şükela:  tümü | bugün
 • spike lee projesi. chadwick boseman, jean reno, ve melanie thierry kadrodan isimler.
 • oscar konusundaki uğursuzluğunu blackkklansman ile aşmış spike lee, ustaların ustası martin scorsese’nin yolundan giderek netflix için epik bir işe soyunmuş. dört savaş veteranı afro-amerikan, vietnam’a geri dönüp manga komutanlarının naaşını ve “sözde” gömülü bir hazineyi bulmaya koyulacakmış da 5 bloods’ta. kadro leziz, senaryoda lee’ye ilk oscar’ını getirmiş ekipten destek de var. sanıyorum yeni bir oscar başarısına doğru yelken açtığını söylemekte sakınca olmaz. sevmelere doyamadığımız kara panterimizi nihayet dişe dokunur bir rolde izleyecek olmanın getirdiği keyif de cabası.

  bu yıl bong joon-ho’ya en iyi yönetmen ödülünü takdim etmek üzere sahneye çıkan spike lee artık oyunu kurallarına göre oynamaktan çekinmiyor. netflix de bir streaming servisi olmasına bağlı olarak aday edilme handikapını çoktan aştı. the ırishman ve marriage story’nin ödül kazanmaktan yana başarısızlıklarının netflix damgasıyla alakalı olmadığı kesin. üç saate yakın bir süresi olduğu söylenen da 5 bloods, oscar kampanyalarına büyük paralar yatırmaktan çekinmeyen şirketin ilk en iyi film zaferli projesi olabilir.
 • afro-amerikalı dört gazinin savaştan onlarca yıl sonra manga komutanlarının cesedini ve gömülü bir altın zulasını bulmak için vietnam'a dönmesini anlatan spike lee filmi. delroy lindo, jonathan majors, clarke peters, norm lewis, isiah whitlock jr., melanie thierry, paul walter hauser, jasper paakkonen, johnny nguyen, kadrodaki isimler. 12 haziran'da netflix'te izlenebilir.

  fragman
 • 2021 oscarı düzenlenebilirse en iyi film dalında en iddialı filmlerden biri olacaktır. netflix'in de film alanında şimdiye kadarki en iyi işi olmasını umuyorum. in spike lee we trust.
 • uzun zamandır sağlam bir vietnam filmi görmüyorduk, bu yönden sevindirici. fakat insan, ırkçılık konusunda mimlenmiş yönetmen abimiz yine bu çizgi üzerinden gidip bir çuval inciri berbat edebilir demeden duramıyor.

  izledim editi : evet beklendiği gibi yüzde elli vietnam, yüzde elli ırkçılık.

  çok güzel olabilecekken olamamış bir film bence. akıcılık ile alakalı ciddi bir sorunu var filmin. hele başlarda doğru düzgün anlatmıyor bile neden günümüzde o beş kişi oraya gidiyor diye. kafa karıştırıyor sürekli.

  çatışmaları gerçek görüntüler gibi çekmeye çalışmışlar, ama yine de kötü bence. ne bir aksiyon hissi veriyor,ne de gergin bir hava. hele ilk çatışma sahnesi, helikopterle inilen sahne, bence rezaletti. spoiler sayılmaz. koca bir tabur asker pusu kuruyor, helikopteri düşürüyor ve ona rağmen bizim elemanlar üstün geliyor. film hem rambo tarzı asıp kesen filmlere sallıyor hem de kendisi aynı şeyi yapıyor.

  (bkz: jean reno) kişisini uzun zamandır görmüyordum. çıktığı sahnede aynı jean reno dedim. sonra o mu lan acaba diye kafayı yiyince açıp baktım,oymuş gerçekten. kilo almış, ne kadar değişmiş. çok garip geldi.

  velhasıl kelam, filmi çeken arkadaşların kafası çok karışık. bir sürü şey anlatmaya çalışmış ve başaramamışlar bence. gazilerin darmadağın olmuş psikolojisi hoşuma gitti.ama genel manada hiç film izliyormuş bişi vermedi. vietnam filmleri dendiğinde aklıma gelmeyecek bir film var ortada malesef.
 • an itibariyle netflix te.
 • --- spoiler ---

  fena halde tarantino filmiymiş gibi sahneler barındıran yapım.

  --- spoiler ---
 • üzülerek olmamış diyorum. spike lee'yi çok severim ama bu film fena halde müsamere tadında olmuş. politik duyarlılık-doğruculuk bu filmi kurtarmıyor. oyunculuklar dökülüyor resmen. spike lee'nin alamet i farikası kurgu cambazlığı hak getire. 10/3
 • üzerine söyleyecek fazla şey olmayan zaman kaybı.
 • cok guzel bir hikaye, ustune (bkz: delroy lindo) ama olmamis, cok daha iyi olabilir di.