şükela:  tümü | bugün
  • 3 koyun versen güdemeyip kaybedecek, insanların aklıyla alay eden yetersiz ikili. bir efsane nasıl komik duruma düşürülür canlı canlı şahit oluyoruz. hbo'nun yerinde olsam "benim en değerli dizimi ne hale getirdiniz" deyip dava açarım.

yakında zaten can çekişen star wars'u da mahvedecekler.
  • (bkz: iki deli bir araya gelmemeliydik)

sayelerinde her sahneyi bu şekilde izliyorum.
  • en güzel duyguların katili, insan aklına zararlı nefret edilesi ikilidir.
  • game of thrones'u bu noktaya getirmelerinin tamamen tesadüf ve george r. r. martin'in yazdıkları sayesinde olduğu, kitaplardan ayrıldıktan sonraki sezonlarda ayyuka çıkmış beceriksiz ikili. bir de bunlara star wars emanet edecekler vah ki ne vah.
  • aslında david benioff kötü değildir. ya da değildi. muhtemelen değildi çünkü 25th hour gibi güzel bir kitabı yazmıştır kısa süre sonra aynı kitap spike lee yönetmenliğinde sinemaya uyarlanmış ve gayet iyi bir film çıkmıştır. sonrasında cv'sine baktığınızda bir sike derman bir işinin olduğunu göremezsiniz. şahsi düşüncem, bu adam tam olarak "bir kitap yazdım tuttu filmini yarrak varmış gibi hemen çektim o da tuttu ben bu işlerden süper anlıyorum ortalığın amına koyarım" ruh haline girdi. alakasının olmadığı türlere bulaştı.

mesela, süper kahraman camiasına baktığınızda en dramatik hikâyelerden birine sahip olan wolverine'in ilk solo filmi* kendisine emanet edilmiş ve ağır sıçmıştır. hatta öyle ki aynı isimle aynı yıl çıkan filmin oyunu bile bu filmden daha iyidir hatta ve hatta öyledir ki, filmlerin oyunları %99 yarrak gibi olur hatta süper kahraman filmlerinin oyunları yarrrrraaaakkk gibi olur ona rağmen. düşünün. sonraki film için kendisini dehlemişler ve başka birine yazdırmışlar ki o japonya'da geçen film de ağır fecaatti ayrı konu.

ancak bu rezalet bile kendisine ne kattı? bir fantastik film işini kendince kör topal da olsa becerebildiğini. kendisi edebiyat dünyasından geldiği için edebiyat piyasasıyla da içli dışlı olduğundan, hak ettiği değeri o dönemler bugünkü kadar görmeyen ama çok sağlam bir kitlesi de bulunan a song of ice and fire serisini dizi yapmak istedi. george martin de dünden razı zaten para gelsin, ömrünün sonuna doğru kıymeti bilinsin diye. hbo da baktı sopranos'tan beri işler kesat. akmasa da damlıyor güzel dizileri var ama ortalama bir kitleden öteye gitmiyor işleri üstelik netflix piyasada bir zombi virüsü gibi hızlıca yayılıyor. yüksek bütçeydi, cgi'dı, sağlam cast'ti demeden dizinin onayını verdiler. bu durumdan herkes kârlı çıktı. oyuncular, set işçileri, makyözler, görsel efektçiler falan ama tabi ilk sezonda değil.

ilk sezonda çok başarılı bir iş yapsalar da dizi bekledikleri ilginin biraz altında kaldı ama öyle bir sonla bitti ki, izleyenler dizinin reklamını doğal yollardan arkadaşlarına öyle bir yaptı ki, ikinci sezon ile izleyici sayısı daha da arttı ve üçüncü sezon ile pik yaptı. dizi amiyane tabirle siki kaldırdı. d.b. weiss isimli zat kimdir, kimin torpillisidir bilmiyorum. belki benioff ile aralarında gani müjde-birol güven tarzı bir paslaşma ilişkisi vardır. belki sevgililerdir, bilemiyorum zira adamın cv'si bomboş. benioff'ta kötü de olsa bir şeyler var. hbo'nun sahibinin oğlu mudur nedir bilmiyorum adamı. araştırdım da bir bok çıkmadı.

gelelim duruma. george martin dizinin senaristlerinden biriydi. aslında her şeyin onayının onun verdiği gibi görünse de kazın ayağı öyle değil weiss ve vasıfsız benioff dizinin senaristleri olduğu kadar prodüktörleri de. yani bu karakter birleşimleri(victorian+euron greyjoy gibi ya da jon snow+aegon targaryen gibi), cgi yüzünden gösterilmeyen karakterler(giant wun weg wun dar wun varken ghost'un battle of the bastards'ta görünmeyişi gibi) ya da dizide olmayan ama kitaplarda belli bir öneme sahip patchface gibi karakterlerin diziye dahil edilmeyişi gibi hep bunların işi. çünkü prodüktörde söz bitiyor. george martin ile bu prodüktörler 5. sezonda sağlam bir kavga etmişler. "ehhh bokunu çıkardınız ben bile bu kadar karakteri öldürmedim aq" demiş adam resmen. bunu da verdiği röportajlardan anlıyoruz zira george martin "kitapta benim öldürmediğim 20'den fazla karakter yaşıyor" gibi bir açıklama yapmıştı. george martin 6. sezonda diziden ayrıldı ve bahane olarak da kitaplara yoğunlaşacağını söyledi. "kavga ettik aq çocuklarıyla" diyemedi çünkü hbo ile spin-off game of thrones sözleşmelerini çoktan yapmıştı. yani yıllarca ilmek ilmek ördüğüm serimin amına koydular diyemedi, para daha tatlı geldi.

ardından bu d&d ikilisi "georgesuz da yaparız biz süperizzzzz" kafasında iş yapmaya başladılar ama aşırı ağır sıçtılar. öyle böyle sıçmadılar. kendilerinin yapmadığı bir seriyle ego zehirlenmesi yaşadılar. ben böyle düşünüyorum. sıçış, 6. sezonda başladı desek yeridir. martell ailesine yapılanlar, tyrellere yapılanlar, roose bolton'un feci kolay harcanması hatta ondan daha komiği tüm kitapta büyük bir gizemle anlatılan ve taşaklı karakterlerin çekindiği blackfish'in aşırı ama aşırı kötü bir şekilde harcanması gibi olaylar dizinin amına koymaya başlamıştı. ellerinde faydalanacak kitap da kalmamıştı ve george martin de diziden ayrılmıştı. yedinci sezon da bir takım saçmalıkla başladı zaten diziye hiçbir zaman tyrell ailesinin varisleri eklenmemişti. loras dışında erkek veliaht dizide yoktu halbuki kitapta willas ve garlan gibi iki önemli kardeş vardı. lannisterlar tak diye high garden'a girdi, pat diye herkesi öldürdü. tarlyler hemen şerefsizlik yapıp tyrelleri sattı ve lannisterların tarafına geçti falan. hele hele sandor, gendry, thoros of myr, berric vs vs ile oluşturulmuş suicide squad tadındaki ekibin surun öte yanına geçip "canlı!" bir wight alıp king's landing'e götürme fikri ve ölümle hayat arasındaki ince çizgide sürekli yürüyen thoros of myr'in sikko bir şekilde öldürülmesi.... yani bir insanın bu kurguları yapabilmesi için; o insanın ya gerizekalı olması gerek ya da kitapları hiç okumayıp, dizideki evrenle yazarın düşüncesi hakkında gram fikir sahibi olmaması. he ego zehirlenmesi yaşayıp "sıçarım kitabına biz süper senaristleriz" düşüncesiyle davranmaları da var tabi.

ancak tüm bunlara rağmen reddit'teki kitle dışında got için genel izleyici kitlesi yine "iyi yav" falan diyor. bunu bölümlerin imdb puanlarından anlamanız mümkün. 8x3 gerçekten tırt bir bölümdü. aldığı puan ortada. gelmiş geçmiş en kötü got bölümü olan 8x4'ün bile puanı iyi sayılır. yani bu basiretsiz d&d ikilisini reddit'teki bir takım insan ve bizler dışında gömen pek yok ki adamların sayfaları bile ödüllerle dolu ne yazık ki. yani öyle ki, herifler çok önemli bir karakterin öldürülme sahnesini göstermeden öldürüyor stannis gibi ya da dizinin en önemli karakteri jon snow'un polat alemdar gibi gerçek kimliğini söylediğinde kardeşlerinin(kuzenlerinin) vereceği tepkiler gösterilmiyor hatta eşeğin amına itfaiye hortumu dayayıp, jon snow'un senelerinin beraber geçtiği, amcası(baba yarısı) ned stark'tan yadigâr, defalarca beraber savaşa katıldığı, hatta kendisinin götünü kurtarmışlığı da bulunan vefalı hayvanı ghost'u tipinden ötürü bir hevesle petshop'tan satın alan ama bakamadığı için sokağa salan götveren hayvansever gibi salması gerçekten çok ufak ama çok sikik detaylar. insan 3 saniye sarılmasına izin verirdi orospu çocukları bu ne vefasızlık? sırf masraf olmasın diye böyle şeyleri çekmiyorlar saçmalığa bakar mısınız üstelik bu dizi, şu an piyasadaki en yüksek bütçeli dizi. insanları 2 yıl beklettikten sonra facia cgilar, aptal ötesi bir senaryo ile 10 yıldır bu diziyi izleyen insanlarla taşak geçiyorlar. çapları bu kadar george gitti bunlar da sıçıp ellerine yüzlerine bulaştırdılar olay bu. zaten george'un gidişi de bunların aşırı beceriksiz, hayal gücünden uzak ve "biz toplumu çok iyi biliyoz olm" tribi yüzünden olmuştu halbuki asoiaf'ı güzel ve popüler kılan şey genel kesime hitap etmesi değildi ki. realist olması ve kimsenin götünün sağlamda olmamasıydı. bunlar bu keskin ufak kuralın bokunu çıkarttılar ve herkesi öldürterek diziyi fantastik bir evrende geçen realist diziden fantastik evrende geçen bombok fantastik dizi boyutuna getirdiler.

star wars bitik, zorlama bir film serisi. onlarca film, anime ıvır zıvır yapıldı bioware'in yıllar önce yaptığı kotor'un senaryosuna ve kalitesine yaklaşabilen bir yapımları olmadı ve olmayacak da. yeni nesil kalite istemiyor. saçmalık istiyor, cringe istiyor, ölüm istiyor bu kadar. seks opsiyonel. yani bu iki basiretsiz o filmleri yazarken de mevcut olandan daha kötüsünü de yapamaz daha iyisini de. aynı vasatlıkta devam ederler. ben george martin'in spin-offllarını bekliyorum şahsen. keşke robert's rebellion çekilse ama söylentilere göre white walkersların ortaya ilk çıkışı(neden ve nasıl) ve ilk uzun gece anlatılacakmış. vatandaşın azor ahai özlemi giderilecek. ancak gıcık eden bir detay var, bu spin-ofllarda bu basiretsiz ve boş beleş ikili bu yapımlarda faal olarak yer almayacak olsalar dahi executive producer olarak bulunacaklarmış. bu bile çok kötü bir haber. güzelim evrenin anasını siktiler sikmeye de devam edecekler.
  • d&d yani deep shit and dumb fuck şeklinde cevirilebilirler kendileri.

adamlar bildiğin hicbir neden yokken herkes onu bekliyordu o yüzden bunu yaptık diye açıklama yaptılar yahu. fanlar sizden daha zekiyse ne yapalım bre izansızlar.
  • 9. filmle* sona erecek skywalker destanı sonrası başlayacak yeni star wars üçlemesini bu iki denyo yazacak.

(bkz: sıçtığımızın.jpeg)
    (bkz: bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete)
  • youtube'taki, reddit'teki lakapları dumb and dumber olan ikili.

(bkz: salak ile avanak)
  • asla iş verilmemesi gereken niteliksiz ikili.