şükela:  tümü | bugün
 • dehşet bir bilgi kirliliği söz konusu. bu mutasyon şubat'tan beri biliniyor, yeni bir şey değil. virüsün spike proteinin 614. sırasında bulunan aspartik asidin glisine mutasyonu. zaten şubattan bu yana dünyaya yayılan coronovirüs vakalarının 3'te 2'si virüsün bu varyasonuna ait, uzak doğu ülkeleri hariç. türkiye'deki vakalar da bu mutasyona ait. çin'de görülmeye başlamasının nedeni de henüz "g" proteini ile ilgili orada bir antikor üretimi olmamasıyla açıklanabilir.

  kaldı ki yapılan aşı araştırmalarında üretilecek olan aşının hem d hem de g proteinli mutasyana etkinlik göstereceği bulundu.

  encouragingly, the duo found that immune factors from the serum of infected people work equally well against engineered viruses both with and without the d614g mutation. that’s a hopeful sign that vaccine candidates in development will work against variants with or without that mutation.

  kaynak: https://www.technologynetworks.com/…o-infect-336067

  sıçacağım yapacağınız işe. adam gibi okuyun, araştırın yahu. ne pislik bir yer burası.

  edit: proprio come avevo immaginato bir düzeltme gönderdi, ekliyorum: "d aspartik asidin tek harf kodudur, polipeptit zincirinin 614. hizasındaki aspartik asidin glisine dönüştüğü belirtiliyor makalede. tek bir proteinden bahsediyoruz, o da spike proteini yani hücrelere girmesini sağlayan protein."
 • 20 entry'den 15'i espiri. makyajlı kasa covid miş. çok komiksin kardeş, inşallah sana da bi makyaj yaparlar kısa zamanda.
 • nefesler tutuldu, hakikaten tutuldu.
  konut kredilerinde %5 peşinat loading.
 • nedir bu?

  bu şudur, corona virüsü sars-cov-2'nin, yani covid_19'un mutasyon görmüş halinin kod ismi.
  görsel

  bu kodu iyi ezberleyin, ilerleyen günlerde hiç aklınızdan çıkmayabilir.
  yeni tip mutasyonlu virüsümüz çin'in başkenti pekin'de bir pazar yerinde, bu kez somon tezgahından ortaya çıkmış.

  covid19'un bu yeni mutasyonlu hali, sars-cov-2'den 10 misli daha bulaşıcıymış.

  kaynaklar;
  https://www.reuters.com/…ection-study-iduskbn23m1m9
  https://edition.cnn.com/…ns-scripps-gene/index.html
  https://www.timesofisrael.com/…han-original-strain/

  edit: ulan bari bu sefer erken davranalım, çin'e seferleri derhal durdurup sınırları kapatalım diyeceğim de, "şahsım" ne düşünüyor bu konuda acaba?
 • çin'le tüm ilişkileri süresiz askıya alıp, hayatımızdan çin halk cumhuriyeti diye bir ülkenin varlığını bir sütre unutalım... hatta transit yolcularda da çin'den gelen varsa uçamasın bu ne arkadaş yaa buuu neee
 • d614g virüs genomunun kodladığı aminoasitlerden 614.aspartic asit, glisine dönüşmüş demek. yayında geçen yegane kesin bulgular şunlar, daha stabil dolayısıyla daha bulasici olabilir. ama antikor yanıtı ile etkisizleştirilmesi acısından bir fark yok. sadece bunlar yazıyor. ama belli ki gazeteci yavsaklarin ve ekşici dingillerin makaleyi basanlardan daha çok bilgisi var. gazeteler ölüm kodu d614g diye başlık atmis mutasyona bu kod isim verilmis diye entri ler girilmiş. cahillik bilmemek değil bilmediğini bilmemek ve susacagi zamanı bilmemektir. aktif olarak araştırma yapan bir moleküler biyologum. şu entri dışında bu konuda bir tane bile yorumum yok. sözlükte beni 10 a katlayacak ne adamlar var. hiç biri yazmamış. ama bu her boku bilen klavye ishali olmuş dumbukler her konuda konuşmaktan kendini alamıyor. yavşak cahil ergenler sizi.
 • virüsün sinirini ve kinini biriktirip biriktirip birden mutasyona uğradığını ve daha güçlü bir şekilde intikam almaya başladığını mı sanıyorsunuz? oxford üniversitesi dünya çapında 6822 mutasyon sars-cov-2 virüsü kaydetti. bunlardan 273'ünün kendilerini farklı şekillerde tekrarladığı bulundu. bu mutasyonların ya insan konakçılara karşı nötr ya da virüsün kendisine zararlı olduğuna inanılıyor.

  - mutasyonlar her zaman virüsün genetik kodunda değişikliğe neden olan küçük hatalar olarak ortaya çıkar. bunlar virüs yaşam döngüsünün bir parçasıdır.

  - çoğu mutasyonun virüsün nasıl işlediği veya ne kadar tehlikeli olduğu hususları üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

  - virüs yayıldıkça bu hatalar zamanla birikir. bu birikim sonunda virüsü tedavi etmek zorlaşabilir
  ama aslında mutasyonlar virüsü zayıflatmak için daha fazla çalışabilirler.

  - nispeten az sayıda mutasyon kendini tekrar edecektir.

  - çeşitli araştırma kuruluşları binlerce mutasyon kaydetmiştir. bu mutasyonlar virüsü başka bir türe evrilmiş yapmaz.

  - mutasyonlar şimdiye kadar covid-19 araştırmacılarına çok yardımcı oluyor. bu sayede virüsün geleceği ile ilgili öngörüler gelişiyor.

  - virüsün, belirli coğrafi alanlarda ( avrupa , abd ve asya ) bir dizi genetik gruba dönüştüğü anlaşılıyor. bu, sars-cov-2'nin bu sürümlerinin dünyaya yayılmasını izlemek için yararlıdır.

  yeni bir pekin koronavirüsünden bahseden bile olmuş. gerçi haberi veren koskoca kurumların da haberi verme tarzı o yönde. "hadi naş yürü aşı olmaya" diyor agalar bu haber vasıtası ile. neyse, mutasyonu anlayana kadar okumaya, anlatmaya devam;

  - ingiltere ucl genetik enstitüsü tarafından yürütülen çalışma, virüsde 200'e yakın tekrarlayan genetik mutasyon tespit etti ve bunun insan konaklarına nasıl adapte olabileceğini ve geliştiğini vurguladı. çalışma şöyle diyor;
  --- spoiler ---
  tüm virüsler doğal olarak mutasyona uğrar. kendi içlerinde mutasyonlar kötü bir şey değildir ve sars-cov-2'nin beklenenden daha hızlı veya daha yavaş mutasyona uğradığını önerecek hiçbir kanıt yoktur. şimdiye kadar sars-cov-2'nin aşağı yukarı daha ölümcül ve bulaşıcı hale gelip gelmediğini söyleyemeyiz, daha zayıf ve hafif hale gelip gelmediğini de...
  --- spoiler ---

  d614g ile ilgili araştırma 29 nisan'da yayımlandı.
  doi için https://doi.org/10.1101/2020.04.29.069054

  bakın bu yeni suş daha saldırgan, tamam doğru. ama öldürücülüğünün arttığı ile ilgili birşey demek de pek mümkün değil. pekin'de sanki dün pazarda yeni zortlamış diye lanse ettiğiniz d614g suşu, dünyayı iki kere dolaştı, siz giderken o dönüyordu. hatta bir entarimize de konu ettik kendisini geçmiş zaman.

  hadi sakin, sakin... sosyal uzaklıklar seç kendine ve maskeye devam!
 • böyle abidik gubidik isimlere gerek yok. önceki wuhan virüsüydü. bu da pekin virüsü. ve hepsi genel olarak trump’ın dediği gibi çin virüsü. politik doğruculardan gına geldi artık.
 • espri yapan orospu çocukları yüzünden bilgi yok amk. suç bunlarda değil bunları doğurnalarda yani moderasyonda.
 • çin'de bir balık pazarında görüldüğü ve 10 semtin karantina altına alındığı haberi(o ne demekse, çin burası amk) 3-5 takipçisi olan sikik bir twitter hesabından başka bir yerde paylaşılmamış haber.

  ama bilinçli ekşi sözlük yazarları, her zaman olduğu gibi bunu da araştırmadan atlamaya başlamışlar.