şükela:  tümü | bugün
  • en popüler ve aynı zamanda pahalı iki açık parfüm markasının versusudur. uzun zamandır her iki markadan da alışveriş yapıyorum ve hangisinin daha kaliteli olduğu hakkında kendimce bir değerlendirme hazırladım:

fiyat: bu entry'nin girildiği tarihte dp'de 50ml=35tl, 100ml=60tl ve toplu alımda herhangi bir indirim yok. şu ana kadar hiç kampanya olduğunu da görmedim.
    bargello'da ise 50ml=35tl, 100ml=55tl. iki adet 50ml alırsanız 60tl tutuyor. ayrıca her ay seçili bir erkek bir de kadın parfümünün 50ml'si 20tl oluyor. ara sıra bir alana bir bedava gibi kampanyalar da olabiliyor. kazanan bargello.

şişeleme: dp'nin şişeleri rezalet, tasarım berbat, çantaya koyulduğunda ise genellikle akıtıyor. kapakları sıkı değil. ayrıca 50ml ve 100ml şişelerin sprayerı aynı değil. büyük şişenin sprayerı oldukça iyi fakat küçük şişe çabuk bitmesin diye sprayerı çok daha az püskürtüyor. kutu falan zaten aramayın.
    bargello'nun ise şişeleri oldukça modern. sprayerı gayet iyi püskürtüyor ve çok daha kaliteli olduğu belli. akmaması için şişenin ağzı açılması mümkün olmayan bir metalle kapatılmış. şişeleri koydukları kutular ise çok şirin. kazanan bargello.

esans kalitesi ve benzerlik: geldik dp'yi dp yapan kısma. esansları gerçekten çok kalıcı ve kaliteli. kokular çok doğal kokuyor, kimyasallıktan uzak. normalde uçup giden edt bir parfümün çok daha kalıcı ve edp versiyonunu burada bulabilirsiniz. bir çok kişinin şikayet ettiği gibi parfümleri biraz yağlı bir yapıya sahip. fakat bu yağlı yapı kalıcılığı hayvani derecede artırıyor. günün sonunda duş aldığım için beni rahatsız eden bir konu değil. kokuların %80'i birebir aynı. yaklaşık %20'si ise çok yakın. dp benzetemediği kokuyu satışa sunmuyor. örneğin la nuit de l'homme gibi efsanevi ama kopyalanması imkansıza yakın kokuları dp'de bulamazsınız.
    bargello ise oldukça değişken. bazı kokular orjinaliyle birebir aynı ve kalıcı, bazı kokular ise orjinaliyle oldukça alakasız ve kalıcılığı berbat. kimi kokular ise orjinaline çok benzese de bazı önemli notaları eksik olabiliyor. rahatsız edici derecede kimyasal kokan parfümleri de denk gelebiliyor. bargello'da çeşit daha fazla evet fakat dediğim gibi bazı kokuların orjinaliyle uzaktan yakından alakası yok. kopyalanmasını imkansız olarak gördüğüm la nuit de l'homme parfümünü bargello kopyaladığını iddia ediyor fakat koku tam anlamıyla bir fiyasko. kısacası bargello'da her koku iyi değil, fakat %70'i başarılı diyebilirim. başarılı bulduklarımda ise kalıcılık dp'nin bir tık altında. kazanan dp perfumum.

internet alışverişi ve müşteri memnuniyeti: dp'nin internet satışı yok, sitesi de yok gibi bir şey. değişim oldukça zor, çalışanlar genellikle suratsız.
    bargello'nun çok güzel çalışan sade bir e-alışveriş sitesi var. parfümü açıp sıktıktan sonra bile sadece beğenmedim diyerek fiş ile kolayca iade edebilirsiniz. bargello çalışanları sanki biraz daha ilgili gibiler ya da bana öyle denk gelmiş olabilir. kazanan bargello.

ayrıca bargello'nun hiçbir şeyin kopyası olmayan kendi kokuları mevcut, bazıları oldukça başarılı.

benim için esans kalitesi ve benzerlik birinci sırada geldiği için genellikle dp'yi tercih ediyorum. fakat uyduruk şişeleri ve acımasız fiyat politikası yüzünden ikinci parfümüm diyebileceğim tarzda parfümleri bargello'dan alıyorum.