastalarında ters tepki yapmasının nedenidir. vitaminlere, bağışıklık arttırıcılara abandıkça kendi kendini öldüren canavarı da beslemiş olursunuz. o yüzden sisteminizi hızlı upgrade etmemeye, normalde ne yiyorsanız onu yemeye ve bol su takviyesiyle spora devam etmeniz önerilmektedir.
 • derli toplu türkçe tanımını dürdal us hocanın yazdığı makaleden okuduğum olgudur.
  --- spoiler ---

  sitokin fırtınası (hipersitokinemi), sağlıklı ve yetkin bir immün sistem
  tarafından oluşturulan, çok sayıda (>150) ve yüksek düzeyde inflamatuvar
  mediyatörün (sitokinler, serbest oksijen radikalleri ve koagülasyon faktörleri)
  salgılanması ile karakterize abartılı immün yanıt olarak tanımlanmaktadır. bu
  olayda hem pro-inflamatuvar hem de anti-inflamatuvar sitokinler rol oynamakta
  ve konakta oluşan immünopatoloji sıklıkla ölümle sonlanmaktadır. sitokin
  fırtınasının primer hücreleri makrofajlar, t lenfositleri ve nk hücreleri; primer
  faktörleri ise tümör nekrozis faktör (tnf)-alfa, interlökin (ıl)-6 ve interferon (ıfn)-
  ?’dır. metaforik bir terim olan “sitokin fırtınası”, ilk kez ferrara ve arkadaşları
  tarafından 1993 yılında “graft-versus-host” hastalığı (gvhd) için kullanılmıştır.
  sitokin fırtınaları, birçok enfeksiyöz ve enfeksiyöz olmayan hastalık sırasında
  ortaya çıkabilir. bunlar arasında viral hemorajik ateşler (marburg, ebola, lassa,
  junin, dengue ve hantaviruslar), influenza (a/h1n1, a/h5n1), çiçek, sars,
  malarya, afrika tripanozomiazisi, viseral leyşmaniyazis, sistemik inflamatuvar
  yanıt sendromu (sırs), akut solunum yetmezliği sendromu (ards) ve gvhd
  sayılabilir
  --- spoiler ---

  kaynak: http://www.mikrobiyolbul.org/…008-42-02-365-380.pdf