şükela:  tümü | bugün
 • sitokin adı verilen ve hücrelerin birbirleri ile haberleşmelerini sağlayan aminoasit bazlı kimyasalların bir pozitif geri besleme döngüsü yaratarak derişimlerini fazlaca arttırmalarına verilen addır.

  hücreler çeşitli patojenlere, yani hastalık yapıcı kimyasal yahut mikroorganimalara tepki olarak sitokin adı verilen ve çevrelerindeki yahut organizma içerisindeki diğer hücrelerin ilgili patojene karşı tedbir almasına olanak sağlayan aminoasit bazlı kimyasallar salgılarlar; lise biyolojisinde de anlatılır. salgılanan bu kimyalları algılayan hücreler, ellerinden geldiğince saldırıyı bertaraf etmek için gerekli önlemleri almakla kalmaz fakat eşzamanlı olarak kendileri de sitokin salgılamak suretiyle kulaktan kulağa diğer hücreleri de durumdan haberdar etme, sitokinlere duyarlı bağıışıklık sistemi hücrelerini olay yerine intikale davet etme telaşı içerisine gireler.

  organizmanın patojen'e karşı aldığı önlemlerin yeterisiz kaldığı ve patojenin hızlı yayılışının sürdüğü durumlarda sitokin salgısı kontrolsüz olarak çığ gibi artar ve vucuda zarar vermeye başlar zira sitokinler ancak eser miktarlarda düzgün iş görürler; kanda ve dokularda derişimleri artınca toksik etki göstermeye başlarlar. kimi durumlarda bu toksik etkinin sonucu ölüm dahi olabilir.

  enteresan bir fenomendir. organizma kendi yarattığı "amanın saldırıya uğradık!" yaygarası içerisinde kendi sonunu hazırlar. sitokin kasırgası olarak türkçeleştirilebilecek bu olgu, sars, kuş gribi ve hatta ebola'nın ölümcüllüğünün arkasında yatan sebeplerdendir. yine enteresandır bağışıklık sistemi "iyi" çalışan bireylerin bu tip hastalıklardan ölme riski daha yüksektir.

  yumurtaya can veren rabbim verdiği canı almak hususunda da fevkalade egzotik yöntemler geliştirmiştir.
 • bağışıklık sisteminin buglanması diye tanımlanabilir. çıkış noktası pozitif geri besleme adı verilen bir döngüdür. normalde vücut bu döngüyü dengede tutar ancak patojen aşırı agresifse vücudun tepkisi de sert olur ve çok fazla sitokin sinyali göndererek t-cell denilen lenfositlerin ortama akmasını sağlar.

  sitokin fırtınası haddinden fazla lenfosit tek bir noktada toplanmaya başladığında gerçekleşir, zira az sayıda yararlı olan bu hücreler sayıca arttıkça toplu imha gerçekleştirmeye ve korumak için geldikleri doku ve organlara zarar vermeye başlarlar. bunu daha yalın bir dille anlatmak gerekirse bir kişinin gelip "mahallede kavga varmış" demesinin kulaktan kulağa yayılması ve herkesin ortama akın etmesiyle çıkan arbedede olay yerinin enkaza dönmesi olarak tanımlarsak yanlış olmaz.

  ebola'nın öldürücü olma sebebi budur, kısacası vücudun kendi kendini mahvetmesine sebep olmaktadır.
 • 1918 grip salgınında milyonlarca genc, saglikli insanin olumune yol actigi dusunulen, bagisiklik sisteminin pozitif geribesleme dongusune girmesiyle olusan bir tur algoritma hatasi olup en cafcafli molekuler biyoloji terimleri arasinda mitotic catastrophe ve central dogma ile basi cekmektedir.
 • türkçesi sitokin fırtınası olan korkunç durum. salınan sitokinler daha fazla sitokin salgılanmasına, onlar da daha daha fazla sitokin salgılanmasına neden olur. bu kısır döngü öyle bir hal alır ki dışarıdan yaptığınız hiçbir etki bu kaskadı sonlandırmaya yetmez. tabiri caizse organizmanın içinde kıyamet kopar. her şey oradan oraya savrulur, kaos ve telaş başlar, hepsi bir şeyler yapmaya ve durumu düzeltmeye çalışır ama her şey daha kötüye gider. en nihayetinde organizma, kendi eliyle kendi sonunu hazırlar. bu olay yaşandığında, göremediğiniz, mikro boyutlardaki, belki bıraksanız size hiçbir şey yapamayacak olan bir tetikleyicinin nelere kadir olduğuna hayret edersiniz ve insanoğlunun acizliği iyice yüzünüze vurulur.
 • fakat bağışıklık takviyelerinin buna sebep olabileceğine ya da bunun gelişmesinde rol oynayabileceğine dair de bilinen hiçbir araştırma ya da bilimsel veri yok. burada rol oynayabilecek çok farklı biyokimyasal mekanizmalar ve başka faktörler var. bu fenomenin varlığından bağışıklık takviyelerinin zararlı olduğu çıkarımına varılamaz. ha bağışıklık takviyelerinin herhangi bir faydası olup olmadığı zaten kendi başına tartışmalı bir konu, o da ayrı.
 • bağışıklığın normalden güçlü olmasının covid-19 hastalarında ters tepki yapmasının nedenidir. vitaminlere, bağışıklık arttırıcılara abandıkça kendi kendini öldüren canavarı da beslemiş olursunuz. o yüzden sisteminizi hızlı upgrade etmemeye, normalde ne yiyorsanız onu yemeye ve bol su takviyesiyle spora devam etmeniz önerilmektedir.
 • daha önce bbc'de gördüğüm haberi yeniden hatırlamama sebep olan bir flood'a denk geldim.

  https://twitter.com/…tatus/1312831022489313286?s=20

  anladığım kadarıyla kara mürver özü içeren bağışıklık güçlendiricileri kullanırken dikkatli olmak gerekiyor zira korona virüsünün bağışıklık sistemini hırpaladığı durumlarda bu özün bulunduğu takviye ürünler vücutta yarardan çok zarara sebep olabiliyor. yani korona olduğunuzun farkında değilseniz bu tarz bağışıklık güçlendiriciler sizi daha da düşürebilir, alırken mutlaka dikkat etmek gerekir.
 • korona virüsün bazı kişilerde çok ağır, bazı kişilerde hiç semptom göstermemesinin, bana kalırsa sağlıklı bireylerde meydana gelen ölümlerin sebebidir. mantık tamamen alerji reaksiyonu gibi gelişir. savunma hücrelerinin tabiri caizse panik atak geçirerek ortalığı ayağa kaldırması ve sağlıklı hücrelere saldırması sonucu organların zarar görmesi ölümlerin baş sebebi.

  bilenler bilir. bal arısının iğnesi bazı insanlar için hiç tehlikeli değildir. ama eğer alerjiniz var ise durum değişir. vücudun aynı korona virüste olduğu gibi aşırı tepki vermesi sonucu ölüme kadar yolu var.

  o yüzden ben sağlıklıyım, bana bir şey olmaz demeyin. savunma hücrelerinizin daha önce hiç karşılaşmadığı bir virüs olduğu için vereceği tepkiyi bilmiyorsunuz. vücudunuzu tanıyın. her gün tepkilerini ölçün. erken tedavi hastalığı atlatmak için kritik önem arz ediyor.

  daha önce grip ve soğuk algınlığını zor atlattıysanız, daha da önemlisi solunum sıkıntısı çektiyseniz, bu hastalığı da zor atlatabilirsiniz. bu durumda ekstra dikkat etmeniz gerekir.
 • (bkz: sitokin)
 • stokin fırtınasına sebep olabilen karamürver özlü bağışıklık güçlendiriciler globalde açıklama yapmış ama türkiye’de üstünü örtmüş. bbc dışında haber yapan yok. muz cumhuriyeti burası sonuçta. entryleri sildirmesinler diye firmaların adını yazmıyorum. google’a bakabilirsiniz.