• "gel oğul gel
    sana kurban olayım oğul
    gel oğlum yusufum, gel
    sonbahar geçti de, kış mı geldi oğul
    on yıl bir delikte kaldın da oğul
    yüreğin mi çürüdü oğul
    benim yusufum, oğlum
    yüreğine kurban olayım oğul
    gel oğlum yusufum, gel
    büyük derdin vardı da oğul
    bana söyleyemedin mi oğul
    gel oğlum, yusufum gel
    benim yusufum, oğlum
    bembeyaz alnına ve uzun burnuna oğul
    kurban olayım ben oğlum
    gel oğlum yusufum, gel
    senin için bahar olmadığını biliyordun da oğul
    o yüzden mi kışın yaylaya çıktın oğul
    gel oğlum, yusufum gel
    benim yusufum, oğlum"
  • artvin de hopa ve kemalpaşa'nın köylerinde karşılanan ölümler sonucunda hemşinlilerin yaktığı ağıttır...

sanıroyum 10-12 yaşlarındaydım babaannem vefat etmişti kanserden dedem böyle ağıtlar yakıyor...

"da im naime ortiiii
    hokit madağellim ortiiii
    ku maziyet madağelimmm orti..."

öyle içten öyle içli öyle candandı ki.. ulan babaannemle çok vakit geçirmemiş olmama rağmen sırf dedemin o ağıtının içtenliği ile gözlerimden yaşlar geliyordu...

ahhh ahhh..
  • sonbahar filminin finalini ayşenur kolivar'ın harikulade sesiyle daha da harikulade hale getirmiş olan hemşince ağıt.
  • ölüm gibi şarkı... o yüzden mi can yakan bir kırmızı...
  • adamı alır, içini açar, ciğerini söker ve paramparça ederek ezer... aynen böyle hissettiren bir ağıttır.
  • "on yıl bir delikte kaldın da yüreğin mi çürüdü oğul?"
  • bu ağıtı dinledikten sonra kendine gelen varsa, beri gelsin.
  • bu ağıtın dikenli elleri var. yüreği sıkıp ince ince kanatan.
  • başlayınca gözümü kırpmadan pür dikkat kesilmiş, film bitse de oturduğum yerde kalakalmama neden olan ağıttır, iç yakar..
  • işler yolunda gitmiyorsa ya da gitmek isteyip bir türlü gidemediyseniz bu farkındalığı iliklerinize kadar hissediyorsanız bu ağıtı dinleyip her şeyi boşluğa bırakabilirsiniz. ara ara açıp hayatımızdaki hangi bilinmezliğine yaktığımızı bilmediğimiz ağıt. sizi sisler içinde bırakır.
hesabın var mı? giriş yap