şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ünlü bir uçak korsanı. amerikanın çözülmemiş tek yerel uçak kaçırma olayının kahramanı.
  asıl adı, en azından uçak biletindeki adı, dan cooper'dır. kendisine bir basın toplantısında yanlışlıkla d b cooper denmiş, ve devamında bu isim kullanılmıştır. 24 kasım 1971 'de portland- seattle seferini yapan pacific northwest havayolları uçağına binen cooper, uçuş görevlisine üzerinde bomba olduğunu, 200.000 $ nakit ve 4 paraşüt istediğini belirten bir not verir. uçak seattle a indiğinde istekler karşılanır ve tüm yolcular iner. meksikaya gitmek üzere tekrar havalandıklarında uçakta sadece mürettebat ve cooper vardır. columbia nehri üzerindeyken cooper paralarla beraber paraşütle atlar. para, tümünün seri numaraları kaydedilmiş 20$lık banknotlar halinde teslim edilmiştir ve ağırlığı yaklaşık 10 kgdır. o andan sonra olayla ilgili ulaşılabilen tek ipucu, bir çocuğun nehir kıyısında bulduğu, fidye olarak verilen paraya ait 5800$dır.
  bu esrarengiz kayboluş sonrası yaklaşık 10000 kişi fbi a d b cooper olarak bildirilmiş, ancak tüm araştırmalara rağmen cooper ın gerçek kimliğine ulaşılamamıştır. pek çok insan ise onu bir kahraman olarak görmüştür, bugün bile yıldönümlerinde kutlama yapan insanlar vardır.
 • olay ile ilgili 4 kitap yayınlanmış ayrıca 1981'de robert duvall'ın oynadığı ''the pursuit of d.b. cooper'' filmi çekilmiştir.
 • kacirdigi ucak bir boeing 727dir ve arka kapiyi acarak asagiya atlar. su anda boeing ucaklarinin arka kapilarinda ucus sirasinda acilmalarini engelleyen bir aparat vardir ve adi da cooper'dir. kendisi sayesinde havayolu endustrisi ilerlemistir
 • (bkz: prison break)
 • discovery channel, kıymetli türkçe mütercimleri sayesinde adı geçen ve bu güne kadar izi bulunamamış soyguncunun "absentia"da tutuklandığını duyurmuştur.
  (bkz: in absentia)
 • yine yeniden aranmaya başlanmış.
  http://news.yahoo.com/…_on_re_us/looking_for_cooper
 • stephen king'in different seasons (kuşku mevisimi) kitabının 2. hikayesi olan "rita hayworth'u seven adam" sinema filmi için (bkz: shawsank redemption) (bkz: esaretin bedeli) ismi geçen kahramanlaştırılmış (kısa bir anektod dahi olsa) kişi. tahminimce prison break dizisine de bu eserden girdi. yine tahminimce prison break'de bu hikayenin (rita hayworth'u seven adam) üzerine yapıldı. esaretin bedeli filminde bu ayrıntıya dikkat çekildi mi tam olarak hatırlamıyorum ama kitapta açık ve net bir şekilde ifade ediliyor. hatta shawshank'ten kaçan biri olarak sözediliyor d. b. cooper'dan.
 • (bkz: duane weber)
 • sözü geçen kişi ve hikayeyle ilgili [(bkz: #6621270) ] olarak ayrıca d b cooper'ın kargo bölümündeki kapaktan aşağı paraşütle atladığı öğrenildikten sonra o tip uçakların kargo bölümündeki kapaklara kilit takılmış, bu kilidin adı da d b cooper olmuştur.