şükela:  tümü | bugün
 • ozet geceyim, nedir bu mutasyon diyenler icin. bir kere sunu anlayalim bu mutasyon yeni olan bir mutasyon degilmis. çin'den avrupa gectikten sonra yayilan virusteki mutasyonmus.

  yeni calisma cuma günü açıklanmis, özetle diyor ki, mutasyon sonucu virüsün hücreleri enfekte etme gücü oldukca artmış. virüsün üstündeki dikenler 4-5 kat büyümüş o yüzden hücrelere daha kolay tutunuyormuş.

  normalde sars ve mers gibi coronvirusgiller bir sure sonra zayiflayarak ortadan kalkiyor ama nedense bunda o islemedi. negatif mutasyon beklerken kendini daha da guclu hale getirmis serefsiz virus.

  öldürme hizi artmamis ama bulasma hizi artmis diyorlar ki dogru bence cunku istatistikler de bunu onayliyor.

  https://www.biorxiv.org/…20.04.29.069054v1.full.pdf
 • konuyla ilgili bilgi arayanlar virüsün adını google'a yazarak bilgiye ulaşabilirler. yönetiminde bir hakkınızın olmadığı bu platformda millete istikamet çizip, sövme yüzsüzlüğünü ne zaman bırakacaksınız ilgiyle takip ediyorum. isteyen bilgi verir, isteyen espri yapar. meb talim terbiye kurulu değil burası. gerizekalılar.
 • ilk bakışta ddlg diye okuduğum virüs.
 • somondanmis yalanını siktiklerim. köpekten, fareden ve adını bilmediğimiz envayi çeşit egzotik hayvanlardan değilse ne olayım.
 • professor seshadri vasan, head of csıro's dangerous pathogens team testing covıd-19 vaccine candidates at the australian centre for disease preparedness in geelong, said:

  "even if a particular strain may be more transmissible, it does not mean it will cause a more severe form of disease. ın fact, the authors of this pre-print have themselves said 'there was no significant correlation found between d614g status and hospitalisation status'.
 • eee her zaman ios, android güncellemesi gelecek değil ya,
  bu sefer de virüs güncellemesi gelmiş.
 • ciddiyeti henüz belli olmayan mutasyona uğramış virüs çeşididir; pekin'de vaka sayısı bir anda artış gösterince acil durum ilan edilerek ikinci bir covid yankısı uyandırmıştır.

  daha detaylı bilgi için yine who; ve özgür basın'ın bilim insanlarıyla yapacağı görüşmeler beklenmelidir.
 • not. kaynak aşağıda.

  özet geçelim, bu mutasyon virüsün insan hücrelerine tutunmasını sağlayan spike proteinini (diken gibi bir şey yani) daha kimyasal olarak stabil hale getiriyor. yani virüs parçacığı kimyasal yollardan aşınmıyor, böylece daha fazla birikiyor.

  spike proteini virüs parçacıklarının ace2 proteinine bağlanmasını sağladığına göre, artışında (birikmesi sonucu) ne olur?

  şu olur, virüs parçacıklarının hücrelere tutunmasını kolaylaştırır. yani bu mutasyonun ölümcüllüğü arttırdığına dair bir delil yok, makale de enfeksiyon hızı artıyor diye belirtiyor. bireysel düzeyde sakin olabilirsiniz, hükümetlere ise geçmiş olsun.

  bu deneylerin doğal virüsle değil, virüs taklidi kimyasal parçacıklarla yapıldığını ekleyerek metodolojinin de kısıtlı olduğunu da belirtmek istiyorum.

  https://www.biorxiv.org/…20.06.12.148726v1.full.pdf

  kaynak bu, ilgililer okuyabilir.
 • kısaca bilgi içeren bir kaynak

  spike protein'de 614. aminoasit, d'den g'ye mutasyon gerçekleştiriyor. yani protein spike'ları, daha gelişmiş ve daha fazla olduğu için daha fazla hücreyi enfekte edebiliyor. hücre kültürü ortamında 10 kat daha bulaşıcı olduğu görülmüş. ancak bu mutasyon, virüsün biyolojik davranış biçiminde bir değişiklik yaratmıyor. yani daha öldürücü değil daha bulaşıcı. ancak mutasyonun takibi yapılamamış, çok hızlı gerçekleşmiş. ilk kez mayıs ayında, los alamos national laboratory'de yayınlaştırılmış. bazı bilim insanları, covid-19'un diğer corona virüsü tiplerine göre çok daha fazla bulaşıcı olma özelliğinin buna dayanabileceğini düşünüyormuş. bazı virüs salgınları, tamamen şans eseri (kaos/kelebek etkisi gibi düşünebiliriz), bu salgında olduğu gibi, aşırı hızlı ve büyük çapta yayılım gösterebiliyor imiş. d614g'nin de benzer şekilde, kontrolden çıkabilme ihtimali var yani daha bulaşıcı bir küresel ikinci dalga görülebilir ancak söylendiği gibi bunun gerçekleşmesi ihtimali, birinci dalgara olduğu gibi "şans eseri" olabilir. yani şu an kimse, ikinci bir dalga olur ya da olmaz diyemiyor zira covid-19, hala tam olarak anlaşılamamış, çok yeni bir virüs. mutasyon geçirmiş halinin de yalnızca teorik olarak ve laboratuvar ortamında daha bulaşıcı olduğu görülmüş ancak pratikte ne olacağı bilinemiyor.