şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
228 entry daha
 • d vitamini bir hormon. balik yediginizde ne aliyorsaniz o takviyede de molekuler yapisi ayni olan ve hayvansal kaynakli maddeyi aliyorsunuz. bir de zarari göz ardi edilebilecek, hazir kek ve bilumum paket gidada bulunan bir katki maddesi. sadece bazi markalarda.

  evet. vucut kendi uretebilir gunesten bu dogru. ancak 45 derece ve daha kuzeydeki ulkeler ortalama ekimden nisana kadar; hele 30 ve daha kuzeydekiler agustos bitiminden mayis sonuna kadar alamiyor vitamin d. bu nedenle cilt renkleri o kadar acik. cok az miktarda gelmekte olan uvb isinini almak icin.

  uvb yoksa vitamin d de yok.

  ayrica vitamin d varliginda cilt kanserini onleyici etkili mekanizmalar olduğu arastırmalarda gösterilmekte.

  gelelim bugday tenli yesil gozlu kumral 50 kilo bir hatunun 1 saat datca'da bikini ile guneşlenerek aldiği vitamin d'ye.
  ortalama 4 gun ile 14 gun arasi yeterli. immun fonksiyonlarina ve diğer vucut aktivitelerine bağlı tabi ki.

  daha az miktarda cilt açikta ise daha az vitamin d üretecektir. daha gec ya da daha erken guneşlenirse de keza daha az uretecektir. daha koyu renkli bir hatun daha az uvb alabilecek ve daha az vitamin d üretecektir. daha kilolu bir hatun daha fazla vitamin d'ye ihtiyac duyacaktir.

  evet en cok vitanin d güneş en tepedeyken gelmektedir.
 • haziran başından beri sürekli kullandım.
  çocuklarda kullandı eşimi ikna edemedim.
  tesadüf müdür bilemem ama biz covide yakalanmadık eşim yakalandı.yakalandıktan sonra kullanmaya başladı hafif geçirdi diyebiliriz.
  halen kullanıyoruz.günlük damla şeklinde.
 • (bkz: covid-19)
2 entry daha