şükela:  tümü | bugün
322 entry daha
 • d vitamini kemik , kas , kalp ve bağışıklık sisteminin sağlığını korur . eksikliği diyabet ve kanserle ilişkili . yorgunluk , kas ağrısı ve güçsüzlüğü , kemik ağrısı , enfeksiyon sayısı ve şiddetinde (soğuk algınlığı gibi) artış ve kemik yumuşaması yine vitamin eksikliğinden kaynaklanır .
 • d vitamini eksikliği;
  11-20 ng/ml hafif
  5-10 ng/ml orta
  5 ng/ml ve altı ciddi
  d vitamini yetersizliği 21-29 ng/ml
  d vitamini yeterli min.30 ng/ml olarak değerlendirilir.

  d vitamini eksikliği için riskli gruplar 0-24 ay arası çocuklar, ergenlik dönemindeki gençler, gebeler, emziren anneler ve yaşlılar olarak sıralanabilir. d vitamini eksikliğinin önlenmesi için bir yaşından küçük bebeklerde günlük 400ıu, 1-70 yaş arasında günlük 600ıu, 70 yaş üstü kişilerde günlük 800ıu alınması gerekmektedir.

  d vitamini eksikliğinde halsizlik, yorgunluk, depresyon eğilimi ve kas krampları gibi belirtiler ortaya çıkar. haftada en az 2 kez uvb ışınlarının en yoğun olduğu saat 10-16 arasında yüz ve kolların güneş koruyucu sürülmeden yaz aylarında 5-15 dakika, kış aylarında 20-30 dakika direkt (arada cam, tül olmadan) gün ışığına çıkılması gerekmekte.

  son olarak artan zehirlenme vakaları dolayısıyla türkiye ilaç ve tıbbi cihaz kurumu 10/10/2016 tarihinde bir bildiri yayınlayarak yüksek doz d vitamini içeren preparatların leblebi gibi kullanılması konusunda uyarılarda bulunmuştur. yüksek dozda d vitamini alınmasıyla ortaya çıkan yan etkiler hiperkalsemi, uykuya eğilim, poliüri-hipovolemi, hipertansiyon, bulantı, kusma, kaşıntı, böbrek yetmezliği. bebeklerde hiperkalseminin uzun sürmesi mental ve fiziksel gelişmede gerileme yapar. gebelerde gelişen d hipervitaminozu fetusta şekil bozukluklarına ve fetal hipoparatiroidizm oluşması sonucu yenidoğanda hipokalsemi, tetani ve konvülsiyonlara neden olur.
 • yaz aylarında güneşten tedarik ettiğimiz vitamini,

  kış aylarında da kelle paça ve işkembe çorbalarını içerek de tamamlayabiliriz der

  (bkz: canan karatay)

  hatta çağla abla ya icemiyorlarsa başka ne önerirsiniz demiş ve şu cevabi almıştır,

  -içecekler.

  bir süre her yer sessizleşir.
 • her gün ocean d3k2'den bir damla alarak kaçındığım eksikliktir.

  bir çok hastalıkla (direkt olmasa da aracı rol üstlenerek) ilişkili olduğu düşünülen d vitamini, takviye halinde k vitaminiyle birlikte alınırsa hem daha etkili oluyor hem de zararları en aza indirgeniyor.

  ülkemize denk gelen güneş açılarına göre, sadece yaz aylarında öğlen 12.00-13.00 arası anadan üryan (derken güneş korumasız falan) 20 dk güneşlenerek d vitaminini doğal yoldan alabiliyoruz. bunun için ayrıca yıkanmamak/köpüklenmemek gerekiyor ki cilt yüzeyinde üretim işlemi kendini tamamlayabilsin.
  kış aylarında vitamin mitamin yok tabi. tahlillere bakıp desteklemek gerek.
4 entry daha